DETVA. Ak sa chystáte na prechádzku v okolí Detvy, zbystrite pozornosť. V lokalite Nad priekopou pri kaplnke, smerom na Chvostinu, bola spozorovaná medvedica s mláďaťom.
Ako uviedlo mesto na sociálnej sieti, na prítomnosť šelmy upozornila bežkyňa, ktorá sa s ňou náhodne stretla a dokonca ju odfotila.
„Hoci ide o kataster obce Kriváň, pohyb medveďa nie je viazaný na hranice – v čase čítania tohto príspevku môže byť už o niekoľko kilometrov ďalej, alebo stále na tom istom mieste,“ doplnilo mesto.
Zároveň varuje, že medvedica s mláďaťom predstavuje zvýšené riziko. V prípade stretnutia s človekom môže reagovať agresívne, pretože prirodzene chráni svoje mláďa.
Populácia medveďa za posledné roky vzrástla
Z odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR pre MY uviedli, že medveď hnedý môže zaútočiť najčastejšie zo strachu alebo prekvapenia.
„Najmä ak ide o medvedicu s mláďatami, ak je zranený, alebo ak je prekvapený na krátku vzdialenosť v neprehľadnom teréne. Útok môže vyprovokovať aj náhla reakcia človeka alebo kontakt so psom, ktorý medveďa podráždi a privedie k ľuďom,“ ozrejmili.

Tiež doplnili, že je potrebné vyhýbať sa neprehľadnému terénu a hustej vegetácii, nepohybovať sa mimo vyznačených turistických trás. Odporúča sa rozprávať nahlas, aby mal medveď čas sa včas stiahnuť.
„Sledujte stopy prítomnosti medveďa – trus, stopy, poškriabané stromy – a v prípade ich nálezu zmeňte trasu. Neponechávajte v prírode potraviny ani odpad.“
Kontakty na zásahové tímy
Západ: +421 910 406 418
Stred: +421 903 201 879
Východ: +421 910 406 581
TANAP: +421 903 987 628
NAPANT: +421 903 201 978
Fatra: +421 910 658 615
Muráň: +421 910 195 790
Poloniny: +421 911 011 382
Pri strete s medveďom tiež odporúčajú zachovať pokoj, nerobiť rýchle pohyby a neutekať. „Pomalým krokom sa začnite vzďaľovať, neotáčajte sa chrbtom. Ak sa medveď stiahne, nechoďte za ním. V prípade napadnutia si chráňte hlavu a krk a ľahnite si na brucho.“
Obavy ľudí z výskytu medveďa sú podľa ich slov oprávnene vyššie. Ako vysvetlili, populácia medveďa v posledných rokoch výrazne vzrástla, čo sa prejavuje častejšími stretmi, vyšším počtom útokov, vnikaním medveďov do intravilánov a škodami na majetku.
„To všetko prispieva k zníženému pocitu bezpečia a k obmedzeniu návštev prírody v niektorých regiónoch. Zásahové tímy ŠOP SR monitorujú problémové jedince a používajú rôzne preventívne opatrenia – od plašenia po inštaláciu bariér. Ak tieto opatrenia nezaberajú a jedinec predstavuje pretrvávajúce riziko pre ľudí, pristupuje sa k jeho eliminácii. Odstránenie musí byť vždy výsledkom odbornej analýzy správania zvieraťa, jeho pohybu a hrozby, ktorú predstavuje,“ dodali.
