ZVOLENSKÁ SLATINA. Povodne vo Zvolenskej Slatine nie sú žiadnou novinkou, obyvatelia tejto obce pravidelne čelia vyliatiu vody z rieky Slatina a jej prítokov, Rybného a Slatinského potoka.
Silnejšie dažde zaplavujú pozemky a ohrozujú aj rodinné domy, čo spôsobuje opakované škody a problémy.
V obci zatiaľ neexistujú žiadne protipovodňové opatrenia. Ich realizácia však nie je v kompetencii samosprávy, keďže tá nie je správcom vodných tokov. Výstavbu ochranných prvkov aktuálne pripravuje Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), a to na toku rieky Slatina.

„Aktuálne robíme zabezpečovacie práce a práce na odstránení škôd po povodni,“ povedal Tomáš Januš z kancelárie generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku.
„Čistenie korýt Slatinského a Rybného potoka vrátane ich okolia, ale aj lokalít v iných okresoch na celom území Slovenska, vykonávame priebežne v rámci plánu opráv a údržby pre daný rok,“ uviedol Januš.
Ako však dodal, ani čistenie v tomto prípade nie je dostatočné. „Žiaľ, ani dôkladné odstraňovanie nánosov a náletových drevín problém vybrežovania vôd v oblasti Zvolenskej Slatiny nevyrieši.“
Problémov je viac
Za hlavný problém označujú vodohospodári nevyhovujúce premostenia, ktoré pri vyšších prietokoch spôsobujú zakliesňovanie plavenín. „Dôsledkom je vzdutie hladiny a následné vybreženie vody,“ vysvetlil Januš.
Podľa jeho slov jestvujúca kapacita korýt prítokov nie je postačujúca na prevedenie svahových vôd a situáciu zhoršuje aj výstavba rýchlostnej cesty R2. „Zrážková voda z tejto cesty je zvedená do Slatinského potoka,“ skonštatoval.

K problémom prispieva aj nevhodná starostlivosť o poľnohospodársku pôdu. „V minulosti bol ako opatrenie vybudovaný polder na Rybnom potoku, ktorý žiaľ neplní svoju funkciu, nakoľko ho povodňová vlna obchádza a polder je počas povodne úplne suchý,“ doplnil Januš.
Aj v apríli 2025 zasiahla obec silná búrka s krúpami, ktorá za niekoľko minút spôsobila prívalové povodne. Voda zaplavila približne dvadsať rodinných domov a dvorov, najmä na ulici Terézie Vansovej a ulici Slovenského národného povstania. Hasiči a dobrovoľníci odčerpávali vodu zo suterénov a dvorov až do neskorých večerných hodín.
Riešenie je na ceste
Slovenský vodohospodársky podnik má však riešenie v podobe projektu, ktorý bol schválený v januári 2025.
„V súčasnosti prebieha príprava podkladov na vyhlásenie verejného obstarávania stavebných prác a dodania mobilnej čerpacej techniky,“ informoval Januš.
V minulosti sa verejné obstarávania na realizáciu protipovodňových opatrení v obci niekoľkokrát opakovali alebo zrušili. Jeden z dôvodov bol prudký nárast cien stavebných materiálov, ktorý znemožnil pôvodnému úspešnému uchádzačovi splniť podmienky zhotovenia stavby.
Ďalším problémom bola zmluva o dielo, ktorá nadobudla účinnosť až po overení procesu obstarávania poskytovateľom nenávratného finančného príspevku.

Podľa zmluvy sa projekt za viac ako 2,39 milióna eur zameriava na posilnenie ochrany pred záplavami v okolí Rybného potoka, ktorý sa vlieva do rieky Slatina. Práve spätné vzdutie vody z hlavného toku pri zvýšených prietokoch spôsobuje, že potok sa vylieva a zaplavuje blízke územia.
V prvej časti plánujú vodohospodári upraviť celé koryto potoka a vybudovať po oboch stranách ochranné múriky v dĺžke 135 metrov. V druhej časti pribudne ďalší ochranný múr na ľavej strane potoka, dlhý 152 metrov.
Súčasťou projektu je aj výstavba prístupovej komunikácie, dvoch hrádzových priepustov a železničnej priekopy. Pre lepšie zvládanie extrémnych zrážok budú priepusty vybavené troma mobilnými čerpacími stanicami.
Očakáva sa, že tieto opatrenia výrazne znížia riziko záplav. Výstavba protipovodňových opatrení vo Zvolenskej Slatine sa má začať v októbri 2025 a potrvá 27 mesiacov.
