ZVOLEN. Zvolen a jeho okolie sa môže pochváliť novou turistickou atrakciou, ktorá si už krátko po otvorení získala pozornosť širokej verejnosti.
Via ferrata Sokolie skaly, ktorá sa nachádza neďaleko Pustého hradu a Červeného medokýša, sa vďaka spolupráci viacerých aktérov stala novým bodom záujmu pre rodiny, horolezcov i zahraničných turistov.
Za celým projektom stojí Občianske združenie (OZ) Pustáčik, ktoré sa pod vedením výkonného riaditeľa Jaroslava Stehlíka pustilo do myšlienky, ktorá pôvodne vznikla medzi miestnymi chatármi.
Tí si všimli potenciál skalnatého terénu v okolí chát a začali uvažovať nad tým, ako by sa dal tento prírodný priestor využiť. Medzi nimi bol aj horolezec Martin Gablík, ktorý prišiel s myšlienkou vytvoriť lezecký areál, a postupne sa stal akýmsi „krstným otcom“ celej ferraty.
Roky práce, desiatky rozhodnutí a výnimočná spolupráca
Myšlienka sa od počiatku opierala o odborné konzultácie a dôkladnú prípravu. OZ Pustáčik si nechalo vypracovať prvú štúdiu cez Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko a následne prebehli rokovania s dotknutými úradmi a odborníkmi.
Zásadnú úlohu zohral aj Pavol Rajčan, známy zo svojich predchádzajúcich projektov na ferratách Skalka v Kremnici a Zvonička pri Novej Bani. Jeho skúsenosti boli pre projekt kľúčové, keďže výstavba ferraty nie je štandardnou stavebnou činnosťou – jej realizácia v členitom teréne si vyžaduje prispôsobenie sa prírodným podmienkam priamo na mieste.
„Veľakrát sa trasa musí aj meniť, keďže nie každá skala je tak vhodná, ako si myslíte. Urobil to tak, aby to bolo bezpečné, je tam použitých viac kramlí, trasy sú urobené tak, aby bolo vhodné aj pre rodiny s deťmi. Nechceme, aby tam boli časté zásahy,“ hovorí Jaroslav Stehlík.
Trasy sú budované tak, aby boli prístupné širokému spektru návštevníkov. Vzhľadom na to, že v oblasti nepôsobí horská služba, museli byť do bezpečnostných opatrení zapojení aj hasiči, ktorí si v lokalite urobili nácvik zásahov.
Celkové náklady na projekt sa vyšplhali na takmer 135-tisíc eur. Z tejto sumy 112-tisíc prepláca Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA), zvyšných 20 percent pokrylo OOCR Stredné Slovensko.
Ferrata, ktorá má charakter i dušu
Ferrata Sokolie skaly ponúka zážitok nielen pre adrenalínových nadšencov, ale aj pre tých, ktorí si chcú vychutnať výhľady, prírodu a netradičné atrakcie.
Medzi najzaujímavejšie prvky patrí hojdačka ukotvená priamo na stromoch, je to veľmi populárne miesto na fotografie aj oddych. Nechýbajú visuté mosty ani drevená „hradná“ vežička.
V návštevníkoch vzbudzuje záujem aj výstup na Cukrovú homoľu. Práve táto posledná etapa ferraty sa môže niektorým zdať najnáročnejšia a zároveň najadrenalínovejšia.