ZVOLEN. Zariadenie sociálnych služieb (ZSS) Záhonok vo Zvolene, ktoré doposiaľ patrilo pod správu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), by mohlo od 1. augusta prejsť pod zriaďovateľskú pôsobnosť mesta, ktoré doteraz vlastné zariadenie pre seniorov nespravovalo.
Rozhodli o tom mestskí poslanci začiatkom mája, ktorí návrh schválili jednohlasne. O prevzatí zariadenia ešte bude rokovať kraj, ktorý má konečné slovo.
Zariadenie poskytuje služby 144 seniorom a 8 klientom domova sociálnych služieb.
Samospráva však dlhodobo upozorňuje, že prevádzka takto veľkého zariadenia je v rozpore s národnou stratégiou, ktorá podporuje menšie komunitné formy starostlivosti.
Samospráva s prevzatím nesúhlasila
„Prevzatím veľkokapacitného zariadenia by sa mesto Zvolen zaviazalo k budúcim transformačným procesom, ktoré sú finančne, organizačne aj personálne extrémne náročné a presahujú jeho aktuálne kapacity,“ uviedla Gabriela Andilová, vedúca odboru sociálnych vecí na mestskom úrade v predkladanom návrhu uznesenia mesta.
Zároveň pripomenula, že od januára 2026 sa plánuje reforma financovania sociálnych služieb, ktorá presunie zodpovednosť za financovanie zo štátu na vyššie územné celky a priamo na klientov.
Ďalším rizikom podľa mesta je nedostatok personálu, ako aj garancia ošetrovateľskej starostlivosti. „Ani kraju sa nepodarilo uzatvoriť zmluvy na poskytovanie a financovanie ošetrovateľskej starostlivosti. Na zabezpečenie ošetrovateľskej starostlivosti 24 hodín denne by bolo potrebné navýšiť súčasný stav zdravotníckeho personálu o štyroch zamestnancov,“ ozrejmila Andilová.

Doplnila, že rizikom pre rozpočet je aj nevyhnutnosť navýšenia platov opatrovateliek, ktoré sú v súčasnosti na úrovni minimálnej mzdy, ako aj investície do materiálno-technického zabezpečenia, a to do lôžkového výťahu a do zariadenia v kuchyni, ktoré sa pohybujú v sume okolo 180-tisíc eur.
Mesto však chce v budúcnosti rozvíjať iný typ starostlivosti.
„Sústredíme sa na rozvoj terénnych služieb, podporu opatrovateľskej služby a komunitné aktivity, ktoré umožnia seniorom čo najdlhšie zostať v prirodzenom prostredí,“ uviedla Andilová.
Súkromný prevádzkovateľ je pripravený
Už v novembri minulého roka prijalo Zastupiteľstvo BBSK uznesenie o racionalizácii zariadení sociálnych služieb, ktoré zahŕňa aj presun zariadení do správy miest a obcí. Konkrétne v okresoch, kde kraj vo veľkej miere supluje úlohy samospráv – ako je tomu aj v prípade Zvolena.
Podpredsedníčka BBSK pre sociálne veci Božena Kováčová uviedla, že týmto krokom chcú ušetriť balík peňazí, ktorý môže putovať niekam inam.
„Tak, ako sme odovzdali zariadenie v Novej Bani, tak sa to má stať aj v Brezne a teraz vo Zvolene. Zariadenia pre seniorov, kde sú klienti nad 62 rokov patria pod mestá a obce.“
Verejnú obchodnú súťaž na výber nájomcu ZSS Záhonok vyhlásili v marci, záujemcu na súkromné prevádzkovanie podľa Kováčovej už aj majú.
Dodala, že župa by chcela mať v každom meste veľké mestské alebo súkromné zariadenie pre seniorov a menšie, špecializované zariadenie pre klientov so znevýhodnením, ktoré bude platiť kraj.

Kováčová však tvrdí, že mesto by sa nového modelu nemalo obávať. Hodnotí to na základe vyše dvadsaťročných skúseností s prevádzkovaním takéhoto zariadenia v obci Janova Lehota v okrese Žiar nad Hronom, kde je aj starostkou.
„Občania si zaslúžia, aby tieto zariadenia mali. Je dôležité, aby sa samosprávy s touto úlohou stotožnili. Prijímateľom je úplne jedno, kto je zriaďovateľom, no čo vám viem garantovať, že súkromník do toho nepôjde, ak má vytvoriť nulu. Keď sa pozrieme na súkromné zariadenia, poplatky za klienta sa pohybujú v sume okolo 1600 eur,“ doplnila.
Tiež vysvetlila, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorého je rovnako podpredsedníčkou, sa snaží na ministerstve sociálnych vecí a rodiny presadiť, aby bolo viacero faktov garantovaných zákonom, ako napríklad hranica, kedy ešte ide o neziskovú organizáciu a od akej sumy by sa už hovorilo o ziskovom projekte.
„Navrhujeme viacero zmien, aj to, že ak má niekto v zariadení sociálnych služieb pobytových trvalé bydlisko a má tam stupne odkázanosti, tak by finančné prostriedky mali ísť automaticky do tohto zariadenia. Potom by sa mesto nemalo obávať, že tie peniaze nebude mať.“
Napriek obavám zazneli v zastupiteľstve aj hlasy podporujúce tento krok.
„Mesto nevlastní žiadne zariadenie a ani nemá pripravené projekty na nové. Záhonok je kompletne zrekonštruovaný, považujem to za veľký benefit,“ povedal mestský a krajský poslanec Ján Beljak.
Súhlasné stanovisko prejavilo viacero poslancov, ktorí z prebratia zodpovednosti za zariadenie strach nemajú.
Konečné slovo má kraj
Zariadenie má byť prenajaté mestu Zvolen za symbolické nájomné jedno euro ročne. Nájomná zmluva by mohla platiť do konca roka 2051 alebo bude podpísaná na dobu neurčitú s ročnou výpovednou lehotou.
„Ja si skôr myslím, že problém môže vzniknúť na kraji a presvedčiť poslancov, aby sa tento váš návrh zahlasovali, pretože od podnikateľa sme mali mať každý mesiac 150-tisíc eur nájomné a poslanci sa budú na to pýtať, že prečo by to malo byť práve mesto,“ doplnila Kováčová.
Mesto sa podľa schváleného návrhu uznesenia zaviaže uhrádzať poplatky spojené s objektom, zatiaľ čo kraj poskytne dotáciu na prechodné obdobie od augusta do konca decembra 2025, ako náhradu za doterajší príspevok od ministerstva.
Vyčíslené náklady na prevádzkovanie ZSS Záhonok v tomto období nemajú byť za žiadnych okolností nižšie ako suma 1 548 162 eur, ktorú župa týmto vyčíslila na základe priemerných mesačných nákladov vynaložených na prevádzku za prvý štvrťrok roku 2025.
Šestnásť prítomných poslancov schválilo návrh jednohlasne. Celý proces zatiaľ nie je uzavretý. Záverečné rozhodnutie bude teraz na krajskom zastupiteľstve, ktoré sa má touto témou zaoberať koncom mája.
Ak schváli návrh, od augusta 2025 bude ZSS Záhonok patriť mestu. Zariadenie bude aj naďalej poskytovať tie isté služby, no tentoraz pod hlavičkou zvolenskej samosprávy.
