SLIAČ. Jedinečný kúpeľný areál na strednom Slovensku vstúpil do novej etapy svojej existencie. Kúpele Sliač, známe svojimi liečivými prameňmi a historickými stavbami, sa po rokoch stagnácie pripravujú na komplexnú rekonštrukciu.
Začiatkom roka odštartoval veľký investičný projekt, ktorého cieľom je nielen záchrana kúpeľov, ale aj ich premena na moderné, konkurencieschopné zdravotnícke a rekreačné zariadenie.
Cieľom Ministerstva hospodárstva (MH) SR je záchrana a stabilizácia finančnej situácie Kúpeľov Sliač v horizonte dvoch až troch rokov. Pre MY Zvolen to uviedol Peter Podstupka, riaditeľ tlačového odboru kancelárie ministra hospodárstva.
Priblížil, že v roku 2024 bola stratégia obnovy a rozvoja kúpeľov prehodnotená tak, aby čo najefektívnejšie využila verejné zdroje a zabezpečila rýchlu návratnosť štátnej investície.
„Ekonomická stabilizácia spoločnosti je základom pre projektovanie rozsiahlejšej obnovy a rozvoja. Po vyhodnotení všetkých aspektov investície takéhoto druhu, bola novým manažmentom navrhnutá, a v marci 2025 aj MH SR schválená, realizácia takzvanej nultej etapy investičného zámeru v horizonte rokov 2025-2027,“ doplnil.
Od archeologického prieskumu k prvej fáze obnovy
Rekonštrukcia kúpeľov sa rozbehla prieskumom pri pramennej komore.
„Momentálne sme v areáli kúpeľov, v blízkosti kúpeľných domov, začali s archeologickým prieskumom pramennej komory, ktorý súvisí s prípravou žiadosti o stavebné povolenie pre prvú etapu rekonštrukcie,“ vysvetlil generálny riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch.
Prvé právoplatné stavebné povolenie kúpele už majú, a to na liečebný dom Poľana, ktorý sa má zrekonštruovať ako prvý. Okrem toho sa počíta s rozsiahlymi prácami pri revitalizácii liečebných domov Bratislava, Detva a Amália, Slovensko, a kúpeľných domov 1 a 2.
V článku si tiež prečítate:
- čo kúpele najbližšie čaká,
- čo bude rekonštrukcia zahŕňať,
- ako bude obnovený objekt vyzerať,
- koľko bude rekonštrukcia stáť,
- alebo čím sú kúpele tak jedinečné.
Zároveň sa plánuje výstavba nových budov a prepojovacích častí, ktoré sú nevyhnutné pre plné fungovanie kúpeľného areálu. Súčasťou zámeru je aj úprava verejných priestorov, ich sprístupnenie pre všetkých návštevníkov, vybudovanie nových chodníkov a ciest, ako aj rozsiahla výsadba zelene vrátane stromov, alejí a kvetinových záhonov.
Práce budú prebiehať po etapách, pričom kúpele zostanú v prevádzke. Podľa riaditeľa by stavebné či rekonštrukčné práce by nemali obmedziť štandardnú prevádzku kúpeľov.
„Za týmto účelom sú starostlivo premyslené postupné etapy rekonštrukcie – vždy s dôrazom na zachovanie pokojného kúpeľného prostredia. V niektorých fázach výstavby bude iste viditeľné, že sa v kúpeľnom parku buduje, ale myslím si, že pre všetkých nás, ktorí na rekonštrukciu dlhé roky čakáme, to bude radostný pohľad plný optimizmu a vďaky za to, že sa to podarilo,“ doplnil Beňuch.
Nové kapacity aj procedúry
Jedným z hlavných cieľov je zvýšiť kapacitu kúpeľov, ktoré dnes disponujú len 350 lôžkami.
„Nie je totiž reálne možné byť ekonomicky prosperujúcim subjektom pri súčasnej kapacite, keďže majetok Kúpeľov Sliač je k tomu neúmerne veľký až obrovský. Zvýšenie kapacít je nevyhnutným faktickým predpokladom pre zlepšenie ekonomických ukazovateľov a celkového hospodárenia kúpeľov,“ uviedol generálny riaditeľ.
Projekt počíta nielen s obnovou existujúcich budov, ale aj s rozšírením liečebných možností.

„Určite pribudne viacero nových funkcií i liečebných procedúr. Prioritnou snahou projektu je zachovanie a rozvoj najmä medicínskych činností s využitím prírodného liečivého zdroja. Samozrejme, k tomu pribudne mnoho atraktívnych priestorov pre ubytovacie služby, gastronómiu či kultúrno-spoločenské vyžitie.“
Cieľom kúpeľov je najmä zachovať a zatraktívniť už jestvujúce objekty. „V celom areáli máme nádherné kultúrne pamiatky, ktoré musíme a hlavne chceme zachovať pre ďalšie generácie,“ vysvetlil riaditeľ.
Vizualizácia je známa už niekoľko rokov
K obnove Sliača prispeje aj víťazný návrh z urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorú vyhlásili kúpele spolu s MH SR a MH Manažmentom ešte začiatkom roka 2022.
Podľa dostupných dokumentov na stránke Úradu pre verejné obstarávanie sa do súťaže zapojilo jedenásť ateliérov, z ktorých komisia vybrala šesť finalistov.

Absolútnym víťazom sa stal ateliér BETWEEN z Bratislavy. Hodnotiaca komisia označila ich návrh za suverénne najlepší. Ten sa stal základom pre projektovú dokumentáciu, ktorá pokrýva obnovu celého územia s rozlohou vyše 40 hektárov.
Ako publikoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) v roku 2023 vo svojom stanovisku, postupná realizácia je rozdelená do troch etáp, ktoré počítajú so vznikom viac ako tisíc lôžok – 254 v prvej, 644 v druhej a 300 v tretej etape.