ZVOLEN. Voda z Červeného medokýša, ktorý vyviera pod Pustým hradom vo Zvolene, zostáva aj naďalej nevhodná na pitie. Situácia sa opakuje aj napriek tomu, že mesto dáva prameň pravidelne čistiť a dezinfikovať.
Rozbory, ktoré si nechalo opakovane vypracovať, poukázali na mikrobiologické znečistenie.
Ako potvrdil hovorca mesta Martin Svatuška, ide najmä o prítomnosť baktérie Escherichia coli, koliformných baktérií a črevných enterokokov, ktoré môžu spôsobovať črevné ťažkosti.
Problémy s kvalitou vody z tohto prameňa nie sú nové. Mesto o jej nevhodnosti informovalo verejnosť už v lete minulého roka.
Po jesennej sanácii prameňa, keď prebehlo jeho mechanické aj chemické čistenie, síce došlo k zlepšeniu, no predpísané limity ani vtedy neboli splnené.
Problém sa opakuje
„Odobratá vzorka vody následne vykázala výrazné zlepšenie stavu, aj naďalej však ostala nevhodnou na pitie. Predpisy totiž určujú nulové hodnoty pre obsah spomenutých baktérií, tie sa však vo vode v malom množstve stále nachádzali,“ uviedol Svatuška.
Mesto preto objednalo odborný posudok, ktorý mal určiť zdroj znečistenia a navrhnúť vhodné riešenia.

„Ten bol vypracovaný aj na základe ďalšieho rozboru vody z prameňa. Výsledky boli veľmi podobné - ukázali mierne mikrobiologické znečistenie, voda tak ostala nevhodnou na pitie aj naďalej,“ doplnil hovorca.
Samotný posudok hovorí o možných zdrojoch znečistenia v podobe priesakov povrchových vôd z neďalekého potoka a tiež z rieky Hron pri jej extrémne vysokých stavoch. Nevylúčil ani možnosť kontaminácie splaškovými vodami.
„Prvým a teda najdôležitejším opatrením na zamedzenie znečisťovania prameňa je podľa záverov posudku zamedzenie priesaku z povrchových tokov,“ vysvetlil hovorca.

Radnica si preto necháva vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorá presne určí rozsah a technické riešenie nevyhnutných prác.
Jedným z navrhovaných opatrení je urýchlenie odtoku vody z potoka pomocou nového potrubia z vodotesného materiálu, ktoré by vodu bezpečne odviedlo do Hrona.
Alternatívnym riešením je utesnenie dna potoka v tomto mieste vodotesnou fóliou, pričom sa povrch opäť prekryje prírodným materiálom.
„Projektová dokumentácia bude odovzdaná v priebehu júna, následne môže prísť na realizáciu navrhnutých opatrení priamo v teréne,“ doplnil Svatuška.
Červený medokýš obsahuje železité minerály, ktoré dávajú vode jej charakteristickú chuť a červenkastú farbu. Miestni obyvatelia ho navštevujú veľmi radi, no špecifická chuť nemusí byť príjemná pre každého.
Druhý medokýš je v poriadku. Voda z druhého mestského prameňa, staničného medokýša, je podľa výsledkov rozborov zdravotne vyhovujúca a vhodná na pitie. Ten ale prešiel vizuálnou obnovou.
