KREMNICA. Platforma slobodného múzejníctva, ako nestranícka občianska iniciatíva pracovníkov a pracovníčok múzeí z celého Slovenska, koncom minulého roka začala upozorňovať na znepokojivú situáciu v Múzeu mincí a medailí v Kremnici.
V otvorenom liste adresovanom Petrovi Kažímirovi, guvernérovi Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá múzeum zriaďuje, upozorňuje na vážny nedostatok odborných pracovníkov a možné ohrozenie rozsiahlej zbierky.
Podľa platformy boli z múzea v posledných mesiacoch prepustení takmer všetci kurátori a kurátorky, ktorí sa doteraz starali o jednotlivé zbierky, od mincí a medailí, cez umenie až po regionálnu históriu.
Odborníci varujú, že takýto stav môže mať vážne následky.
„Nie je možné, aby zostal takýto dôležitý zbierkový fond bez odbornej starostlivosti,“ uviedla Platforma slobodného múzejníctva v otvorenom liste. Zbierka obsahuje viac než 100-tisíc predmetov a má podľa nich nevyčísliteľnú spoločenskú hodnotu.
Okrem chýbajúcich kurátorov má byť problém aj v riadení múzea. Od marca 2024 nemá múzeum štatutára zvoleného výberovým konaním, ako to vyžaduje zákon. Doteraz je vedené osobou, ktorá podľa nich nemá dostatočné odborné ani riadiace skúsenosti.
Platforma preto opakovane guvernéra NBS vyzývala, aby bezodkladne konal a zabezpečil riadne personálne obsadenie múzea. V liste varuje, že ak by o zbierky nemal kto odborne starať, hrozia nenahraditeľné škody.
Kópia výzvy bola zároveň zaslaná aj na Ministerstvo kultúry SR so žiadosťou o štátny odborný dohľad nad dodržiavaním zákona o múzeách a galériách.
V múzeu začali vznikať problémy
O uplynulých mesiacoch fungovania múzea hovoria bývalí zamestnanci, Daniel Haas Kianička, kurátor fondu medailí a regionálnej histórie, Lucia Krchnáková, kurátorka fondu mincí, Juraj Hirčák, kurátor fondu medailí a Magdaléna Kamhalová, vedúca muzeálneho oddelenia, zástupkyňa riaditeľky, ktorá následne nastúpila do penzie.
Od 15. marca 2022 začala v kremnickom múzeu pôsobiť na poste riaditeľky Diana Kmeťová Miškovičová.
„Ukázalo sa však, že nová pani riaditeľka nemá potrebné manažérske zručnosti a pracuje neodborne a nesystematicky. Za dva roky svojho pôsobenia v múzeu nepredložila koncepciu ďalšieho rozvoja múzea. Jej riadenie bolo chaotické a na základe impulzívnych rozhodnutí, pričom ignorovala akékoľvek názory kolegov a predošlú prácu a úspechy,“ opísal situáciu Haas Kianička
Podľa bývalých zamestnancov išlo navyše z jej strany o vedomé znevažovanie ich odbornosti a ignorovanie skúseností, ktoré nadobudli počas dlhoročnej práce v múzeu.
„Je to pre nás nepochopiteľné, pretože múzeum vykonávalo množstvo aktivít, s dôrazom na bohatú akvizičnú činnosť, a za svoju prácu získalo viaceré ocenenia, ako napríklad cenu Múzeum roka za výstavu Cesty zberateľstva, aj dve ceny za najlepšie historiografické monografie udeľované Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV. Taktiež pravidelne vystavovalo v zahraničí a organizovalo významné medzinárodné numizmatické a medailérske podujatia,“ povedala Kamhalová.
Riaditeľka podľa nich nezískala hlbšie znalosti o múzeu, jeho zbierkach, odborných činnostiach a zamestnancoch, z čoho vyplývali nekompetentné rozhodnutia a zbytočné konflikty, preto sa zamestnanci rozhodli problém riešiť prostredníctvom ústredia NBS.
„Vzhľadom na nekoncepčnosť, nekonzistentnosť, neprofesionálnosť, povrchnosť a toxicitu v riadení sme privítali, že jej k 15. marcu 2024 pracovnú zmluvu na dobu určitú nepredĺžili a jej pracovný pomer v múzeu bol ukončený,“ vysvetlil Haas Kianička.