HONTIANSKE TESÁRE, DUDINCE. Energetické ReUse centrum neďaleko Dudiniec nepostavia. Košická spoločnosť Granya ho chcela vybudovať v obci Hontianske Tesáre.
Oficiálne písomné rozhodnutie ešte samosprávam doručené nebolo. Môže sa tak stať až po stiahnutí zámeru investora a ukončení Posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré stále trvá.
Obyvatelia okolitých obcí a miest, ktorých sa táto problematika týka, napriek prísľubu ministrov nepovolili a pokračujú vo vyvíjanom tlaku na kompetentných a spisovaní petície.
Oficiálne ju odovzdajú ministerstvu životného prostredia.
Projekt bol zastavený
„Budeme čakať na záverečné vyhodnotenie. Nabralo to dobrý smer, v prospech našich obyvateľov a širokého okolia. Súhlasím s vyjadrením ministra Tarabu, že postaviť spaľovňu blízko liečivých prameňov je čisté bláznovstvo,“ povedal starosta obce Hontianske Tesáre Štefan Foltán.
Negatívne stanovisko k plánovanej výstavbe zaujali aj ministri životného prostredia a zdravotníctva. Rezort zdravotníctva napokon zmenil vyhlášku, čím projekt zastavil.

Výstavbu spaľovne neďaleko Dudiniec neodporúčajú ani sekcie vôd, zmeny klímy a ovzdušia i obehového hospodárstva, ktoré patria pod ministerstvo životného prostredia či Štátna kúpeľná komisia ministerstva.
Podľa slov z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva je v ochranných pásmach zakázané vykonávať všetky činnosti, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť fyzikálne, chemické, mikrobiologické a biologické vlastnosti prírodnej liečivej vody a prírodnej minerálnej vody.
„Rovnako ako jej využiteľné množstvo, zdravotnú bezchybnosť alebo výdatnosť prírodných liečivých zdrojov a prírodných minerálnych zdrojov. Tým sa nevylučuje možnosť zakázania konkrétnej činnosti,“ uviedli z odboru.
O spaľovniach ešte budeme počuť
Prísľub ministrov sa pozdáva aj generálnemu riaditeľovi Kúpeľov Dudince Slavomírovi Brzdovi, ktorých by sa spaľovňa mohla výrazne dotknúť. No celkový problém s odpadmi podľa neho nespočíva iba v nej.
„Spaľovňa síce nebude, ale dlhodobý problém s legálnymi aj nelegálnymi skládkami odpadu v regióne ostal. Práve tie sú totiž tým, čo v skutočnosti najviac ohrozuje prírodné liečivé pramene v Dudinciach a okolí,“ uviedol.
Podľa jeho slov sa zatiaľ nikto z kompetentných nevyjadril k otázke, čo sa stane s existujúcimi skládkami odpadu.
„A ako zabránime tomu, aby v nich uložené odpady a škodlivé látky nepresakovali a neohrozovali spodné vody, vrátane unikátnych prírodných liečivých zdrojov. Ale najmä, kam budeme dávať odpad potom, čo budú musieť byť onedlho uzavreté všetky skládky! Toto je skutočná podstata problému, ktorá žiaľ úplne zanikla v nedávnom mediálnom humbuku,“ dodal.
Na Slovensku prebieha diskusia o výstavbe nových zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu. V súčasnosti existujú dve takéto zariadenia – v Bratislave a Košiciach, v budúcnosti sa plánuje aj výstavba ďalších.

Investori argumentujú, že výstavba spaľovní predstavuje efektívnejší a ekologickejší spôsob nakladania s odpadom v porovnaní so skládkovaním. Moderné zariadenia majú zároveň vyrobiť teplo a elektrinu, čím sa znižuje záťaž na životné prostredie.
V zámere o tom hovorila aj spoločnosť Granya. Argumentovala, že dokáže vyrobiť energiu pre približne 25-tisíc domácností, no starosta Foltán im opomenul, či majú predstavu, koľko domácností sa nachádza v ich kotline.
„Toľko ich nemáme ani v celom okrese, k tomu by možno museli napojiť aj okres Banská Štiavnica, aby to malo vôbec kam ísť. Keby sme boli obcou niekde pri Banskej Bystrici, tak sa nad tým ani nezamýšľam a pochopím to,“ dodal.
Ohrozilo by to existenciu liečivého prameňa
Postavenie takéhoto centra by sa dotklo najmä kúpeľného mesta na úpätí Krupinskej kotliny. Jeho primátor Dušan Strieborný vyjadroval frustráciu od samého začiatku, už keď investor svoj zámer predložil po prvýkrát.

Firma mala v pláne spracovať približne 130-tisíc ton odpadu ročne. V okrese Krupina sa pritom objem odpadu ročne pohybuje iba v niekoľkých tisícoch, čo nie je ani štvrtina z plánovaného objemu.
„My sme nebojovali proti spaľovni, ale proti spaľovni pri kúpeľnom meste v ochrannom pásme. Všade som tento fakt zdôrazňoval. Nech sa vyváža našich 5000 ton za celý okres niekam aj sto kilometrov, ale nebudeme snáď opačne voziť tony odpadu ku nám,“ doplnil.

Nelegálne skládky v okolí Dudiniec neeviduje, mesto pravidelne monitoruje odpadové hospodárstvo a organizuje spoločné „upratovacie“ stretnutia.
„Problém s nelegálnymi skládkami sme si vyriešili takmer pred desiatimi rokmi. Skládky z okolia sú uzavreté a zapečatené tak, ako majú byť už aj štyri roky,“ ozrejmil primátor s tým, že odpad z Dudiniec je vyvážaný do Veľkého Krtíša. Rovnako to funguje aj v obci Hontianske Tesáre.
„Keď príde legislatíva, že sa skládky zatvoria a bude nariadené spaľovanie, tak ho budeme voziť do najbližšej spaľovne, ktorá vznikne. Pri počte vyprodukovaného odpadu má podľa mňa logiku, aby stála niekde v okolí Zvolena alebo Banskej Bystrice,“ dodal Strieborný.
Kúpeľné mesto sa podľa jeho slov pravidelne stará o vyvážanie aj kompostovanie odpadu. Disponuje aj zberným dvorom a mieru triedenia si pochvaľuje. Tá sa u nich ročne pohybuje medzi 50 až 60 percentami.
