BANSKÁ ŠTIAVNICA. Uplynuli už dva roky od ničivého požiaru v Banskej Štiavnici. Historické mesto zažilo obrovské straty na pamiatkovo chránených objektoch. Plamene zasiahli aj Základnú umeleckú školu (ZUŠ), ktorej baroková strecha zhorela do tla.
Konštrukcia krovu bola pred požiarom v zachovalom stave, mala iba menšie poškodenia. Po 18. marci 2023 však z nej nezostalo takmer nič.

Jedinečná renovácia
Po sanácii budovy zhotovili jej provizórne prestrešenie, aby sa o budúcej rekonštrukcii mohlo aspoň začať hovoriť. Do tej sa pustila miestna firma, ktorá sa venuje komplexným obnovám pamiatok v spolupráci so stavebnou spoločnosťou Combin.
„Jedinečný zámer tesárskej rekonštrukcie krovu Szitnyayovského domu vstupuje do ďalšej, už realizačnej etapy. Skupiny tesárov už vyhotovili prvú sadu prvkov, na objekte sa robí stavebná príprava na postupnú montáž tradičného krovu,“ uviedol odborník na obnovu kultúrnych pamiatok a konateľ firmy Obnova Michal Hrčka.
V článku si tiež prečítate:
- Akými metódami strechu obnovia,
- čo popri renovácii pripravujú,
- ako to vyzeralo v osudný deň,
- ako to vyzerá s ďalšími zdevastovanými budovami a kedy budú otvorené pre verejnosť.
Doplnil, že jedinečná renovácia sa nebude robiť za zatvorenými dverami. Naopak, jej súčasťou bude aj séria edukačno-informačných aktivít pre širokú aj odbornú verejnosť. Na výrobu nového krovu sa spotrebuje viac ako dvesto metrov kubických guľatiny.
„Zámerom projektu je zvýšiť povedomie o hodnotách historických drevených krovov, fenoménoch tradičného tesárstva a o potrebe zvyšovania kapacít kvalifikovaných remeselníkov – tesárov,“ vysvetlil.
Pripravujú aj dokument
Na projekte participujú aj Štátne lesy SR, ktoré na výrobu krovu zabezpečujú čerstvú guľatinu. Podieľajú sa na ňom aj Mestské lesy Banská Štiavnica.
Východiská filozofie návrhu obnovy strechy formoval odborný tím výskumníkov, pamiatkarov, statikov, projektantov, odborníkov na protipožiarnu ochranu budov aj zástupcov mesta.

„Nová strecha budovy bude nielen rekonštrukciou pôvodného tvaru a konštrukčného riešenia manzardového krovu, ale vyhotovenie krovu sa spraví tradičnými tesárskymi postupmi. Na výrobe konštrukčných 1 080 prvkov krovu bude uplatnená ručná tesárska práca a ich spájanie budú zabezpečovať tradičné tesárske spoje,“ doplnil Hrčka.
Celý proces prípravy a realizácie rekonštrukcie krovu je filmovo dokumentovaný.
Podporili ich v núdzi
Pohľad na zhorenisko bolel všetkých, na hrozivé momenty si spomína aj riaditeľka ZUŠ Irena Chovanová.
„Prežívali sme to zle a dosť dramaticky. Bolo to zúfalstvo, čo s nami bude. Aj keď sa všetko zrenovuje, historickú hodnotu nám už nikto nenavráti, odišla spolu s požiarom. Ani pre naše deti a rodičov to nebolo príjemné obdobie,“ uviedla s tým, že ťažko niesli aj vysťahovanie z obľúbených priestorov v centre mesta.