ZVOLEN. V lesoch pod Poľanou nie je už ani jedna prirodzená lokalita výskytu snežienky jarnej. Potvrdil to botanik zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Peter Potocký.
„Jediná, mne z počutia známa, lokalita z úpätia dnešnej Národnej prírodnej rezervácie Boky neexistuje už desiatky rokov, bola pravdepodobne zničená výstavbou rýchlostnej cesty,“ vysvetlil.
Snežienky dnes môžeme v okolí Zvolena vidieť iba v domácich záhradkách, kde je ich výskyt ešte stále bežný. „Alebo napríklad v blízkosti záhradkárskych osád, kde splanieva napríklad v miestach vyvážania bioodpadu,“ objasnil Potocký.
Priblížil, že podobne našli niekoľko snežienok v blízkosti Hrona, kde boli s veľkou pravdepodobnosťou splavené z vyšších polôh a mohlo k tomu prispieť aj vynášanie zvyškov zo záhrad priamo do rieky.

„Dôvod vysádzať ich do chránených území nemáme, keďže by nešlo o prinavrátenie druhu do pôvodných lokalít výskytu. Treba sa teda asi už iba zmieriť so skutočnosťou, že tento krásny kvietok budeme vo voľnej prírode obdivovať iba v iných oblastiach Slovenska, predovšetkým v jeho južnej časti, kde je ešte miestami bežný,“ dodal botanik.
Na Slovensku bola snežienka jarná v rokoch 1999 až 2003 zákonom chránená, 2003 až 2021 sa smela mimo chránených území zbierať, od roku 2021 je znovu zákonom chránená a je zakázané ju zbierať na celom území v jej prirodzenom prostredí.
Snežienka jarná má svoju hodnotu stanovenú na dvesto eur. Zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje všetky formy neoprávneného zaobchádzania s chránenými rastlinami, informuje Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.
„Znamená to, že v súčasnosti, podľa platnej legislatívy, je snežienky zakázané úmyselne trhať, zbierať, rezať, vykopávať alebo ničiť v jej prirodzenom areáli vo voľnej prírode. Taktiež je zakázané tento rastlinný druh držať, prepravovať, predávať, vymieňať alebo ponúkať na predaj alebo na výmenu ak ide o jedince pochádzajúce z voľnej prírody. A to na celom území Slovenskej republiky,“ uviedli zo ŠOP SR.

Priestupky poškodenia chránených rastlín sú riešené podľa závažnosti porušenia druhovej ochrany.
Stráž prírody, ktorá vás spozoruje na mieste pri porušovaní zákona, vám môže uložiť pokutu v blokovom konaní vo výške tristo eur. U mladistvých je to suma šesťdesiat eur. V prípade vyšších priestupkov sa vec postúpi na správne konanie.
„Maximálna pokuta, uložená v konaní pred orgánom ochrany prírody, dosahuje výšku 9 958,17 eur a tiež prepadnutie veci. Ak sa človek dopustí priestupku opakovane po tom, čo mu v predchádzajúcich dvoch rokoch za priestupok bola uložená sankcia, môže byť táto pokuta dvojnásobná, t. j. maximálne do výšky 19 916,34 eur. Podnikateľovi alebo právnickej osobe hrozí za rovnaké protiprávne konanie pokuta až do výšky 33 193,91 eur a rovnako prepadnutie veci,“ doplnili ochranári.
Spoločenská hodnota chránených rastlín sa stanovuje podľa ich biologického, ekologického a kultúrneho významu, pričom sa berie do úvahy, aké sú vzácne, ohrozené a aké majú ďalšie využitie.
Táto hodnota pomáha určiť, aká vážna je škoda v prípade neoprávneného nakladania s rastlinami. Ak rastliny rastú na územiach s prísnejšou ochranou, ich hodnota sa trojnásobne zvyšuje.
