BRATISLAVA. V slovenskej futbalovej reprezentácii zrejme nie je hráč, ktorý by si za posledné desaťročie vypočul viac kritiky a zosmiešňovania ako Norbert Gyömbér.
V roku 2013 získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho slovenského futbalistu do 21 rokov. Bolo to v čase, keď prestupoval z Banskej Bystrice do Catanie v talianskej Serii A.
„Nesnažím sa kopírovať nikoho, ale Škrtel patrí medzi futbalistov, ktorí sa mi páčia,“ priznal vtedy 20-ročný Revúčan.
Odborníci mu predpovedali žiarivú budúcnosť. Po dvoch sezónach prestúpil do slávneho AS Rím za 1,5 milióna eur. Zapadol medzi hviezdy ako Francesco Totti, Mohamed Salah či Daniele De Rossi.
Spoluhráči kvôli nemu dokonca upravili hudobný hit od Village People. Namiesto young – man, kričali: Gyöm – ber.“
„Čau, ty vole. Ako sa máš?“ privítal ho nečakane v kabíne Edin Džeko, ktorý predtým hrával v českých Tepliciach.
Je defenzívnym univerzálom, žolíkom
V národnom tíme debutoval v marci 2014. V prípravnom zápase Slováci vyhrali v Izraeli 3:1. Dvadsaťjedenročný Revúčan hral na pozícii defenzívneho stredopoliara.
„Nerád by som ho hodnotil po jednom zápase. Povedal by som len, že podal veľmi dobrý výkon, aj keď nehráva pravidelne v klube,“ priznal reprezentačný tréner Ján Kozák.
Na rovnakom poste hral celý zápas aj pri pamätnom domácom víťazstve 2:1 nad Španielskom. V strede poľa zvádzal súboje s Iniestom či Fabregasom.
Na stopérskom poste hrávali Martin Škrtel s Jánom Ďuricom. V reprezentácii boli takmer desaťročie nerozlučnou dvojicou. Len, ak bol jeden z nich zranený, dostal šancu niekto iný.

Aj preto Gyömbér často nastupoval na iných pozíciách. Bol defenzívnym univerzálom. Alebo žolíkom. Keď bolo treba alternoval na krajoch obrany alebo v strede zálohy.
Nikdy si nevybudoval v reprezentácii isté miesto v základnej zostave. Keď však nastúpil, väčšinou odohral svoj štandard. Nebolo veľa duelov, ktoré mu nevyšli.
Aj napriek tomu ho fanúšikovia často kritizujú. Keď sa objaví v základnej zostave, na sociálnych sieťach sa spustí veľký hejt. Akoby boli ľudia už naňho alergickí. Čím to je?