ZVOLEN. Primátor mesta Zvolen sa stretol s kompetentnými a zainteresovanými inštitúciami v súvislosti so znečisťovaním ovzdušia a čiernymi usadeninami v meste a jeho okolí.
Ako informoval primátor Vladimír Maňka na sociálnej sieti, na pôde mestského úradu sa stretol so zástupcami Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), Enviropolície, Kontrolného chemického laboratória Slovenská Ľupča, Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), Okresného úradu, odboru životného prostredia, Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), Komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve aj zástupcu strany Progresívne Slovensko.
Práve jej členovia sa nedávno vyjadrovali k tejto téme prostredníctvom tlačovej konferencie a informovali o výsledkoch vlastných rozborov.

„Vážim si aj to, že prišli zástupcovia spoločností Bučina, Kronospan a MH Teplárenský holding, ktorí prezentovali opatrenia ochrany ovzdušia pred škodlivými emisiami. Stretnutie trvalo viac ako dve hodiny a viedlo sa na vysokej odbornej úrovni. Problematika je zjavne omnoho zložitejšia ako zjednodušené informácie, ktoré sa neraz objavujú v médiách či na sociálnych sieťach,“ uviedol primátor.
Oficiálne výsledky rozborov možného zdroja znečistenia však stále nie sú. Vyšetrovanie prebieha a kompetentní sú pri vyjadreniach stále strohí. „Aby vyšetrovanie neohrozili,“ doplnil Maňka.
„Na druhej strane denne komunikujem so Zvolenčanmi a veľmi citlivo vnímam ich obavy i rastúcu nervozitu. Po rokovaní im snáď môžem sprostredkovať aspoň niekoľko mierne upokojujúcich informácií,“ uviedol.
Ako prvú spomenul stanicu, ktorá patrí Slovenskému hydrometeorologickému ústavu. Tá monitoruje kvalitu ovzdušia priamo na dotknutom sídlisku Sekier.

„Merania prebiehajú 24 hodín denne, pričom výsledky je možné nájsť v archíve úradu. Stanica nezaznamenala žiadne výraznejšie zhoršenie kvality ovzdušia. Týka sa to aj koncentrácií mikročastíc, na ktorých by mohli byť naviazané škodlivé látky,“ ozrejmil.
Inšpekcia životného prostredia za posledné obdobie urobila niekoľko kontrol priamo v priemyselnej zóne v blízkosti sídliska Sekier. Prekročenie hodnôt škodlivých látok sa podľa jeho slov nepotvrdilo ani v jednom prípade.
„Konajú aj pracovníci Kontrolného chemického laboratória Slovenská Ľupča, ktorí odobrali vzorky sadzí priamo na inkriminovaných miestach sídliska. A koná aj Enviropolícia, ktorá s týmito inštitúciami spolupracuje,“ doplnil.
V rámci debaty boli podľa neho spomínané aj lokálne kúreniská na tuhé palivá, konkrétne o domácnostiach, spaľujúcich nekvalitné palivo v nekvalitných zariadeniach, prípadne aj nejaký nebezpečný materiál.

Táto, ani žiadna iná verzia, nebola doposiaľ potvrdená ani vyvrátená. Odborníci sa však zhodli, že lokálne malé zdroje znečistenia môžu byť pre kvalitu ovzdušia veľkým nebezpečenstvom.
„Samozrejme, beriem veľmi vážne aj výsledky rozborov vzoriek, ktoré boli urobené na náklady jednej z politických strán. Ani po tomto rokovaní ešte nepoznáme presné hodnoty, nájdené v jednom či druhom rozbore,“ uviedol zvolenský primátor.
Nad tým, kde sa nachádza zdroj znečistenia a či je niekto vinníkom v tejto veci, stále visí otáznik.
„Všetky dotknuté inštitúcie sa problémom intenzívne zaoberajú. Z vystúpenia pracovníka štátneho kontrolného chemického laboratória v Slovenskej Ľupči však vyplynulo, že čierne sadze pochádzajú z drevnej hmoty, pričom analýza vzoriek nepreukázala, že boli prekročené limity škodlivých látok,“ dodal Maňka.
