ZVOLEN. Vysoký cop s kanekalonom, boxerské vrkoče či zapletaná chobotnica. Na Slovensku i zahraničí sa v posledných rokoch roztrhlo vrece s výraznými zapletanými účesmi, ktoré nielenže dodávajú vlasom šmrnc, ale sú aj praktické a variabilné.
Mimoriadne populárne sú rôzne štýly zapletania, ktoré umožňujú vytvoriť originálny vzhľad na každú príležitosť a obrovský záujem o nadčasové účesy narastá najmä na jar a v lete.
Zvolenčanka TATIANA SEDLIAKOVÁ DOBROTOVÁ sa k tejto práci dostala úplnou náhodou, dnes si u nej zákazníci podávajú kľučku na dverách takmer každý deň od rána do večera.

Odlišovali sa trendy v účesoch pred tromi rokmi oproti súčasnosti?
Pred dvomi až tromi rokmi dominovali klasické africké vrkoče (box braids), twisty a rôzne varianty dlhých vrkočov s pridanými umelými vlasmi (kanekalon - pozn. red.) Ľudia sa orientovali najmä na prirodzené farby, ale postupne sa začali objavovať aj experimentálne odtiene – najmä pastelové a ombré (tieňované) kombinácie.
Dnes sú však požiadavky rôznorodejšie. Stále sú populárne klasické vrkoče, ale čoraz viac klientov chce viac trendy vrkoče bez uzlíkov, ktoré pôsobia prirodzenejšie, boho braids - voľnejšie vrkoče kombinované s vlnami alebo cornrows (rôzne vzory priliehajúce k hlave). Obľúbené sú aj účesy inšpirované pop kultúrou – napríklad štýly podobné účesom celebrít ako Rihanna či Beyoncé.
Dnes je to o prirodzenosti a hravosti. Čoraz viac ľudí chce boho štýl – jemný, voľnejší štýl, kombinovaný s vlnami.
V rôznych kultúrach zapletané účesy znamenali aj istý status. Čo vyjadrovali?
Africké vrkoče sú pevne späté s afroamerickou a africkou kultúrou. V mnohých afrických krajinách majú tieto účesy historický a spoločenský význam – jednotlivé štýly môžu naznačovať príslušnosť k určitej etnickej skupine, spoločenský status alebo rodinný stav.
V Karibiku a USA sa nosenie vrkočov, dredov a twistov stalo aj symbolom identity a kultúrnej hrdosti. Mnoho ľudí ich vníma ako odkaz na africké korene.
Zaujímavé je, že vrkoče nie sú len záležitosťou afroamerickej komunity – v Ázii sa objavujú v subkultúrach (napríklad u japonských tanečníkov), a v Európe či latinskej Amerike sú obľúbené medzi alternatívnymi skupinami alebo ako módny výstrelok.
Aké majú vlasy Slováci? Redšie, tenšie, hladšie...?
Poviem to takto, každý typ vlasov má svoje výhody aj výzvy. Slováci majú väčšinou jemnejšie, redšie a hladšie vlasy, takže niektoré techniky musím prispôsobiť. Africké vlasy držia vrkoče prirodzene dlhšie, u nás musíme pomôcť špeciálnymi technikami, aby vydržali a nešmýkali sa.
Aj preto niektoré trendy k nám ešte neprišli, ale ja viem, že sa blížia. Boho locs (hustý vlnitý účes), viking copíky pre mužov, šialené farebné ombré vrkoče... To všetko sa na Slovensku čoskoro rozšíri.
Druhy účesov:
- Vysoký cop: elegantný účes, ktorý môže byť doplnený o zapletané detaily alebo o kanekalon pre predĺženie a hustotu.
- Boxerské copy: dva zapletené vrkoče po pás s použitím kanekalonu, ktorý sa zapletá do vašich vlasov.
- Chobotnička: zapletané vrkoče s voľnými prameňmi alebo copmi, ktoré pripomínajú ramená chobotnice.
- DE copíky: DE copíky sú drobné zapletané vrkoče, ktoré sa pletú po celej hlave.
- DE vlny: predstavujú kombináciu zapletaných copov a jemne vlnitých voľných prameňov.
- Crochet kučery: sú tvorené pripevnením vlnitých alebo kučeravých kanekalonových prameňov na prírodné vlasy.
- Sfinga: unikátny štýl česania, ktorý kombinuje zapletané vrkoče so zaujímavými vzormi a štruktúrou.
Vlasová kreativita nemá hranice. Milujem, keď si klienti prinesú svoju predstavu a ja ju môžem premeniť na realitu. Niektoré účesy sú výzvou, niektoré sú bláznivé, ale jedno je isté – každý vrkoč, ktorý zapletiem, nesie príbeh.
Spomeniete si aj na nejakú bizarnú požiadavku? Prišli zákazníci s niečím špeciálnym?
Ale áno, našli sa. Zákazníčka mi ukázala účes, vytvorený pomocou umelej inteligencie, kedy som mala pocit, že ja som sa sem dostala z inej planéty.
Najskôr som ostala zaskočená, ale išla som do toho, vymyslela som niečo úplne iné, bolo to farebné, šialené a jej sa to fakt páčilo. Dokonca ten účes nosila viac než mesiac a okolie si nemohlo zvyknúť, že ten účes potom už nemala.
Potom sa mi stala situácia, keď chceli odo mňa zapracovať do vlasov LED svetielka, ktoré si doniesli. Bolo to na firemný večierok a požiadavka bola, aby svietili v tme.
Stane sa mi aj, že príde otec s plešinou a chce aj on farebné copíky ako jeho princezná. Vtedy len poviem, buď nejaké prilepíme alebo ich môžem zapliesť na nohách.
Alebo niekedy prídu s fotografiou černošského účesu a chcú ho rovnaký, no naše európske vlasy sú štruktúrou úplne odlišné, než napríklad africké vlasy. Inak sa s nimi pracuje, inak držia tvar, takže niekedy je to výzva.
Aká technika zapletania je náročná a ktorý účes je najdrahší?
Najnáročnejšie sú účesy, ktoré vyžadujú veľa času a detailnú precíznosť. Takto som robila micro braids – úplne tenké vrkoče po pás. Trvalo to viac než 15 hodín a vyžadovalo si to trpezlivosť na leveli zenového majstra.
V mojej ponuke sú najdrahšie DE copíky, čo znamená, že ich celé vyrobím a následne na vlasy napletám.
Odhliadnuc od spomínaných micro braids, ktorý účes trvá najdlhšie?
Crochet vlny, alebo teda kučery, tie sa háčkujú na celú hlavu. Je tam určitý postup, ktorý musí byť presne dodržaný, pevný a je to asi najnáročnejší typ účesu.