ZVOLEN. Veľkokapacitné kontajnery, odvoz elektroodpadu a iných nebezpečných látok priamo spred ich bytového domu, deratizačné služby či väčšie nádoby na bioodpad. S tým všetkým mesto pomôže svojim obyvateľom.
„Zvolenčanom nedávno urobilo vrásky na čele stiahnutie nádob na elektroodpad zo strany súkromnej spoločnosti z miest a obcí Banskobystrického kraja. Mesto vyvažuje novú situáciu možnosťou odniesť odpad do zberného dvora, no myslí aj na tých, ktorí tak urobiť nemôžu,“ uviedol zvolenský hovorca Martin Svatuška.
Doplnil, že v spolupráci s občianskym združením Očami prírody zároveň pripravuje osvetové aktivity pre deti i širokú verejnosť.

„Do jednotlivých lokalít sme poslali od 10. marca špeciálne vozidlo, takzvaný mobilný ekosklad. Pracovníci zberovej spoločnosti z neho bezplatne odoberú od obyvateľov jednotlivé druhy nebezpečného odpadu, napríklad žiarivky, chladničky, opotrebovaný motorový olej, farby či batérie,“ vysvetlil primátor Vladimír Maňka.
Harmonogram pohybu vozidla nájdu obyvatelia na webovej stránke mesta aj s prehľadnou mapou. Vozidlo bude reálne odstavené tam, kde mu v tom aktuálne nebude nič prekážať. Z tohto dôvodu sa môže zakreslená poloha od tej reálnej o niekoľko desiatok metrov líšiť.
„Aby sa Zvolenčania pri jarnom upratovaní netrápili s odvozom objemnejšieho odpadu, budú ho môcť od 20. marca vložiť do veľkokapacitných kontajnerov. Mapový podklad rozmiestnenia, spolu s termínmi, je taktiež možné nájsť na webstránke mesta,“ doplnil hovorca.
Tí, ktorí sa rozhodli zbaviť buriny či biologického odpadu z orezov vo vnútroblokoch, no kapacita bežnej nádoby im nestačí, môžu požiadať o nádobu väčších rozmerov.
„S pripravovanou aktivitou môžu oboznámiť poslanca svojej mestskej časti. Ten vie prostredníctvom mesta zabezpečiť väčšiu nádobu, ktorá bude v daný deň aj vyvezená,“ ozrejmila Beáta Slamková z referátu pre odpady.

Mesto zároveň upozorňuje na zákaz orezov drevín na verejných priestranstvách spadajúcich pod správu mesta. „Neodborný prístup by ich mohol nenávratne poškodiť, čím by sa do budúcnosti mohli stať nebezpečnými pre okoloidúcich,“ objasnila referentka pre zeleň Jana Tlučáková
Mesto ponúka obyvateľom aj službu deratizácie. Pri podozrení na hlodavce, usídlené v pivniciach bytových domov či na verejných priestranstvách, je možné kontaktovať priamo referát odpadového hospodárstva mestského úradu a nahlásiť konkrétne miesto.
Už 27. marca mesto, v spolupráci s organizáciou Natur-Pack, organizuje pre deti materských a základných škôl podujatie s názvom „Škola zálohovania“, aby sa zábavnou formou dozvedeli viac o tom, ako triediť odpad a pomôcť tak prírode.
Zvolen sa pripravuje aj na Deň zeme, kedy sa spojí s občianskym združením Očami prírody. Uskutoční sa 2. mája v priestore zvolenskej Fun zóny.
„Pripravujeme veľké ekotrhy udržateľných výrobkov, interaktívne aktivity s dôrazom na ochranu prírody, určené pre deti aj dospelých, a tiež koncerty v podaní žiakov i profesionálnych hudobníkov. Nebude chýbať výstava prác žiakov zvolenských základných a stredných škôl," informovala o programe pripravovaného podujatia koordinátorka združenia Denisa Záchenská.
