ZVOLEN. V roku 2020 občianske združenie Spolok priateľov architektúry Zvolena navrhlo, aby bola železničná stanica v meste pod Pustým hradom vyhlásená za kultúrnu pamiatku.
Keďže v tom čase prebiehala jej rekonštrukcia, Pamiatkový úrad SR s vyhodnotením pamiatkových hodnôt a konečným stanoviskom k tomu, či objekt bude spĺňať kritéria pre vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku, počkal do ukončenia prestavby.
O päť rokov neskôr sa tak stalo, zvolenská stanica je zaradená na zoznam slovenských kultúrnych pamiatok.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) boli o tomto kroku oboznámené listom koncom novembra minulého roku. Železničiari boli v ňom zároveň upozornení, aké im vyplývajú povinnosti zo zákona pri zaradení ich objektu do takéhoto zoznamu. Pre MY Zvolen to potvrdila Petra Lániková, hovorkyňa ŽSR.
„Následne Pamiatkový úrad SR dňa 15. januára 2025 vydal rozhodnutie, v ktorom bol tento objekt v správe ŽSR vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad SR vypracoval 18. februára oznámenie o zápise národnej kultúrnej pamiatky do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu,“ ozrejmila Lániková.

V meste patrí k tým novším
Po dokončení rekonštrukcie úrad zistil, že napriek niektorým stavebným úpravám si stanica zachovala veľkú časť svojho pôvodného architektonického riešenia.
„Objekt vykazuje pamiatkové hodnoty - historickú, spoločenskú, architektonickú, technickú, urbanistickú a umelecko-remeselnú, pre ktoré sa pristúpilo k jeho zaradeniu medzi kultúrne pamiatky,“ priblížila pre MY Zvolen Petra Bačinská, riaditeľka odboru komunikácie ministerstva kultúry.
Sídlo hlavnej stanice bolo kedysi situované južnejšie od centra mesta a po vybudovaní zaradeného objektu na zoznam, bola zastávka premenovaná na nákladnú. Zostalo to tak do dnešného dňa.

Modernizácia posunula železnicu na novú úroveň a prispela k rozvoju dopravy v regióne. Nová moderná stanica bola odovzdaná do užívania v roku 1959.
Podľa Bačinskej Pamiatkový úrad SR prihliadal na jej význam v skupine dopravných – železničných stavieb realizovaných v povojnovom období.
„Výpravná budova vo Zvolene bola v tej dobe veľmi modernou účelne navrhnutou stavbou, ktorá okrem samotnej výpravnej časti s čakárňou zahŕňala aj ďalšie služby pre cestujúcu verejnosť, napr. sociálne zázemie, reštaurácia, a tiež administratívno-technické zázemie stanice vrátane bytovej časti,“ doplnila šéfka komunikácie ministerstva.

Navrhol ju Zvolenčan
Architektonické riešenie stanice v tom čase navrhol zvolenský rodák, architekt Jozef Lacko. Pôvodný návrh modernej budovy, ktorý prepája nástupištia podzemnými chodbami a využíva priestor pre verejnosť aj administratívu, zostal zachovaný.