ZVOLEN. Problémy so znečisťovaním ovzdušia a usadenými mastnými čiernymi sadzami vo Zvolene neutíchajú. Na povlak sa sťažujú obyvatelia z viacerých mestských častí, dokonca i z neďalekej obce Lieskovec a kúpeľného mesta Sliač.
Čierny povlak je mastný, usadený aj na vodnej hladine priehrady, z oblečenia sa vyprať nedá, z áut sa odstraňuje iba veľmi ťažko.
Vzorky boli odborníkmi odobraté ešte v decembri minulého roka. Až v týchto dňoch mal byť ich výskum ukončený a výsledky odovzdané enviropolícii.
Podľa informácií, ktoré odzneli na prvom tohtoročnom mestskom zastupiteľstve (24. 2.), majú malé častice čierneho prachu pochádzať zo spracovaného dreva v priemyselnej zóne blízko sídliska Sekier a zvýšeného počtu automobilov, ktoré denne touto trasou prechádzajú.
Niektorí poslanci si myslia, že je to blud a skutočnosť bude niekde inde.
Poslankyňa prišla s návrhmi na riešenie
Problémy so znečisťovaním Zvolen bojuje roky, no podľa nich je to tentoraz úplne iné a ide o nový problém. Zástupcovia mesta vyzvali primátora, aby riešil problém intenzívnejšie a so všetkými dotknutými orgánmi, ktoré sa s týmto prípadom majú zaoberať.
Podrobný materiál o vplyve na zdravie obyvateľov mesta s návrhmi krokov, ktoré mesto môže v tejto veci realizovať v rámci svojich možností, predniesla poslankyňa a zakladateľka občianskeho združenia Očami prírody Denisa Záchenská.

„Keďže sa situácia nezlepšuje a prešli takmer tri mesiace od prvého výskytu, cítim zároveň potrebu zdieľať s vami dôsledky, ktoré takýto stav ovzdušia prináša a čo sa doposiaľ v tejto veci spravilo. Prebehli desiatky pokusov o komunikáciu s rôznymi inštitúciami, avšak bez výrazného posunu vpred a hlavne bez zmeny situácie," povedala.
Podnety na riešenie boli zaslané na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP), Okresný úrad Zvolen, SIŽP Inšpektorát Banská Bystrica, Regionálny úrad verejného zdravotníctva, mestský úrad, Ministerstvo životného prostredia SR, Banskobystrický samosprávny kraj aj enviropolíciu.
„Pričom občania uviedli aj konkrétne podozrenia na znečisťovateľov aj pôvod znečistenia. Konkrétne podozrenia boli dokladované aj fotografiami čierneho dymu vychádzajúceho z jednotlivých komínov,“ ozrejmila.
Ako poslankyňa vysvetlila, podľa viacerých záznamov z meraní ovzdušia vo Zvolene sú výsledky katastrofálne. Vzduch často dosahuje vysokú úroveň znečistenia a nie je zdravý pre deti či seniorov.
„Každý týždeň telefonujem so Slovenskou inšpekciou životného prostredia. Dozvedel som sa, že vzorky už majú byť vyhodnotené a odovzdané na enviropolíciu, ale ešte ich SIŽP nemá k dispozícii. SIŽP vylúčila fámy, ktoré sa šírili, že spaľované boli pneumatiky a podvaly. Nič také v tých vo vzorkách nebolo,“ vysvetlil primátor Vladimír Maňka.
Z odboru starostlivosti o životné prostredie, ktoré patrí pod Okresný úrad Zvolen, ešte 7. januára 2025 pre MY noviny uviedli, že všetky spoločnosti sú povinné plniť zákonom určené povinnosti, ku ktorým patrí aj preukazovanie dodržiavania emisných požiadaviek.
Podľa nich k znečisťovaniu ovzdušia vo veľkej miere v danej lokalite prispievajú malé kúreniská v okolí z chatiek a rodinných domov, ako aj hustej dopravy v spojitosti s veľmi zlými rozptylovými podmienkami, ktoré sú spôsobené polohou, vodnými tokmi, vodnou nádržou a inverziou.
„Z Kontrolného chemického laboratória Slovenská Ľupča mi povedali, že popred bučinu prejdú denne tisíce áut a spôsobujú, že polyaromatické uhľovodíky sa môžu dostať kdekoľvek. Urobili stery z hrádze, trávy, psom ostrihali chlpy, a sadze majú pochádzať z dreva. Navrhujem zvolať pracovné stretnutie so všetkými zástupcami, ktorí majú životné prostredie v agende a rozobrali by sme si celý tento prípad,“ doplnil.