ZVOLEN. Tím 57 vedcov, vrátane výskumníka z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene (TUZVO), preskúmal viac ako 80-tisíc vedeckých článkov.
Z údajov 882 štúdií z posledných 30 rokov zistili, že genetická rozmanitosť u zvierat, rastlín a húb na celom svete klesá.
Je pritom mimoriadne dôležitá, pretože pomáha živým organizmom prežiť a prispôsobiť sa meniacemu prostrediu. Ak sa stratí, druhy, ekosystémy a nakoniec aj ľudia môžu byť ohrození.
Dobrá správa je, že existujú spôsoby, ako tento negatívny trend zastaviť.

Nová štúdia, na ktorej sa podieľal aj vedec z Katedry fytológie Lesníckej fakulty TUZVO Peter Klinga, prináša odpovede na otázky o tom, aký je stav genetickej premenlivosti u zvierat, rastlín, húb a rias na celom svete, a ako by jej zlepšenie mohlo prispieť práve k zvýšeniu odolnosti voči globálnym zmenám.
Ako priblížil hovorca TUZVO Ján Lichý, podľa štúdie takmer dve tretiny zo 628 skúmaných druhov živočíchov, rastlín a húb strácajú svoju genetickú rozmanitosť.
Negatívny vývoj chcú zastaviť
„Tento pokles je najvýraznejší u suchozemských vtákov a cicavcov. Populácie živých organizmov sú ohrozené najmä stratou biotopov a klimatickou zmenou, zmenšujú sa, stávajú sa izolovanými a ich genetická premenlivosť klesá. Následne strácajú schopnosť prispôsobovať sa meniacim podmienkam prostredia až nakoniec vyhynú,“ doplnil.
Aby sme tento negatívny vývoj zastavili, vedci odporúčajú monitorovať genetickú rozmanitosť a zaviesť aktívne opatrenia na ochranu druhov.

„Inšpirovať sa možno úspešnými príkladmi, ktoré sa preskúmali v štúdii, a ktoré sa aktuálne realizujú aj na Slovensku. Tieto osvedčené prístupy predstavujú spoľahlivé nástroje na riešenie výziev v oblasti ochrany biodiverzity v nasledujúcich desaťročiach,“ ozrejmil hovorca.
Tiež vysvetlil, že prežitie druhov, ako sú napríklad hlucháň hôrny či syseľ pasienkový, závisí od zlepšenia podmienok ich prirodzeného prostredia. V malých populáciách je dôležité dopĺňať nové jedince z iných lokalít, čo pomáha zabrániť príbuzenskému páreniu.