HONTIANSKE TESÁRE. Okolie Dudiniec a Krupiny sa zaoberá témou novej spaľovne, ktorú by chcela košická spoločnosť Granya postaviť v obci Hontianske Tesáre.
Obyvatelia, starostovia a aj primátori nevyjadrujú nepokoj iba z blízkosti zhodnocovania odpadov v ochrannom pásme zdrojov minerálnej vody, ale aj zvýšenej premávky nadrozmernej dopravy. Spaľovne sa pritom zväčša umiestňujú pri väčších mestách, kde je aj odpadu vyprodukovaného viac.
Firma vybudovanie Energetického ReUse centra - ERC prezentuje už dlhšie, s výstavbou dokonca chcela podľa zámeru začať už začiatkom minulého roka, no proces sa predĺžil.
Vo štvrtok (6. 2.) popoludní sa zástupcovia dotknutých samospráv a občania stretli v spomínanej obci na verejnom prerokovaní správy o hodnotení navrhovaného zámeru výstavby, ktoré je súčasťou hodnotenia vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie.
Neskrývajú obavy
Obec Hontianske Tesáre a jej obyvatelia sú výlučne proti výstavbe spaľovne v ich území. Spoločnosť by mala využiť pozemky súkromného vlastníka, s ktorým má uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve na dlhodobý prenájom pozemkov.
„V ďalšom procese bude potrebné požiadať o rozhodnutie na trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy na nepoľnohospodárske účely,“ uvádza spoločnosť v zámere, ktorý bol zverejnený na enviroportáli.
Starosta Hontianskych Tesárov Štefan Foltán neskrýva obavy ani rozhorčenie z takého kroku. Nič však v rukách nateraz nemá, pretože obec o tom rozhodovať nemôže.
„Posledné záverečné stanovisko v tejto veci vydáva Ministerstvo životného prostredia SR. Dôležité orgány, ktoré vydávajú povolenia sú aj Vyšší územný celok (VÚC) a Inšpektorát kúpeľov a žriediel. VÚC svoje stanovisko vydalo kladné, teraz je na rade inšpektorát, ktorý bude zasadať o niekoľko dní,“ priblížil Foltán.

VÚC pritom podľa jeho slov vydalo stanovisko, že zámer nie je v rozpore s územným plánom VÚC, aj keď sa v ňom uvádza, že takéto stavby môžu byť postavené v priemyselných parkoch alebo zónach.
„Je to v rozpore. Obec namietala, no trvajú si na svojom. Podali sme podnet na krajskú prokuratúru na prešetrenie zákonnosti tohto rozhodnutia, uvidíme, ako sa s tým vysporiadajú a aké bude odporúčanie proti tomuto stanovisku,“ doplnil.
Takáto výstavba by mohla podľa neho ohroziť nielen príchod návštevníkov, ktorí prichádzajú za relaxom, ale aj kupujúcich nehnuteľností, ktorý slnečný Hont vyhľadávajú najmä pre svoju okolitú prírodu a pokoj.
„Ľudia tu kupujú domy práve preto, že nie sme zaťažení priemyselnou výrobou, ale máme tu klenot v podobe liečivej vody, neviem, ako by to bolo, keby sa dozvedeli, že v blízkosti je spaľovňa,“ doplnil starosta.
Zatiaľ nikto nerozumie zámeru, prečo padlo rozhodnutie práve na Hontianske Tesáre. Majiteľka pozemku pritom žije v okolí Nitry.
Obavy neskrýva ani primátor kúpeľného mesta Dudince Dušan Strieborný. „Som zarazený, že sa takáto aktivita vybudovania veľkokapacitného zariadenia spaľovne plánuje realizovať v druhom ochrannom pásme minerálnych vôd, aj z toho, že v rámci tej správy chýba bod o správe Inšpektorátu kúpeľov a žriediel. Bez takéhoto významného posudku prerokovávať takúto dôležitú vec je zarážajúce.“
V okrese Krupina sa pritom ročne vyprodukuje okolo 5000 ton odpadu ročne, ktorý končí na skládkach. Objemom, ktorý plánuje firma spaľovať, sa v oblasti nepohybujú ani zo štvrtiny.

„To znamená, že drvivá väčšina odpadu sa bude dovážať, čo je ďalším problémom v dopravnom zaťažení. Už teraz je dopravná infraštruktúra v tejto oblasti preťažená, nemáme tu vybudované diaľnice ani rýchlostné komunikácie, tak je to ďalšia veľká záťaž tohto regiónu,“ doplnil primátor.
Do 21. februára môže dotknutá verejnosť, občania či samosprávy, k verejnému prerokovaniu správy o hodnotení podať podnety. Môžu byť do hodnotenia zaradené a zavážiť pri rozhodovaní.