BANSKÁ BYSTRICA. Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter opäť ocenil výnimočné osobnosti, ktoré svojimi aktivitami prispievajú k rozvoju a šíreniu dobrého mena kraja.
Aj tento rok cenu udelil jedenástim laureátom z rôznych oblastí na prvom tohtoročnom slávnostnom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK. Medzi nimi sa nachádzajú aj osobnosti z našich okresov.
Viac ako štyri desiatky nominácií poslala koncom minulého roka verejnosť do Ceny predsedu BBSK. Ako priblížila hovorkyňa Úradu BBSK Lenka Štepáneková, oceňovanie osobností sa konalo po druhý raz.
„Veľmi ma teší, že už po druhý raz som mohol oceniť systematickú prácu a výnimočné výkony tých, ktorí v našom kraji žijú, pracujú, ktorí v ňom zanechali nezmazateľnú stopu. Hovorím o ľuďoch, ktorí s nasadením usilujú a usilovali o to, aby sa tu žilo lepšie. Patrí im moja vďaka a uznanie,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.
Podľa jeho slov kraj čelí mnohým výzvam, ale práve takéto inšpiratívne osobnosti prispievajú k spoločenskej stabilite, podpore a vzájomnej spolupráci, ktoré sú kľúčové pre ďalší rozvoj.
„Napriek negatívnemu vnímaniu celkovej situácie v našej republike, viac ako polovica obyvateľov nášho kraja hodnotí situáciu v BBSK pozitívne. To je dôležitá spätná väzba pre nás všetkých a potvrdenie, že naša práca má zmysel,“ doplnil.
Cenu predsedu získalo jedenásť laureátov, v autorskom šperku ju zhmotnil Ján Sajkala, absolvent Vysokej školy výtvarných umení, ktorý bol v minulosti tiež autorom napríklad ocenení Via Bona Slovakia pre Nadáciu Pontis.
Ocenenie navrhol tak, aby vyjadrovalo symboliku spolupráce a vitality a laureáti ho mohli používať aj ako osobný šperk na bežné nosenie.
Laureátmi Ceny predsedu BBSK sa v roku 2025 stali:
- Cenu predsedu za rozvoj zdravotníctva získala dlhoročná detská lekárka z Brezna Elena Boháčiková.Významne prispela k zlepšeniu detskej zdravotnej starostlivosti a rozvoju ambulantnej pohotovostnej služby. Aj vo vyššom veku rozširuje svoju činnosť a podporuje mladých lekárov.
- Cenu predsedu za modernizáciu a rozvoj sociálnych služieb získala Mária Gibaľová, špeciálna pedagogička a iniciátorka vzdelávacích projektov pre deti s autizmom. Modernizovala a humanizovala sociálne služby v Detve, pod jej vedením sa zrodili inkluzívne projekty, chránené pracoviská a nové pohľady na to, čo znamená „byť iný“.
- Cenu predsedu za modernizáciu a rozvoj školstva si prevzal riaditeľ Gymnázia Fiľakovo Juraj Péter, inovátor v oblasti vzdelávania. Zaviedol informatické triedy a podporil robotiku, čím posunul školu medzi lídrov v digitálnom vzdelávaní. S odvahou a zanietením ukazuje, že vzdelávanie je kľúčom k lepšej budúcnosti nás všetkých.
- Cenu predsedu za inovatívny rozvoj cestovného ruchu získal podnikateľ z Kremnice Martin Varhaňovský, ktorý oživuje miestne tradície. Preslávil sa obnovením výroby Atkáryho kremnických krumplov. Dobová výrobňa týchto lahodných dezertov dnes nielenže pripomína pôvodný recept a umenie ich výroby, ale prináša aj jedinečný zážitok, ktorý turistov láka spoznávať a ochutnávať históriu Kremnice.
- Cenu predsedu za mediálne služby pre komunitu odovzdal novinárke z Veľkého Krtíša Ružene Hornáčekovej, ktorá štyri desaťročia zabezpečuje objektívne a pravdivé informácie pre miestnu komunitu prostredníctvom týždenníka Pokrok. Táto práca sa stáva nielen kronikou regiónu, ale aj neoceniteľným dedičstvom pre budúce generácie, keďže všetky výtlačky sa digitalizujú pre širokú verejnosť.
- Cenu predsedu za rozvoj komunitného života si prevzal Tomáš Trstenský, turistický nadšenec a editor magazínu Hiking.sk. Už viac než dve desaťročia je dušou a srdcom turistického klubu, kde s oddanosťou vedie desiatky členov. Jeho kroky neúnavne smerujú k ochrane prírody a k posilňovaniu ducha spoločenstva turistov.
- Cenu predsedu za rozvoj kultúry získala riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici Tatiana Salajová. Pod jej vedením sa táto inštitúcia stala symbolom kreativity, kvality a inovácií, pričom prekročila tradičné hranice osvetových centier na Slovensku.
- Cenu predsedu za zodpovedné a spoľahlivé služby v administratíve kraja dostala Andrea Holubčíková. V časoch, keď sa samosprávy ocitajú v neprehľadnej situácii a často sa rozhoduje o ich osude bez ich hlasu, stojí pevne na svojom mieste ako riaditeľka odboru financií Banskobystrického samosprávneho kraja. Už od roku 2018 dokazuje, že aj v zložitých podmienkach možno udržať stabilitu, poriadok a víziu.
- Cenu predsedu za modernizáciu a rozvoj regiónu a za zodpovednú správu vecí verejných si prevzal primátor Jelšavy Milan Kolesár, ktorý verí, že riešenia musia vznikať zdola. Nebojí sa pustiť do ambicióznych projektov, ako obnova kaštieľa Coburgovcov či riešenie kvality ovzdušia. Jeho práca dokazuje, že aj v ťažký región možno rozvíjať a prinášať hodnotné projekty, ktoré podporujú miestne komunity.
- Cena predsedu za propagáciu a šírenie dobrého mena kraja putovala do rúk Martina Vaculíka, výnimočného slovenského plochodrážnika, ktorý svojou vytrvalosťou a úspechmi zviditeľňuje nielen seba, ale aj svoj rodný kraj. Od titulu majstra Európy v roku 2013 po bronz v Speedway Grand Prix 2023 patrí medzi svetovú elitu. Svojimi úspechmi a prístupom inšpiruje ďalšie generácie k odvahe a vytrvalosti, pričom šíri dobré meno Slovenska a Žarnovice vo svete.
- Cena predsedu In memoriam za mimoriadne zásluhy v rozvoji Banskobystrického kraja bola venovaná Jozefovi Klementovi, zakladateľovi rodinnej firmy Klemo, významnému podporovateľovi umenia, kultúry a hodnôt, ktoré nás spájajú. Jeho projekt Nezabudnutí susedia prepojil komunity vo viac než stovke miest a obcí, zatiaľ čo Galéria na Tehelnej vo Zvolene a Park ušľachtilých duší sa stali miestami spomienok, úcty a nádeje. Svoju víziu pretavil do konkrétnych činov, čím obohatil spoločnosť nielen v rodnom Zvolene, a vytvoril trvalý odkaz, ktorý pokračuje aj po jeho smrti.
