ZVOLEN. Pozíciu riaditeľky vysunutého pracoviska Slovenskej národnej galérie (SNG) vo Zvolene zastávala sedem rokov. No ďalší rok si už do životopisu nezapíše. Erika Trnková sa rozhodla podať výpoveď rovnako, ako jej kolegovia z ostatných regionálnych pracovísk i centrály SNG v Bratislave.
Nesúhlasí s tým, kam mieri kultúra na Slovensku a akým spôsobom s ňou zaobchádza ministerstvo. Má za to, že vo vedení rezortu i organizácií v jeho pôsobnosti, sa objavili nekompetentní ľudia, ktorí nemajú záujem naslúchať svojim zamestnancom.
Odísť sa rozhodla aj jej kolegyňa a zástupkyňa Ľubica Lišková. Do funkcií nastupovali spoločne a v rovnakom čase z nich aj odchádzajú.
Odpoveď na otázku, čo hovorí Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky na výpovede viacerých vedúcich zamestnancov SNG, redakcia MY Zvolen od rezortu nedostala. Tvrdí však, že proces prípravy rekonštrukcie Zvolenského zámku pokračuje.
Vraj iba „kávičkujú“
„Duch odbornosti, etickosti a morálky, ktorý bol bývalým vedením SNG nastavený a kultivovaný medzi nami, zamestnancami, nám nedovoľuje stratiť svoju osobnú integritu. Na nikoho som nátlak nevyvíjala. Ľubke som oznámila svoje rozhodnutie a ona mi povedala, že to vidí rovnako. Prišlo to spontánne,“ opísala pre MY Zvolen svoje prvé pocity Trnková.
Záujem o kultúrne inštitúcie podľa nej nie je zo strany predstaviteľov vlády úprimný. Používajú ho len na politické ciele.
„Zastávala som riadiacu pozíciu, ale vždy som s kolegami komunikovala. Boli sme schopní nachádzať riešenia. Vďaka novému vedeniu SNG sa to absolútne nedeje. Poverený generálny riaditeľ nám povedal, že tu iba ‚kávičkujeme‘. Práve náš šéf by mal vedieť, čo je našou prácou. Hodia nás do jedného vreca, urobia z nás ľudí, ktorí ich nenávidia bez toho, aby nám dali šancu s nimi hovoriť,“ uviedla s tým, že komunikácia s povereným generálnym riaditeľom Jaroslavom Niňajom prebieha iba prostredníctvom jeho sekretára.

„Ktorý ani nevieme, akým spôsobom bol na pozíciu dosadený. Toto všetko ilustruje aj komunikáciu s ministerstvom kultúry,“ vyjadrila sa Trnková.
Poverený generálny riaditeľ však tvrdí, že za všetkých vedúcich zamestnancov vo výpovediach už majú náhrady a nehrozia žiadne devastačné problémy.
„Držím palce, najmä SNG, ale nemyslím si, že je to úplne pravda,“ doplnila.
Pracovný pomer riaditeľky zvolenskej SNG bude ukončený koncom marca. V kultúre sa pohybuje už vyše 25 rokov a tvrdí, že jej nástupca bude musieť byť nielen odborníkom, ktorý uvidí na vlastné oči problémy, ktorým čelí kultúra a kultúrne pamiatky aj vo Zvolene, no zároveň ich bude musieť byť schopný zástupcom vlády priamočiaro tlmočiť.
„Keď sme si v roku 2017 sadli do našich stoličiek, chceli sme pochopiť všetko, čo sa deje okolo nás. Nebola som v tomto sektore nováčikom a trvalo nám minimálne polroka, kým sme načítali chod Zvolenského zámku. A v podobnej pozícii budú aj naši nástupcovia,“ opísala.
Budúcnosť zámku i zamestnancov je neistá
Desiatky zamestnancov, pre ktorých sa zámok stal druhým domovom, sa posledné dni ocitli v smútku i neistote. Odchody dvoch pracovníčok vo vedúcich pozíciách pravdepodobne nebudú jediné.
„Vybudovali sme jeden úžasný, spoľahlivý a profesionálny tím. Sú smutní, no zároveň naše rozhodnutie chápu. Sami sú postavení pred dilemu. Viem, že v ďalšom kroku dôjde k odchodu ďalších zamestnancov. Myslím si, že dôjde k odbornej a profesijnej paralýze. Čo mi je naozaj ľúto, pretože SNG je erbovou inštitúciou výtvarného umenia,“ opísala riaditeľka.
So súčasnou vládou odmieta spolupracovať, hovorí, že je to nemožné. Rovnako nesúhlasí s tým, že by sa v kultúrnom sektore nemalo hovoriť o politike „naopak, mala by reflektovať aktuálne dianie.“
„Neskromne o sebe poviem, že som odborník, ktorý sa za tie roky naučil mnoho potrebného na plnenie takejto funkcie. No je rozdiel, keď hovoríte s niekým, s kým hľadáte konsenzus alebo s múrom, cez ktorý neprejde ani jedno vaše slovo. Mám pocit, že sme všetci zaškatuľkovaní a hovoria nám liberáli alebo dokonca slniečkári, čomu absolútne nerozumiem, veď my sa len potrebujeme počúvať navzájom.“
Trnková naráža aj na komunikáciu s rezortom kultúry, ktorá bola aj v minulých rokoch chabá, no dnes je až nemožná. Volanie o pomoc, ktorá by mala byť poskytnutá najväčšej zvolenskej pamiatke, je ignorované už niekoľko rokov.
Zvolenský zámok má od roku 2021 prisľúbené finančné prostriedky z Európskej únie, ktoré dodnes neboli pridelené. Ležia na stole Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Vyčerpané musia byť v roku 2027. No podľa Trnkovej je to nereálne, z hľadiska obnovy obrovského projektu a šibeničného termínu.