ZVOLEN. S likvidáciou injekčných striekačiek a ihiel sa začali zaoberať pred piatimi rokmi. Podnet prišiel z mesta Zvolen, ktoré sa spojilo so Združením STORM.
Program Bezpečne v komunite Zvolen odštartovali v meste pod Pustým hradom v roku 2019, jeho súčasťou sa v minulom roku stala aj Dominika Šifferová.
Za ten čas rukami dobrovoľníkov prešlo takmer päťtisíc kusov injekčného materiálu, ktorý vyprodukovali ľudia s drogovou závislosťou, prípadne diabetici.
Voľne pohodený zdravotnícky materiál môžeme pravdepodobne nájsť v každom meste po celom Slovensku.
Koordinátorka aktivít a dobrovoľníkov v programe Bezpečne v komunite Zvolen ale hovorí, že pred tým netreba zatvárať oči. Je to, bohužiaľ, súčasťou našich životov a je potrebné sa k tomu postaviť zodpovedne.
Inšpirovali sa v zahraničí
Od spustenia programu boli v meste osadené tri bezpečnostné nádoby s názvom FIXPOINT. Nájsť ich možno na sídliskách Západ-Tepličky a Sekier alebo pri autobusovej stanici.
„Ide o bezpečnostné nádoby, ktoré sa používajú v zdravotníctve na bezpečné ukladanie injekčného odpadu. Nádob môže byť stále viac, ale to je otázka na mesto. Inšpirovali sme sa v zahraničí, nádoby FIXPOINT sú bežnou súčasťou výkonu sociálnej práce s osobami, ktoré užívajú návykové látky,“ ozrejmila Šifferová.
Takéto nádoby používajú aj v Trnave, Bratislave či Nitre. „Sú doplnkovou službou k iným existujúcim službám.“
Vhodiť do nich nájdený materiál môžu aj okoloidúci, ktorí ich vo voľnom priestranstve nájdu. Nie je nutné prechovávať obavy z poranenia. Stačí iba nájdený materiál opatrne uložiť do nádoby, o zber sa postarajú dobrovoľníci.
„Robíme pravidelné mesačné zbery, počas ktorých zároveň monitorujeme lokality s výskytom pohodených striekačiek. Prejdeme niekoľko takýchto lokalít aj zberné nádoby. Nemalou súčasťou je prijímanie podnetov od občanov, ktorí nám pravidelne nahlasujú voľne pohodené injekčné striekačky,“ doplnila koordinátorka.
O chod programu vo Zvolene sa stará najmä Dominika, po ruke má vždy dobrovoľníka, no nebránia sa ani vybudovaniu väčšej dobrovoľníckej skupiny.
„Minulý rok sa zapojili aj iní, príležitostní dobrovoľníci či dobrovoľníčky z radov obyvateľov. Áno, stačí ak sa nám ozvú, dohodneme sa a môžu sa k nám pridať. V prípade viacerých podnetov vyrážame do terénu aj trikrát do mesiaca. Záleží podľa nahlásení,“ vysvetlila.
Ak nie sú v teréne, radi poradia. Nastanú situácie, kedy ani dobrovoľní pracovníci nemôžu ihneď vycestovať do lokalít, ktoré im ľudia nahlásia. No dokážu poradiť aj telefonicky či cez sociálnu sieť, ako bezpečne takýto odpad zlikvidovať aj svojpomocne.
Na ihriskách sa nevyskytujú
Pozitívnym faktom je, že voľne pohodený použitý materiál na ihriskách neevidujú. „Vyskytujú sa najmä vo vzdialenejších lokalitách, kam väčšinou ľudia nechodia na prechádzky. No, musím povedať, že sa zároveň objavujú aj v centre mesta, je teda potrebné zbystriť pozornosť a v prípade potreby nás osloviť,“ opísala.