ŽIAR NAD HRONOM. Práce na obnove biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom, ktoré sa začali v apríli tohto roka, napredujú.
Historická budova je pre prebiehajúcu obnovu, naplánovanú až do roku 2026, pre verejnosť zatvorená.
Michaela Mikulová, projektová manažérka z oddelenia mestských projektov Mestského úradu Žiar nad Hronom pre MY Zvolen priblížila, že na stavbe zatiaľ dosiahli významný pokrok a práce pokračujú podľa plánov.
„Dokončili sme stabilizačné práce, ako je odkopanie základov a aplikácia injektáže na ochranu muriva pred vlhkosťou, vyčistili sme niektoré časti fasády, odstránili dlažbu zo vstupných priestorov a arkádovej chodby, a vykonali betonáž základov. Súčasne sa uskutočnil archeologický výskum, ktorý priniesol nové poznatky o histórii kaštieľa,“ priblížila.
Termíny by mali dodržať
Práce na kaštieli prebiehajú podľa plánu a termíny by mali byť dodržané. Aj napriek prekvapeniam, ktoré takúto rekonštrukciu sprevádzajú, zatiaľ nedošlo ku nejakým komplikáciám ani výraznejším zdržaniam.
„Rekonštrukcia sa stretla s niektorými technickými výzvami, ako je potreba archeologických výskumov a stabilizácie základov, ale tieto situácie boli zahrnuté do plánu prác a nezaznamenali výrazné oneskorenie. Súčasné tempo prác je v súlade s harmonogramom,“ doplnila.

Počas prác v uzamknutých miestnostiach objavili množstvo archeologických artefaktov, ktoré si neznámy „archeológ“ vyčistil a aj roztriedil. Pochádzajú z rozličných častí kaštieľa, ale aj z hradu Teplica (Pustý hrad), medzi nimi napríklad kov, sklo, keramika, rôzne fragmenty a podobne.
„Počas rekonštrukcie boli objavené niektoré nálezy, avšak zatiaľ neboli identifikované artefakty, ktoré by mohli byť vhodné na vystavenie. V prípade, že sa takéto významné nálezy objavia, budeme postupovať v súlade so zákonom a zaistíme ich odbornú analýzu a ochranu,“ doplnila.
Cieľom mesta i historikov je zanechať historické dedičstvo pre budúce generácie. Preto by chcelo získať aj ďalšie financie, ktoré vleje do interiérovej časti.
„Ďalšie archeologické výskumy nie sú v tomto momente plánované, no budeme na ne pripravení, ak si ich vyžiadajú nové okolnosti alebo neočakávané nálezy počas ďalších stavebných zásahov.“
Presunuli sa do interiéru
V zime exteriérové práce pozastavili a presunuli sa do interiéru. Pustia sa do zateplenia podkrovia, osadenia lustrov a do prípravy na inštaláciu rekuperačných jednotiek.
„Sústredíme sa na aktivity, ktoré nevyžadujú priaznivé vonkajšie podmienky,“ ozrejmila Mikulová.
Aktuálna rekonštrukcia je zameraná predovšetkým na exteriér kaštieľa, no mesto má v pláne v budúcnosti investovať aj do obnovy interiéru, aby sa kaštieľ stal plnohodnotným multifunkčným priestorom pre kultúrne a spoločenské aktivity.

„Po ukončení obnovy sa kaštieľ stane významným kultúrnym a historickým centrom. Návštevníci sa môžu tešiť na obnovené priestory, ktoré budú reflektovať pôvodný vzhľad stavby, zlepšené funkčné vybavenie a potenciálne expozície o histórii kaštieľa a jeho okolia,“ doplnila.
Odhalili neznámu časť
Počas prác na nádvorí pred niekoľkými mesiacmi narazili na pomerne veľké základy, o ktorých doposiaľ reč nebola. Ako uviedol miestny kastelán Peter Mlatec, ich nadstavba výrazným spôsobom mení celkový architektonický aj estetický výraz nádvoria „a aj naše chápanie kaštieľa na sklonku modernej doby“.
Na základoch a na ich vnútornej strane boli nájdené pálené červené tehly. „Nález tejto stavby však vyvoláva niekoľko otázok, na ktoré však so súčasnými znalosťami o našej národnej kultúrnej pamiatke nedokážeme uspokojivo odpovedať,“ uviedol.