ZVOLEN. Začiatkom decembra hostila vynovená Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene študentov stredných škôl, aby si niečo vypočuli o podnikaní, financiách a budúcnosti Európskej únie.
O sériu podnetných diskusií sa postaral Mládežnícky parlament mesta Zvolen v spolupráci s Mládežníckym parlamentom Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Podujatie ponúklo mladým ľuďom jedinečnú príležitosť stretnúť sa s inšpiratívnymi osobnosťami zo sveta podnikania, ekonomiky a európskej politiky,“ priblížil na úvod predseda zvolenského parlamentu Andrej Beňuš.
So svojimi kolegami sú presvedčení, že vzdelávanie nemusí byť iba o škole, ale môže mať aj element rovesníckeho vzdelávania.
„Práve diskusia viacerých mladých ľudí spolu s osobnými príbehmi, skúsenosťami a odbornosťou prednášajúcich im môže pomôcť rásť a stretávať sa s inými názormi, nakoľko dnes často vďaka sociálnym sieťam žijeme v bublinách,“ povedal Beňuš.
Prezradil tiež, že mladí ľudia často v prieskumoch mládežníckeho parlamentu udávajú, že vo Zvolene im chýbajú podujatia podobného duchu.

„Navyše, keď už sú zavolaní na nejakú diskusiu, často nemajú možnosť zvoliť si témy. Práve na tieto atribúty sme pri organizovaní tohto podujatia dbali,“ doplnil.
Ako ťažké životné situácie môžu viesť k úspechu, prečo je dôležitá finančná gramotnosť a aký význam má Európskej únie pre mladú generáciu? Aj tieto otázky boli stredobodom podujatia.
Ostrieľaní a skúsení „hráči“ hovorili o svojich skúsenostiach
Medzi diskutujúcich hostí si prizvali skúsených a ostrieľaných ľudí, ktorí majú bohaté skúsenosti s podnikaním aj finančnou gramotnosťou.
Diskusie odštartoval Branislav Lukačka, úspešný podnikateľ a zakladateľ populárnej zvolenskej kaviarne.
„Študentom priblížil nielen svoju cestu k podnikateľskému úspechu, ale aj činnosť občianskeho združenia, prostredníctvom ktorého pomáha ľuďom prekonať závislosti a začleniť sa späť do spoločnosti,“ opísal Beňuš.
Na tému finančnej gramotnosti nadviazal Richard Vilkus, ekonóm, ktorý študentom poskytol praktické rady, ako správne hospodáriť s financiami.
„Je dôležité rozumieť tomu, ako pracuje ekonomika už od mladého veku,“ zdôraznil Vilkus, pričom mladým poskytol cenné rady, ako sa vyhnúť finančným problémom.

Záver patril profesorovi Vladimírovi Šuchovi, vedúcemu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorý so študentmi diskutoval o fungovaní Európskej únie.
Zvolenčanom, ako aj celej mladšej generácii, pripomenul význam EÚ pre Slovensko a jej prínosy pre každodenný život.
„Diskusie boli mimoriadne podnetné. Hostia nám ukázali, že úspech neprichádza sám, ale vždy je za ním tvrdá práca a jasná vízia,“ povedala jedna zo študentiek.
Organizátori aj hostia vyjadrili spokojnosť s účasťou a aktívnym zapojením mladých ľudí, ktorí kládli množstvo otázok. Podujatie tak vytvorilo priestor pre dialóg a motiváciu do budúcnosti.
„Bola to skvelá príležitosť získať nové pohľady na svet podnikania, financií a európskej politiky,“ zhodnotil ďalší študent.
Plánujú pokračovať v tom, čo začali
Aj v budúcom roku majú záujem pokračovať v tom, čo začali. Mládežnícky parlament chce pripraviť veľkú konferenciu, brožúrku pre mladých o tom, ako podobný parlament založiť a viesť ho, no aj vycestovať do partnerských miest v zahraničí.
„V tomto roku sme sa venovali najmä podujatiam vo Zvolene, ako napríklad diskusiám so seniormi, vianočnej besiedke venovanej práve im, čítaniu deťom v materskej škole v rámci mesiaca kníh, akcii o európskych voľbách pre mladých ľudí, ako forma rovesníckeho vzdelávania,“ doplnil predseda parlamentu.
Kontakty a vzťahy nadväzujú prostredníctvom spájania s inými parlamentmi, napríklad v Banskej Bystrici alebo Skalici, kam vycestovali na diskusie s verejnosťou o zapojení mladých ľudí vo verených vecí. Dobré vzťahy majú aj s kolegami z Lučenca a Trnavy.

Mládežnícky parlament vo Zvolene funguje ako poradný orgán mesta. Preto vytvára aj rôzne ankety, ktoré reprodukujú názory Zvolenčanov priamo zástupcom mesta.
„Napríklad dotazník ohľadom ľadovej plochy, cyklodopravy, života mladých ľudí vo Zvolene. Zúčastňujeme sa aj komisií a osobitných stretnutí, kde pripomienkujeme napríklad renováciu Borovej hory alebo Námestia SNP,“ ozrejmil Beňuš.
Dvere majú otvorené
Bez okolkov sa členovia parlamentu púšťajú aj do dobrovoľníckych činností či upratovania miestnych priestranstiev.
„Je nesmierne dôležité zapájať mladých ľudí do rozhodovacích procesov, verejného diania a umožniť im meniť svoje okolie, v našom prípade mesto, na svoj obraz. Nielenže sa mladí ľudia počas týchto aktivít naučia množstvo široko-uplatniteľných zručností, ktoré využijú vo svojej kariére, ale zároveň prispejú k pozitívnej zmene,“ vysvetlil.
Mládežnícka participácia umožňuje mladým ľuďom cítiť sa vypočutý a tráviť svoj čas zmysluplne. Okrem toho získajú množstvo zážitkov, možnosť vycestovať do zahraničia a priateľov.
„Aktívni mladí ľudia sú tiež pozitívnym príkladom pre svojich rovesníkov - to sa prejavilo aj v našom prípade, momentálne pomáhame obdobný poradný orgán zakladať mestu Banská Bystrica a mladým ľuďom tam,“ opísal Beňuš.
Dvere do mládežníckeho parlamentu sú otvorené pre každého mladého človeka, ktorý má snahu zlepšiť čokoľvek vo svojom okolí a je zapálený pre kolektívne nápady.
„Nevadí, ak predtým nemali žiadnu skúsenosť, radi vezmeme každého, kto má entuziazmus a pomôžeme mu začleniť sa do všetkých procesov samosprávy, našich aktivít alebo mu pomôžeme s jeho vlastným nápadom či projektom,“ dodal predseda zvolenského parlamentu.
