ZVOLEN. Zvolenské mestské kúpele postavili v 60. rokoch. Odvtedy sa ich vzhľad výrazne nezmenil, stane sa tak až po ich kompletnej rekonštrukcii. Mesto však bojuje s ich prevádzkou.
Najnovšia revízia, ktorá v nich bola uskutočnená uprostred novembra, hovorí o nevyhovujúcom stave vo viacerých faktoroch. Plaváreň na základe nich bude od 15. decembra zatvorená.
Mestskí poslanci mali na štvrtkovom zasadnutí k tejto problematike dlhé diskusie, v ktorých sa snažili nájsť prienik a spôsob, ako plaváreň zachrániť do doby, kým nebude odovzdaná na rekonštrukciu.
Túto tému do pléna predložil poslanec Miroslav Slížik, ktorý je zároveň aj predseda komisie mládeže a športu pri mestskom zastupiteľstve.
So svojimi kolegami vykonal poslanecký prieskum, ktorého súčasťou boli aj odborníci z oblasti výstavby, údržby a prevádzky mestských kúpeľov a elektroinštalácie.
Jeho návrh hovoril o tom, aby boli zrealizované opravy, potrebné na odstránenie všetkých závad, ktoré sa týkajú objektu plavárne. Rovnako navrhol, aby bol zvýšený poplatok za využívanie bazénov, ktoré by mohli dopomôcť k financovaniu opráv.
Avšak rozhodnutie o zatvorení plavárne v polovici decembra bolo odklepnuté. Mesto nevylúčilo, že bude opäť otvorená po odstránení zistených problémov, no najprv je potrebná projektová dokumentácia, ktorá by načrtla ich časový aj finančný harmonogram.
Stav plavárne nie je priaznivý
„V úvode nášho prieskumu sme všetci jednohlasne konštatovali, že aktuálny technický stav mestských kúpeľov vo Zvolene nie je priaznivý a zodpovedá ich technickému veku a dlhodobému investičnému dlhu zo strany mesta,“ uviedol Slížik.
Má však zato, že chyby sa dokážu odstrániť a nie je v poriadku, aby bola plaváreň zatvorená na niekoľko rokov, keďže aj jej rekonštrukcia si vyžiada svoj čas.

Zároveň skonštatoval fakt, že mestské kúpele sú reálne v zanedbanom stave, ktorý zodpovedá ich veku a investíciám za posledné roky.
„Napriek uvedeným skutočnostiam o aktuálnom technickom stave je možné po realizácii nevyhnutných drobných opráv zabezpečiť dočasné fungovanie mestských kúpeľov minimálne v takej kvalite, v akej fungujú dnes, do času zahájenia výstavby novej plavárne,“ doplnil.
Argumentuje najmä tým, že okolité plavárne, v Banskej Bystrici či Žiari nad Hronom sú dlhodobo obsadené aj na rok 2025 a miestni obyvatelia, deti či športové kluby nebudú mať možnosť využívať plaváreň aj niekoľko rokov.
Revízna kontrola hovorí aj o zlej elektroinštalácii
Revízna kontrola preukázala, že elektrická inštalácia v mestských kúpeľoch nie je schopná bezpečnej prevádzky. Mesto bolo už aj v minulom roku zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene upozornené na problémy s bazénovým dnom.
„Je pravda, že pán hygienik nám povedal, že dno bazéna nie je vyhovujúce. Podarilo sa nám to predĺžiť dvakrát po pol roku, ale stále to nebol ten najvážnejší dôvod. Revízia sa robí raz do roka, v novembri, a tohtoročná hovorí o tom, že elektrická inštalácia nie je schopná bezpečnej prevádzky,“ doplnil zvolenský primátor Vladimír Maňka.
Najmä vo vlhkom prostredí si takáto rekonštrukcia vyžaduje väčšie zásahy aj do stien budovy. Potrebná projektová dokumentácia by mohla byť prinajlepšom vyhotovená v priebehu troch mesiacov. Ďalšie týždne až mesiace by boli potrebné na zrealizovanie drobných stavebných opráv.
Alena Vaľková z odboru správy majetku, obchodu a služieb Mestského úradu Zvolen hovorila o tom, že havarijný stav plavárne sa neobjavil až v tomto roku, ale pretrváva už dlhé roky.
„Technický stav objektu dosiahol svoje hranice. Ak by pokračovala v prevádzke, je potrebné urobiť tri základné opravy. K oprave bazéna sme dostali najvyššiu cenovú ponuku v hodnote 69-tisíc eur. Bazénové dno je potrebné vybrúsiť, natrieť vodeodolnými farbami a nikto nevie povedať, ako sa bude pritom správať. Táto ponuka uvažovala o oprave povrchov ako celku,“ doplnila.

Ďalšou oblasťou je spomínaná elektroinštalácia, ktorá je na opravy komplikovaná. Podľa odborníkov a elektrikárov sú napríklad aj obyčajné výmeny svietidiel náročnejšie z hľadiska opotrebovania a technického stavu, na ktorom sa podpísal zub času.
„V strope aj podlahe je vykurovanie. Vykurovací had je aj pod stropom a my nevieme, kadiaľ by sa mohlo sekať, pretože je to celé poprepájané rozvodmi. O rekonštrukcii sa hovorí od roku 2009 a tomuto sa prispôsobuje celá údržba, opravy aj financie,“ vysvetlila.
Problém v posledných týždňoch nastal aj vo vypúšťaní bazéna. Štandardný spôsob vypustenia pri ňom už možný nie je pre zlomený ventil, ktorého dodávka sa odhaduje až na január budúceho roka.
„Ak sa plaváreň prevádzkovať nebude, aj tak budeme musieť bazén vypustiť. No ak k prevádzke dôjde, musíme opraviť dno bazéna a vymeniť vodu. Dnes vieme bazén vypustiť iba čerpadlami do prielivov a cez vyrovnávací bazén, alebo otvorením šróbenia, na čo vodár odpovedal, že to z dôvodu rizík robiť nebude,“ dodala Vaľková.
Za prevádzku je zodpovedné mesto
Za prevádzku mestských kúpeľov je zodpovedné mesto a jeho hlavný štatutár, ktorým je primátor. Na riziko toho, že by mohlo dôjsť k nešťastiu poukázalo niekoľko poslancov, spomedzi ktorých sa ozval aj Matej Snopko.
„Chcem vyjadriť pochopenie pre ľudí, ktorí chcú zachovať fungovanie plavárne, patrím medzi nich. Ale aké sú body zlomu miery rizika, že sa tam niečo stane? My chceme plávať, ale keď niekoho z nás zabije elektrina vo vode, tak pán Maňka bude za to zavretý ako štatutár mesta,“ dodal.
Revízny technik na stretnutí poslancov vysvetlil, že po odstránení závad sa môže vydať kladná revízia, a následne sa môže vykonať úradná skúška, po ktorej môže byť plaváreň prevádzková ďalej.
Doplnil, že štandardy dnešnej doby udávajú, že v mokrých priestoroch musí byť použitý prúdový chránič.
„V 60. rokoch sa nikdy takáto sústava neťahala, pretože sa robila najmä hliníková. Máme teda problém v tom, že inštalácia sa momentálne nedá dostať na bezpečnostný štandard bez toho, aby sa menila alebo sa doplnili nejaké žily, takže ťahať sa bude musieť,“ doplnil.
Samospráva je povinná preukázať bezpečnosť prevádzky a až potom môže byť verejnosti sprístupnená.
Na základe týchto faktov poslankyne Lenka Balkovičová a Martina Mészáros Bariaková predložili doplňujúce návrhy, s ktorými poslanci vzali na vedomie odborníkmi vypracovaný posudok o stave plavárne, potrebu času na odstránenie problémov a požiadali primátora, aby zabezpečil informáciu o odhadovaných nákladoch, ktoré je potrebné vynaložiť na opravu mestských kúpeľov v záujme zachovania ich prevádzky do zahájenia rekonštrukcie.
