ZVOLEN. Väčšina ľudí si spája zber húb s letom a jeseňou, no príroda má čo ponúknuť aj v chladnejších mesiacoch. Zimné huby sú jedinečným dôkazom toho, že ani sneh a mráz nie sú prekážkou pre život týchto fascinujúcich organizmov.
Na Slovensku sa práve v zimnom období objavujú viaceré druhy húb, ktoré narastú vďaka svojej schopnosti prežiť v nízkych teplotách a využívať zdroje dostupné aj v nehostinných podmienkach.
Mnohé z nich rastú na stromoch, čím nielenže dotvárajú pôvabný efekt zimnej krajiny, ale prispievajú aj k prirodzenému kolobehu živín a látok z rozkladu, a tým aj k obnove lesa.
Zimné huby často vynikajú svojou farebnosťou a nezameniteľnými tvarmi, čo ich robí ľahšie rozpoznateľnými aj pre menej skúsených hubárov.

Tieto zimné poklady však nie sú len estetickým potešením – mnohé z nich sú jedlé a ocenené v kuchyni, pričom obohacujú jedlá svojou chuťou aj nutričnými hodnotami.
Aké druhy húb teda môžete nájsť počas zimných prechádzok slovenskými lesmi?
Je chutným zdrojom vitamínov
Hubári za „vianočnú hubu“ označujú plamienku zimnú (Flammulina velutipes). Je jednou z mála húb, ktoré rastú počas zimy, a patrí medzi obľúbené druhy pre svoj atraktívny vzhľad, chuť a prospešné látky.
Ivan Mihál z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene priblížil, že plamienka zimná dokáže rásť aj v miernych mrazoch, v miernej zime, a to aj v bohatých trsoch.
„Je to výborná jedlá huba vhodná na akúkoľvek kulinársku úpravu - hovorí sa jej aj „vianočná huba“ a ozajstný labužnícky hubár si pre ňu chodí do lesa od Lucie až do Vianoc, pričom na sviatočnom stole nechýba aspoň jeden menší trs tejto peknej dekoratívnej huby,“ doplnil.
Ak zájdeme do lesa v období od jesene do jari, môžeme mať veľké šťastie. Trsy jej svetlohnedých až žltkasto-oranžových klobúčikov a tmavohnedé zamatové hlúbiky sa v zimnom lese vynímajú už z diaľky.

Rastie na odumretých kmeňoch listnatých stromov, jej výskyt môžeme spozorovať pri vŕbach, topoľoch, brestoch alebo jabloniach.
„Treba však dodať, že u nás môžeme aj počas klasickej hubárskej sezóny, od jari do jesene, zbierať aj príbuzný druh plamienky zimnej, a to plamienku letnú (Flammulina fennae), ktorá má síce menšie plodnice, veľmi podobné plamienke zimnej, a v trsoch rastie na odumretom dreve, najmä v listnatých lesoch. Je to tiež veľmi chutná huba,“ dodal Mihál.
Známa na Slovensku i v Ázii
Nájdeme ju nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Plamienka zimná je jedlá a za chutné sa považujú najmä jej klobúčiky.
Nožičky bývajú tuhšie a menej vhodné na konzumáciu. Bežne sa používa v polievkach, omáčkach alebo ako súčasť zeleninových jedál. Je vhodná aj na nakladanie do octového nálevu.