ZVOLEN. Konferencia, ktorá sa tento týždeň uskutočnila vo Zvolene, prepojila svet študentov a vzdelávania s biznisom.
V utorok (26. 11.) do mesta pricestovali desiatky študentov so svojimi mentormi z celého Slovenska, aby sa mohli pripojiť ku skupine nádejných podnikateliek a podnikateľov.
Podujatie mala pod palcom nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko v rámci projektu Re-power Your Future a pod jeho záštitu sa podpísal aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.
Celodenná konferencia bola plná inšpiratívnych diskusií, praktických rád a vymieňania podstatných informácií.
Hlavným spíkrom konferencie bol Thomas Archer Bata, pravnuk vizionára Tomáša Baťu a vnuk Tomáša Baťu ml., ktorý na Slovensko priniesol vzdelávacie programy Junior Achievement (pôvodne Baťa Junior Achievement) už v roku 1992.

O svoje životné skúsenosti a dobrodružstvá sa podelila aj Lucia Janičová, prvá Slovenka na Mount Evereste. Svojím príbehom účastníkom ukázala, že odhodlanie a vytrvalosť dokážu preniesť hory.
O začiatkoch, vzostupoch, pádoch a skúsenostiach porozprávala aj úspešná slovenská podnikateľka Dajana Varga Rodriguez, ktorá vytvorila úspešnú a ikonickú značku kabeliek, doplnkov i oblečenia.
Konferencia ponúkla bohatý program, v ktorom nechýbali panelové diskusie na témy, ako „Úspešní Slováci, ktorí sa vrátili zo zahraničia“, „Ako ovplyvní umelá inteligencia budúcnosť vzdelávania študentov?“ alebo „Inšpiratívne ženy v biznise a v spoločnosti“.
Chcú byť bližšie v regiónoch
Cieľom konferencie bolo ponúknuť mladým ľuďom príležitosť získať nové vedomosti, skúsenosti a zručnosti, ktoré im pomôžu v ich kariérnom raste a v osobnom rozvoji, ako aj inšpirovať k podnikavosti a inováciám.
„Naša organizácia deklaruje, že prinášame biznis a prax do vzdelávania. Názov konferencie Prepájame školstvo s biznisom je veľmi príznačný tomu, čo robíme. Potrebujeme nejakým spôsobom dostať študentov k biznisu aj k ľuďom, aby mohli čerpať inšpirácie, prepojiť sa, rozprávať, s tým, že môžu nadviazať rôzne spolupráce či kontakty,“ priblížila Marta Slováková, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko.
Organizácia sa venuje deťom vo veku 14 až 19 rokov. Do svojich programov zapája základné a stredné školy, vďaka ktorým dokáže žiakom a študentom pomôcť s dôležitými rozhodnutiami, ktoré budú kreovať ich budúcnosť.
„Potrebujeme byť aj v regiónoch, v Bratislave sa deje všetko, chceme byť bližšie k tým študentom, aby to nemali ďaleko, aby sme v každom regióne niečo obsiahli. Predošlá konferencia sa konala v Žiline, budúca je na pláne na východnom Slovensku,“ priblížila Slováková.

Do programu sa môžu zapojiť študenti z rôznych kútov Slovenska. Informácie o ňom si môžu zistiť z internetu, prostredníctvom pedagógov, riaditeľov škôl, no aj oni sami môžu byť iniciátormi a do svojej školy priniesť inovatívne prvky štúdia.
„Oni sú pred najdôležitejšími rozhodnutiami - čo ideme robiť v živote, kam ideme, kam smerujeme, či chcem ísť pracovať, študovať vysokú školu, či správne študujú strednú školu, ktorú navštevujú. My im v tom vieme pomôcť,“ dodala riaditeľka.
Podporu našli aj vo vedení kraja
Podujatie prinieslo inšpiratívne príbehy úspešných osobností, praktické rady a otvorilo priestor pre diskusiu o budúcnosti vzdelávania takmer 200 účastníkom z celého Slovenska.
Spolupráca je kľúčom k tomu, aby veci fungovali v kraji na strednom Slovensku ale rovnako aj mimo neho. Študentom to prízvukoval aj Mikuláš Pál, podpredseda BBSK pre oblasť školstva.
„Som rád, že sa nám darí napĺňať tieto výzvy. Rastie nám počet detí v duálnom vzdelávaní, rovnako aj tie, ktoré majú prax alebo stáže vo firmách. Som rád, že intenzívne spolupracujeme so základnými školami, tak, aby si deti vyberali školy a odbory, kde vidia svoju budúcnosť,“ povedal pre MY Zvolen.
Nevynechal ani slová chváli. S organizátormi podujatia kraj nespolupracuje po prvýkrát a nebude to podľa neho ani naposledy.