ZVOLEN. Mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva vo Zvolene vyvolalo medzi poslancami vášne. Konalo sa, pretože začiatkom novembra poslanci na riadnom rokovaní neschválili program.
Predchádzala tomu diskusia k bodu hlavného kontrolóra Petra Košíka. Ten avizoval výsledky neplánovanej kontroly, pri ktorej mal zistiť nehospodárnosť a nevýhodné zmluvy uzatvorené bývalým vedením mesta.
K výsledkom kontroly sa chcela vyjadriť aj poslankyňa a bývalá primátorka Lenka Balkovičová. Poslanci preto žiadali kontrolóra, aby svoj bod z programu zasadnutia stiahol, aby si mohla materiál preštudovať, on to však odmietol. Poslanci preto neschválili program rokovania, ktoré sa napokon ani nezačalo.
Na mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva, ktoré sa konalo v pondelok 25. novembra, tento materiál nepredložil.
Predložil iba správu o výsledku ukončených kontrol hlavného kontrolóra mesta Zvolen do 31. 10. 2024, no neobsahovala správu o spornej neplánovanej kontrole. Vysvetlil to tým, že kontrolu opäť otvoril a pokračuje v nej.
Niekoľko poslancov jeho prácu označuje za protizákonnú a vyjadrujú nesúhlas s postupmi pri jej vykonávaní. Predložili návrh na uznesenie, v ktorom komentujú niekoľko porušení zákona, ktorých sa mal kontrolór dopustiť. Žiadajú o nápravu z jeho strany a vyzvali primátora, aby mu siahol na mesačné odmeny.
Na schválenie daného materiálu však potrebovali poslanci o jeden hlas navyše, tým pádom sa ho zaradiť nepodarilo. Poslankyňa Balkovičová však túto tému otvorila pri bode programu, v ktorom hlavný kontrolór pojednával o svojich ukončených kontrolách.

Po rozsiahlej diskusii a prerokovaní ním predloženého bodu ho napokon z rokovania stiahol. Poslanci majú za to, že tak urobil pre nevyvíjajúcu sa situáciu v jeho prospech.
Jedna strana hovorí o jeho nekompetentnosti a nezákonnom zvolení spred dvoch rokov, druhá zase o politizovaní zo strany niekoľkých poslancov.
Rokovací poriadok takúto možnosť dovoľuje
Viceprimátor Ľubomír Zdút-Šťastný hovorí o zbytočných emóciách.
„Rozhorčenie býva občas pózou, ktorou chcú poslanci zakryť sklamanie, že sa im nepodarilo presadiť vlastné zámery. V 90 percentách prípadov prijatých uznesení ide o celkovú zhodu medzi poslancami. Aj v zložitejších témach dokázali poslanci vo veľkej väčšine prípadov dospieť ku konsenzu. Majú to v popise práce, pretože blokovaním mestského zastupiteľstva svoju popularitu zatiaľ nikto nezvýšil,“ uvádza viceprimátor.
Nepovažuje tieto situácie za senzáciechtivé, alebo žeby boli nad rámec bežného fungovania.

„V konkrétnej situácii bolo na rozhodnutí hlavného kontrolóra, ako sa s ňou vysporiada. Zvolil si možnosť stiahnuť svoju správu z rokovania a získať viac času na overenie faktov a tvrdení, ktoré k nemu smerovali od skupiny poslancov, ktorí jeho prácu kritizujú,“ vyjadruje sa Zdút-Šťastný.
Zároveň dopĺňa, že poslanci majú právo konfrontovať hlavného kontrolóra, „ale spravodlivé je nechať aj jemu čas a priestor na reakciu na nedostatky, ktoré sú mu vytýkané. A až následne vyvodzovať zodpovednosť.“
Z pohľadu pravidiel rokovacieho poriadku bolo hlavnému kontrolórovi umožnené svoj bod stiahnuť pred začatím diskusie aj počas nej. Nehovorí o konkrétnom čase, ktorý by mu to nepovoľoval.
Potvrdil to aj primátor Zvolena Vladimír Maňka. „V minulom volebnom období túto možnosť, stiahnuť bod predtým, ako sa o ňom hlasovalo, využilo aj bývalé vedenie mesta. V danej chvíli im to vyhovovalo, rovnako ako to dnes vyhovovalo zase hlavnému kontrolórovi. Navrhol som nespokojnej časti poslancov, že pripravíme zmenu rokovacieho poriadku,“ opisuje primátor.
Je podľa neho dôležité najmä to, že sa podarilo schváliť predošlé body, ktoré boli podstatné pre obyvateľov mesta.
„Po rokovaní mi dvaja z poslancov povedali, že ak na budúcom zastupiteľstve ako prvý bod neschválime zmenu rokovacieho poriadku, môžu zamedziť schváleniu rozpočtu. Verím, že keď sa nad tým v pokoji zamyslia, tak to neurobia. Po rokovaní sme pripravili návrh na zmenu rokovacieho poriadku, ktorý som poslal všetkým poslancom.“
Vyjadrujú odpor voči jeho konaniu
Spor sa týka kontroly hospodárnosti a použití finančných prostriedkov z mestského rozpočtu pri výkone správy bytových domov, bytov i nebytových priestorov.
Dotknuté budovy sú vo vlastníctve mesta a boli spravované spoločnosťou v:sprav s.r.o. Banská Bystrica. Materiály ďalej hovoria o zmluvách medzi bývalým vedením mesta a spomínanou spoločnosťou, ktoré boli podľa kontrolóra nevýhodné.