BANSKÁ BYSTRICA/ZVOLEN. Na Slovensku sa v posledných týždňoch problém s masovými výpoveďami lekárov a sestier výrazne zintenzívnil.
Tento krok zdravotníci často odôvodňujú neudržateľnými pracovnými podmienkami, nízkymi platmi v porovnaní s vyťaženosťou a zodpovednosťou ich povolania, či nedostatkom investícií do zdravotníckeho sektora.
Dlhodobo podfinancované zdravotníctvo tak zápasí s odchodmi odborníkov do zahraničia alebo do súkromnej sféry. V reakcii na tieto výpovede vláda pristúpila k rokovaniam, ktoré by pomohli stabilizovať situáciu, no často narazí na problém rozpočtových obmedzení.

Ako uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej webovej stránke, minister zdravotníctva Kamil Šaško rokoval s predstaviteľmi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), kedy diskutovali o výzvach v zdravotníctve a potrebe komplexných riešení, ktoré posilnia stabilitu celého sektora.
Takáto kríza vedie najmä k neistote nielen medzi zdravotníkmi, ale aj pacientmi, ktorých sa dôsledky tohto konfliktu bezprostredne dotýkajú.
Výnimkou nie je ani stredné Slovensko. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica doposiaľ eviduje výpovede takmer polovice lekárov. Zvolen a Žiar nad Hronom sú na tom zatiaľ lepšie, výpovede odovzdalo minimum lekárov.
Visolajský v ZKH: Neblafujeme. Na stiahnutie výpovedí vyššie platy nestačia
Zdravotníctvo na Slovensku kolabuje
Ukončenie pracovného pomeru na celom Slovensku oznámilo už viac ako tritisíc lekárov. Poukazujú tým na dlhodobé problémy v slovenskom zdravotníctve a ich zanedbávanie.
Nepáči sa im ani fakt, že dohodnuté zvyšovanie platov prostredníctvom podpísaného memoranda, ktoré mali niekoľko problémov v dôležitom sektore vyriešiť aspoň minimálne, je momentálne zabrzdené.
Ešte s vládou Eduarda Hegera došlo k dohode s medziročným nárastom platov o viac ako 9 percent. Terajšia vláda podľa zdravotníkov túto dohodu bojkotuje a schválený konsolidačný balíček túto hranicu znižuje na 3 percentá.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško sa na stretnutí vyjadril, že zdravotníctvo je sektor, ktorý ovplyvňuje každodenný život všetkých občanov.
„Som presvedčený, že systémové zmeny je potrebné okamžite naštartovať. Nedá sa zamerať len na jednu oblasť, ale je nutné riešiť zdravotníctvo ako komplexný ekosystém,“ povedal.
Ďalej oznámil, že od budúceho týždňa začína sériu rokovaní v slovenských regiónoch v každom jednom slovenskom kraji, kde bude zdravotníckym organizáciám predstavený konkrétny plán zmien.

„Tento plán chce predostrieť aj na odvetvovej tripartite, aby sa zabezpečila jednotná a efektívna realizácia naprieč celým sektorom,“ doplnil tlačový odbor rezortu zdravotníctva.
Plynie im výpovedná lehota
Hovorkyňa banskobystrickej fakultnej nemocnice Ružena Maťašeje potvrdila, že aj táto nemocnica eviduje doručené výpovede lekárov. Pracovný pomer sa rozhodla ukončiť už takmer polovica z nich.