BANSKÁ ŠTIAVNICA. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal novú pediatričku do čierneho banskoštiavnického okresu. Od začiatku novembra začne fungovať ďalšia krajská ambulancia, tentoraz práve v Banskej Štiavnici.
Ordinovať v nej bude detská lekárka Alena Veselényiová, ktorá má špecializáciu aj v odbore pediatrickej nefrológie. V jednej osobe tak čierny okres vďaka aktivite kraja a jeho Rozvojovej agentúry získa dvoch lekárov.
Dve odborníčky v jednej osobe
Nová lekárska posila Banskej Štiavnice pochádza z okresu Rožňava, absolvovala lekársku fakultu v Košiciach, pôsobila ako lekárka – špecialistka v Spišskej Novej Vsi a do Banskej Štiavnice sa rozhodla presťahovať s manželom, ktorý dlhé roky dochádzal za prácou práve do tohto mesta.
„Naši dospelí synovia začali žiť vlastný život a my sme začali uvažovať nad skĺbením pracovných povinností a súkromného života. Manžel je baník, do Banskej Štiavnice dlhé roky dochádzal a ja som bola tá, ktorá urobila rozhodný krok,“ opísala Alena Veselényiová.
Impulzom pre ňu bola správa, že BBSK robí nábor lekárov a zriaďuje ambulancie tam, kde je ich kritický nedostatok. Nová ordinácia by mala byť schopná postarať sa o viac než tisíc pacientov a začala s ich náborom.

Svoje dvere bude otvárať už o niekoľko dní. Doktorka krajský nápad kvituje. Priznáva, že sama by sa do zriadenia ambulancie asi nepustila.
„Je to aj finančne náročné a nie každý si to môže dovoliť, mladí ľudia už vôbec. Keď som mala takúto možnosť, tak som rada, že som to prijala. Máme ešte jeden plán. Tým, že som aj detskou nefrologičkou, chceli by sme zazmluvniť aj ambulanciu detskej nefrológie. Vedela by som sa postarať aj o detičky s chorobami obličiek, močových ciest, vrátane ultrazvukového vyšetrenia obličiek,“ doplnila.
Ôsma a nie posledná
Ide v poradí už o ôsmu krajskú ambulanciu, ktorá bola v priebehu šiestich rokov úspešne otvorená. Banská Štiavnica sa nachádzala na okraji naplnenia minimálnej siete, ktorú predpisuje ministerstvo zdravotníctva. V meste figurujú dve pediatričky, z ktorých jedna je pred dôchodkovým vekom.
„Keby ona odišla, ľudia majú menej než 50-percentné obsadenie lekárov v minimálnej sieti. Sedem okresov zo 79 má naplnenú minimálnu sieť a mňa teší, že tri z nich sú práve v Banskobystrickom kraji,“ opísal predseda BBSK Ondrej Lunter.
Otvorená mohla byť aj vďaka získaným finančným prostriedkom z plánu obnovy v hodnote 80-tisíc eur, pričom samotné vybavenie a príprava ambulancie vyšli na 13 500 eur.
Zvyšné prostriedky budú použité na personálne náklady a kraj sa v projekte zaviazal ambulanciu prevádzkovať najmenej 5 rokov a aspoň raz do týždňa s ordinačnými hodinami do 17.00 h.
„Je alarmujúce, že nám v kraji stále chýba 25 pediatrov na to, aby mohla byť naplnená minimálna sieť. Týka sa to napríklad okresov Detva, Krupina, kde nedosahujeme ani polovicu. V okrese Rimavská Sobota chýba šesť pediatrov. Situácia vo všeobecnom lekárstve je ešte horšia, chýba nám celkovo 60 doktorov. Keby neboli peniaze z plánu obnovy, tak by si samosprávy po všetkých škrtoch, ktoré zažili, nemohli otvoriť ani takúto ambulanciu,“ opísal predseda.
Čísla sú alarmujúce
Podľa vypracovaných štúdií rezortu zdravotníctva do roku 2027 s vysokou pravdepodobnosťou odíde zo siete zdravotníctva takmer 600 všeobecných lekárov a 350 primárnych pediatrov.