ZVOLEN. Práce na turbo-okružnej križovatke v časti Rákoš vo Zvolene postupujú v predstihu oproti harmonogramu.
Stavenisko do rúk zhotoviteľa, domácej zvolenskej spoločnosti Doprastav, odovzdal Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prvý júnový pondelok v tomto roku.
V súčasnosti prebiehajú práce na ramenách križovatky „Robstav“ a „Stráže“. Pre MY Zvolen to potvrdil odborný referent pre komunikáciu Úradu BBSK Marek Mačica.
Práve na túto križovatku roky nadávali a vodičov vedela poriadne potrápiť. Bola problematická a vyznačovala sa vysokou nehodovosťou. Bude vybavená dvoma pruhmi, čím zvýši aj súčasné kapacity dopravy, tie sú usporiadané takzvaným špirálovitým systémom.
Počas prejazdu netreba meniť jazdný pruh, čím sa zvyšuje plynulosť premávky a znižuje sa pravdepodobnosť kolízií. Ako pre MY Zvolen v auguste vysvetlil dopravný analytik Jozef Drahovský, úspech i neúspech takýchto križovatiek záleží na včasnom a jednoznačnom dopravnom značení.
„Samotný názov ´turbokrižovatka´ pochádza z jej tvaru, ktorý pripomína listy turbíny alebo z rýchleho prejazdu cez križovatku, respektíve z oboch vlastností,“ priblížil.
Dokončiť ju majú v predstihu
Turbo-okružná križovatka pri bývalej Hypernove už nabrala reálne kontúry a pre vodičov je už niekoľko týždňov z časti prejazdná. Úplne dokončená by mala byť v predstihu, a to do konca tohto roka.
Znamená to teda, že Zvolenčania budú mať v novom roku nielen novú križovatku, ale aj kompletne zrekonštruovaný most pod Pustým hradom.
Celkové náklady na výstavbu križovatky predstavujú 1,5 milióna eur, župa má vo svojom rozpočte alokovaných na stavbu 900-tisíc eur. Zvyšné zdroje pokryje z prostriedkov v rámci projektov integrovanej územnej stratégie.
„Viem, toto bol naozaj dlhší príbeh, a uvedomujem si, že väčšina ľudí si povie: konečne. Končia sa roky komplikácií, ktoré spôsobili faktory mimo náš dosah - najmä náročné a zdĺhavé usporiadanie pozemkov a získavanie stavebného povolenia, a paralelne s tým aj útoky na krajský rozpočet z posledných rokov,“ povedal Ondrej Lunter, predseda BBSK v júni pri odovzdávaní.
Samotná stavba nerieši iba automobilovú dopravu, ale aj chodníky či priechody pre chodcov.
Ako Mačica potvrdil, doposiaľ bolo spravené verejné osvetlenie, preložka vysokonapäťového kábla, kanalizácia a vodovody, samotný kruhový objazd a aj kanalizácia na dažďovú vodu.
Práce na kruhovej križovatke podľa jeho slov prebiehajú bez úplnej uzávierky.

S problémovými povoleniami na rekonštrukciu vstupu do Zvolena zo Sliača a aj z rýchlostnej cesty R1 bojovala samotná župa dlhé roky.
Projektové dokumentácie, ktoré predbežne stvárnili podobu novej križovatky, uzreli svetlo sveta už pred viac ako sedemnástimi rokmi.
Vo Zvolene bude zatiaľ jediná svojho druhu. Vo svete je tento typ mimoriadne populárny a na Slovensku ich vyrastá čoraz viac, najmä pre zvyšujúci sa počet motorových vozidiel na cestách a hladký prechod na frekventovaných úsekoch.
Obmedzeniam pri Pustom hrade odzvoní už čoskoro
Práce podľa určeného harmonogramu pokračujú aj pri Pustom hrade, kde sa do rozsiahlej rekonštrukcie mosta pustila Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Ide o historicky prvú obnovu od jeho postavenia. No po ukončení všetkých prác sa motoristi dočkajú nového asfaltu na vyše sedemstometrovom úseku.
Jeho technický stav sa zhoršoval z mesiaca na mesiac. Diaľničiari museli prijať stanovisko skôr, ako by prišlo k nešťastiu. Viditeľné začali byť aj trhliny a nerovnosti na ceste, ktoré začali vplývať aj na plynulosť a bezpečnosť premávky.
„Od mája prebieha komplexná rekonštrukcia, ktorá je rozdelená do dvoch etáp. Aktuálne finišuje druhá etapa. Práce mali byť zrealizované do konca tohtoročnej stavebnej sezóny,“ potvrdili pre MY Zvolen diaľničiari.
Do obnovy preinvestujú 3,75 milióna eur. Oprava mosta patrí medzi najväčšie investície do bezpečnosti dopravy na slovenských mostoch v roku 2024.

