ZVOLEN. Viac ako rok trvajúce práce v obľúbenom zvolenskom parku sa blížia do úspešného finále. Rekonštrukcia Parku Jozefa Dekréta Matejovie na Zlatom potoku prinesie nielen estetické zmeny, ale aj významné ekologické riešenia, ktoré reagujú na výzvy klimatických zmien.
Po dokončení sa má opäť stať lepším miestom na oddych, ale aj vzdelávanie, pričom súčasné práce zohľadňujú moderné environmentálne trendy.
Kľúčovou inováciou je systém na zadržanie dažďovej vody, čo má priamy vplyv na zmiernenie dopadov klimatických zmien.
Okrem toho vznikli nové atrakcie pre deti, ako pocitový chodník, slnečné hodiny a amfiteáter, ktoré spríjemnia park nielen pre najmenších, ale aj pre širokú verejnosť.
Asfalt nahradili chodníkmi z prírodných materiálov
„Základom celého projektu sú opatrenia na zadržanie dažďovej vody v území. Slúžia na to napríklad nádrže, do ktorých steká voda zo spevnených plôch, aby mohla byť následne použitá na zalievanie,“ uviedol pre MY Zvolen hovorca mesta Martin Svatuška.
Aby v území ostalo čo najviac vody, asfaltové povrchy chodníkov nahradil prírodný priepustný materiál, takzvaný mlat. Práve s novými chodníkmi sa spájajú najväčšie komplikácie, keďže ich dvakrát znehodnotili prudké prívalové dažde ešte predtým, ako stihli poriadne vyzrieť.
V tejto súvislosti sa v parku aktuálne uskutočňujú opatrenia na predchádzanie podobných situácií v budúcnosti. Chodníky dopĺňajú o nové žľaby, ktoré v prípade potreby odvedú nadbytočnú vodu.
Ak bude vody priveľa, stečie do dažďovej záhrady
„V spodnej časti parku bol vytvorený bioretenčný rezervoár, čo je vlastne mokraď s trvalkovou výsadbou. V prípade väčších zrážok nasiakne vodou, ktorá je sem odvedená a následným odparovaním spríjemňuje ovzdušie predovšetkým v čase letných horúčav,“ vysvetlil hovorca.
Práca s dažďovou vodou je v tomto projekte kľúčová. Preto aj vo vrchnej časti parku vykonávajú terénne úpravy, ktoré majú byť v zadržiavaní vody nápomocné a umožnia postupné vsakovanie a odparovanie.
„Vzniknú tiež nové šachty, do ktorých sa zvedie časť vody zo spevnených plôch nad parkom, aby nepretiekla chodníkmi a neznehodnotila ich. Dva rozsiahle letné prívalové dažde, z ktorých jeden meteorológovia označili za nebezpečnú supercelárnu búrku, poškodili park do tej miery, že mesto pristúpilo k uplatneniu náhrady škody prostredníctvom poistnej udalosti spôsobenej živlom,“ doplnil Svatuška.
Stromy napadol lykožrút, musia ich nahradiť
Na jar minulého roka prišlo ďalšie nepríjemné prekvapenie. Stovku smrekov napadol lykožrút a stromy vyschli takmer okamžite. Hrozilo ich spadnutie a začali byť pre okoloidúcich nebezpečnými. Mesto preto muselo pristúpiť k ich vyrúbaniu.