Zápal slepého čreva, alebo apendicitída, je časté a nepredvídateľné ochorenie, ktoré postihuje ľudí v každom veku. Jednou z príčin vzniku môže byť aj časté užívanie antibiotík, ktoré môže narušiť rovnováhu črevnej mikroflóry a oslabiť prirodzenú imunitu.
Ochorenie prichádza náhle a je často sprevádzané intenzívnou bolesťou v oblasti pravého dolného brucha. Apendicitída môže postihnúť kohokoľvek, ak nie je správne diagnostikovaná a liečená včas, môže viesť k prasknutiu slepého čreva, čo spôsobuje život ohrozujúce komplikácie.
Preto je dôležité pri náhlom výskyte príznakov, ako sú bolesť brucha, horúčka či nevoľnosť, okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
O jeho príznakoch a následnej liečbe viac porozprával primár chirurgického oddelenia nemocnice AGEL Žiar nad Hronom Ján Grolmus. Svoje skúsenosti nám opísal aj náš čitateľ Peter, ktorý si aj po rokoch veľmi dobre pamätá priebeh ochorenia.
Zápal môže „prekvapiť“ kedykoľvek
Slepé črevo je vnímané ako zásobáreň prospešných baktérií črevnej mikroflóry. Ako vysvetlil chirurg, pokiaľ organizmus prekoná ochorenie, ktoré spôsobí nerovnováhu baktérií v črevách, môže ich „doplniť“ práve zo slepého čreva.
„Appendix vermiformis, hovorovo slepé črevo, je slepý výbežok hrubého čreva. Nachádza sa na pravej strane podbrušia. Taktiež sa podieľa na funkcii imunitného systému. V prípade zapálenia a jeho odstránenia však nemá významný vplyv na celkové zdravie,“ ozrejmil.
Zápal slepého čreva patrí medzi najčastejšie náhle brušné príhody. Vyskytnúť sa môže kedykoľvek a v každom veku. „Hlavné príčiny vzniku zápalu nie sú presne známe, existujú však rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k rozvinutiu zápalu. Konkrétne je to jeho dĺžka, nesprávna výživa, hromadenie črevného obsahu, nerovnováha črevnej mikroflóry a tiež časté užívanie antibiotík,“ uviedol lekár s tým, že pre zápal slepého čreva je typické hlavne to, že príznaky sa objavia náhle a rýchlo sa vyvíjajú.

„Zápal signalizuje bolesť v nadbrušku, ktorá sa premiestni do pravého podbruška. K nej sa pridáva nevoľnosť, zvracanie, zastavenie stolice i plynov. Sprievodným príznakom je aj zvýšená teplota, horúčka a zrýchlený pulz. Pravá časť podbrušia je v prípade zápalu citlivejšia na dotyk. Bolesť brucha sa postupne zhoršuje, máva kolikovitý charakter, ale môže aj dočasne ustupovať,“ opísal Grolmus.
Podľa jeho slov je tiež pravdepodobné, že vo vzpriamenej polohe budú príznaky zápalu horšie. „A silná bolesť bude chorého nútiť schúliť sa do úľavovej polohy s pokrčenými nohami. Je dôležité nečakať a ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Okrem akútnej formy zápalu slepého čreva existuje aj chronický zápal, ktorý môže trvať týždne, mesiace až roky. Prejavuje sa miernejšími príznakmi,“ doplnil.
Diagnostika môže byť náročná a nejasná
Podľa opisu sa mierna až ostrá bolesť objavuje v spodnej pravej časti brucha a vystreľuje až k pupku alebo k žalúdku. Príznaky chronického zápalu slepého čreva sa objavujú a zase miznú, preto podľa chirurga býva diagnostika náročná a nejasná.
„Príčinou chronických ťažkostí býva prekážka v slepom čreve, ako poranenie, cudzopasníci či nádory. Pokiaľ lekár určí ako príčinu bolesti slepé črevo, je potrebné odstrániť ho operáciou. V počiatočných fázach zápalu je možné podstúpiť konzervatívnu liečbu, ktorá predstavuje pobyt na nemocničnom lôžku spojený s podávaním výživy infúziou, ľadovými obkladmi a antibiotikami,“ povedal.
Zápal síce časom môže ustúpiť, no aj sa opäť vrátiť, preto jediným konečným riešením je operácia. Ak má človek podozrenie na toto ochorenie, je potrebné urýchlene navštíviť lekára či chirurga.

„Na zistenie zápalu slepého čreva vykonávame klinické vyšetrenie, ktoré zahŕňa meranie teploty, pulzu, dychovej frekvencie, vyšetrenie brucha pohmatom, poklepom a vypočutím črevných pohybov, vykonáva sa tiež vyšetrenie per rectum, odber krvi na potvrdenie prebiehajúceho zápalu a vylúčenie iných ochorení. Ďalej je pacient odoslaný na vyšetrenie brucha ultrazvukom alebo CT,“ opísal.
Operácia je nenáročná, po nej treba dodržiavať pokyny
Odstránenie slepého čreva na ľudský organizmus negatívny vplyv nemá. Ide o jednu z najbežnejších operácií, ktorú chirurgovia vykonávajú.