Zlyhávanie srdca, najmä u mužov, je vážnym zdravotným problémom, ktorý ovplyvňuje tisíce životov. Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku zodpovedné za významný podiel úmrtí a sú hlavnou príčinou chorobnosti v krajine.
Hoci muži sú touto diagnózou postihovaní častejšie ako ženy, situácia sa zhoršuje naprieč všetkými vekovými skupinami v dôsledku nevhodných životných návykov, ako sú sedavý spôsob života, nesprávna strava a nedostatočná starostlivosť o zdravie.
Štatistiky aj súčasné trendy naznačujú, že kardiovaskulárne ochorenia sa často vyskytujú bez zjavného varovania, čo ich robí ešte nebezpečnejšími. Preto je nevyhnutné zvýšiť povedomie o dôležitosti preventívnych prehliadok a rizikových faktoroch ako sú krvný tlak a hladina cholesterolu.

Stres, pracovné tempo a nedostatok fyzickej aktivity výrazne prispievajú k tomuto problému, a preto je nevyhnutné, aby sa prevencia a edukácia o zdravom životnom štýle začala už od útleho veku.
O rizikách kardiovaskulárnych ochorení a včasnej prevencii sme sa porozprávali s PETROM MEČIAROM z kardiologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.
Tiež vysvetlil, že medzi kardiovaskulárne ochorenia sa zaraďujú: vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, arytmia (poruchy srdcového rytmu), infarkt myokardu, nestabilná angína pektoris, srdcové zlyhávanie, zápalové a reumatické choroby srdca, chlopňové ochorenia, cievna mozgová príhoda, ochorenia žíl a mnohé ďalšie.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- prečo by sme nemali podceňovať preventívne prehliadky,
- ako zvyšovať povedomie o srdcovocievnych ochoreniach,
- prečo je potrebné dbať na zdravý životný štýl,
- alebo akej strave by sme sa mali vyvarovať.
Zlyhanie srdca je pravdepodobne častejšie u mužov ako u žien. Nie sú ale čísla na Slovensku alarmujúce? Ide o najčastejšiu príčinu smrti u mužov?
V súčasnosti až štyridsať percent všetkých úmrtí spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia. Predstavujú hlavnú príčinu chorobnosti a úmrtnosti vo väčšine európskych krajín. Podľa posledných údajov je situácia na Slovensku horšia, pretože úmrtnosť na je vyššia ako úmrtnosť pri úrazoch a rakovine dohromady.
Srdcovým zlyhávaním definujeme zníženú výkonnosť srdcového svalu, pretože nedokáže dostatočne zásobovať orgány v tele potrebným množstvom krvi. Dôvody zníženej výkonnosti môžu byť napríklad prekonanie infarktu myokardu alebo neliečený vysoký krvný tlak.
Ku vzniku ochorení srdca prispieva nezdravá strava, nedostatočný pohyb, vyššia hmotnosť, inklinovanie k užívaniu alkoholických nápojov, fajčeniu, vystavovaniu sa stresovým situáciám, prekonaním infekčných ochorení a pod.
V užšom význame sú srdcovo-cievne ochorenia sprevádzané postupnými aterosklerotickými zmenami, ktorých výskyt je typický pre vyšší vek pacientov. Štatisticky, na srdcovo-cievne ochorenia zomrie u nás približne 25-tisíc ľudí ročne, z čoho asi dve tretiny úmrtí súvisia so srdcovým zlyhávaním. A až polovica z nich umiera v priebehu piatich rokov od diagnostikovania, čím sa stav na Slovensku v súčasnosti javí ako veľmi nepriaznivý. Lepším manažmentom krvného tlaku a vysokej hladiny cholesterolu by sa miera hospitalizácií a úmrtí významne znížila.
V prípade úmrtí na mŕtvicu dosahuje Slovensko takmer dvojnásobne vyšší počet ako Česko. Prečo je to tak?
Ako dôvod vyššieho výskytu ochorení srdca, kde zaraďujeme aj výskyt mŕtvice (cievnej mozgovej príhody), je podceňovanie preventívnych prehliadok u všeobecného lekára a vedenie nezdravého životného štýlu, sprevádzaného nedostatočným pohybom (sedavé zamestnanie) a nezdravou stravou, čím prispievajú k vzniku nadváhy až obezity.

Iba približne jedna tretina dospelej slovenskej populácie má normálnu hmotnosť. Na Slovensku máme stále významný počet ľudí, ktorí stále vo vysokých dávkach konzumujú alkohol a fajčia, čím zvyšujú výskyt srdcových ochorení v porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami.
Odlišná úroveň zdravotníctva, uvedomelejší prístup pacienta k svojmu zdraviu a venovanie sa pravidelnej prevencii, môže mať za následok vznik rozdielov v úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia medzi spomínanými krajinami.
Akú prevenciu odporúčate u žien i mužov. Môže byť stres spúšťačom ochorení?
Začal by som tým, že rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení rozdeľujeme na faktory ovplyvniteľné, kedy pacient môže svojím životným štýlom ovplyvniť výskyt ochorenia, a neovplyvniteľné.
K neovplyvniteľným rizikovým faktorom okrem vyššieho veku, príslušnosťou k rase, genetickým faktorom, zaraďujeme aj pohlavie. Muži sú všeobecne rizikovejšou skupinou, u žien sa riziko ochorení srdca zvyšuje po menopauze.