ZVOLEN. V zdravom a aktívnom životnom štýle je doma. V tínedžerskom veku sa dostala k tancovaniu čistou náhodou, s kamarátmi tancovali iba tak, pre zábavu na ulici. Z amatérskeho tancovania sa jej ale podarilo pretransformovať až na svetové pódiá.
Pohybom sa živila odjakživa. Začala ako 16-ročná v Centre voľného času Krupina, keď ju vtedajšia riaditeľka oslovila na spoluprácu.
Takáto príležitosť ju nadchla a veľmi potešila. I keď postupne zistila, že pôjde „o vyšší level“ pohybu a ona sama potrebuje získať istú disciplínu. Pomáhali jej k tomu choreografie a deti, ktoré začala postupne učiť.
Srší pozitívnou energiou, ktorú rozdáva aj svojim zverencom. Sama seba označuje za „ľudomila“, ktorý vo všetkých vidí dobro.
Klienti ju milujú a mnohým pomohla k výraznej zmene životného štýlu. KATARÍNA LEŠKOVÁ pochádza z Krupiny, no domov našla vo Zvolene, kde ju môžete nájsť aj ako trénerku v dvoch fitness zariadeniach.
Roky driny sa vyplatili
„Začínala som v mladom veku, no už vtedy som sa chcela zdokonaľovať. Moje kroky viedli k štúdiu pedagogiky pre druhý stupeň základných škôl a stredných škôl a postupne som pracovala aj na trénerskom vzdelaní, rôznych licenciách," začala s rozprávaním trénerka.
Takmer 30 rokov sa pohybovala v tanečnom svete, no tento rok si povedala, že potrebuje menšiu pauzu.
„Tanec bol vždy mojim životom. Chcela som byť kvalitnou trénerkou. Keď som začínala v CVČ Krupina, bolo to od nuly. V priebehu 25 rokov som vybudovala klub Fresh Dance Group, ktorý nereprezentoval iba Krupinu, ale i celé Slovensko až na medzinárodnej pôde,“ vysvetlila.
V rozhovore si tiež prečítate:
- Ako sa dostala k tancu,
- akými úspechmi sa môže pochváliť,
- čo ju dokáže najviac potešiť,
- alebo prečo si dala tanečnú pauzu.
Klub po celý čas dosahoval úctyhodné výsledky. Katarína sa so svojimi zverencami niekoľkokrát postavila na stupienky absolútnych víťazov v Európe i vo svete.
„Urobila som si aj licencie pre rozhodcov, vďaka ktorým som bola porotkyňou na národnej aj medzinárodnej úrovni. Dalo mi to tak veľa. Zbierala som skúsenosti a trendy, ktoré som vedela ďalej aplikovať na svoje deti. Bolo to úžasné,“ opísala.
Žezlo po nej pred piatimi rokmi prevzali tanečníčky, ktoré v skupine vyrástli a časom ju pretransformovali do vlastnej podoby. Svoje skúsenosti odovzdávala aj v detvianskej základnej umeleckej škole, kde sa jej klub počas pôsobenia podarilo zveľadiť aj zväčšiť.

„Nechválim sa často, ale v tomto sa trošku môžem. Pôvodne som prišla pomôcť kamarátke a zostala som tam sedem rokov. Podarilo sa mi založiť ďalší tanečný klub s názvom Spirit Detva, ktorý sa dostal medzi slovenských aj zahraničných šikovných a uznávaných tanečníkov.“
Aj napriek obrovskej vášni k tancu sa rozhodla, že si predsa len potrebuje načas vydýchnuť.
„Poviem pravdu, nie je to také jednoduché, ako sa môže zdať. Nepostavím sa iba do sály a odtrénujem, je to aj veľa práce doma, zastávala som zároveň manažérsky post klubu a bolo toho dosť. Začala som si hľadať prácu v školstve a od septembra som nastúpila ako pedagogička v banskobystrickom gymnáziu. Vraciam sa za učiteľskú katedru, budem mať svoj pracovný čas a rovnako aj voľný čas, ktorý venujem rodine a sebe,“ doplnila.
Akoby to bolo včera
Tanec nebol jediný, ktorý sa jej vryl do srdca. Počas práce v CVČ hľadala pre deti a mládež novú atraktívnu aktivitu, ktorá by ich mohla priučiť niečomu novému. Písal sa rok 2014, keď Katarína surfovala po internete a narazila na videá z 90. rokov.
„Američanky tam skákali na trampolínach. Začala som si o tom ďalej zisťovať a našla som, že sa tomu začali venovať v Čechách i na Slovensku. Malo to dobrú odozvu a veľmi sa mi to zapáčilo,“ vysvetlila.
Nasledoval nákup niekoľkých kusov trampolín. „Chcela som osloviť aj dospelých. A tak to začalo, necvičili u nás iba deti, ale robili sme aj skupinové cvičenia pre dospelých.“

Bolo tesne pred pandémiou, keď sa začala ozberať aj po iných formách cvičenia. Jumping bol síce kvalitnou pohybovou aktivitou, no Katarína začala pociťovať miernu stagnáciu. Natrafila na pilates, ktorý dokázal vyriešiť aj jej bolesti v chrbtovej oblasti.
„Paradoxne mi pomohla pandémia. Všetci sme sa museli stiahnuť domov a cvičiť tam. Rozbehla som zdarma cvičenia online, a takto sa na mňa nabalili aj ďalšie cvičebné štýly. Pridávalo sa ku mne stále viac ľudí a cez sociálne siete som vysielala tréningy,“ opísala.