OSTRÁ LÚKA. Archeológovia koncom augusta ukončili unikátny výskum na lokalite kostola Zjavenia Pána v areáli cintorína v obci Ostrá Lúka. Podobný sa za posledné viac ako štvrťstoročie na Slovensku nerealizoval.
Odborníkom sa podarilo odhaliť nové poznatky o minulosti tohto historického miesta. Práce priniesli zaujímavé objavy, ktoré pomôžu lepšie porozumieť histórii regiónu a významu tejto sakrálnej stavby. Výsledky výskumu obohatia nielen odborníkov, ale aj miestnu komunitu, ktorá je s týmto miestom úzko spätá.
K najvýznamnejším miestam v okolí obce patrí stredoveký hrad Peťuša, hradisko a majer Gunda, ktoré ležia v extraviláne Ostrej Lúky a okolie preslávil predovšetkým obnovený renesančný kaštieľ Ostrolúckych, ktorý zaznamenal veľkolepý návrat rekonštrukciou v minulom roku.
Odhalili jeho pôdorys
Podkladom pre umiestnenie sond bol geofyzikálny výskum z roku 2011, ktorý bol nápomocný v odhalení základného pôdorysu dispozície kostola.
„Výskum sme začali realizovať predstihovou etapou vo forme rezov v mesiaci marec. Táto sondážna etapa nám naznačila stavebný vývoj kostola a mieru jeho zachovanosti,“ vysvetlil archeológ Ján Beljak.
Od začiatku augusta s výskumom pokračovali plošnou formou a kompletne ho odkryli. „Plošný archeologický výskum bol realizovaný sektorovou metódou s ponechanými kontrolnými blokmi a kompletne odkryl pôdorys kostola s obdĺžnikovou loďou a pravouhlým presbytériom, ku ktorému bola sekundárne pristavaná sakristia,“ doplnil.

Celkový rozmer objaveného kostola je 17 metrov krát 7,3 až 8,7 metra. Podľa vysvetlení archeológa malo murivo lode, presbytéria a sakristie 0,9 metra. Do kostola bol zachovaný vstup zo západnej strany.
„So šírkou 1,7 metra (samotný vstup 0,9 metra) aj s deštruovanými osteniami portálu. V západnej stene lode je sekundárne zamurovaný vstup so šírkou 1,5 metra a v južnej stene je identifikovateľný ďalší zamurovaný so šírkou 1,5 metra. Vstup do sakristie s presbytéria má šírku 0,95 metra. Pod východnou štvrtinou lode sa nachádza zachovaná krypta s kvalitnou valenou klenbou a schodiskom z južnej strany,“ ozrejmil.
Postavili ho v 13. storočí
Doplnil tiež, že celkový pôdorys krypty je 2,7 krát 2,9 metra s výškou 1,65 metra. V poslednej etape kostola bola v lodi umiestnená podlaha z tehál.
„V sakristii a v presbytériu sa nachádzala liata maltová podlaha. Zrejme zo statických dôvodov bola prestavaná západná časť lode kostola a k jej vonkajšej južnej stene bol primurovaný oporný pilier. Na základe aktuálnych zistení archeologického výskumu predpokladáme, že kostol vznikol najneskôr v posledných desaťročiach 13. storočia.“
V prvej etape bola vybudovaná loď s pravouhlým presbytériom, ku ktorému bola v 14. storočí pristavaná sakristia. Rovnako, ešte v stredoveku, bola vybudovaná krypta pod východnou časťou lode.
„V období ranného novoveku bol postavený aj múr opevnenia, ktorý kostol a cintorín obkolesoval na ploche cirka 0,1 hektára. Mal hrúbku 0,9 metra a skúmali sme jeho východnú, južnú a západnú líniu štyrmi archeologickými sondami. Zaujímavým nálezom je náhrobná platňa objavená pri vonkajšom JZ nároží kostola a spodná časť stredovekej kamennej krstiteľnice, ktorá bola zachytená v sekundárnej polohe pri vstupe do krypty. Poznáme aj zrejme jej hornú časť, ktorá bola objavená už dávnejšie a je umiestnená v expozícii v priestoroch kaštieľa,“ uviedol archeológ.
Jeho osud spečatil požiar
Zaniknutý kostola Zjavenia Pána bol po prvýkrát spomínaný v súpise pápežských desiatkov v rokoch 1332 až 1337. Počas reformácie prešiel do rúk protestantom a v roku 1681 ho uznali za artikulárny pre Zvolenskú župu.