Množstvo miest na Slovensku je aj v dnešnej dobe zahalených rúškom tajomstva. Je teda prirodzené, že sú lákadlami pre archeológov, ktorým sa darí odhaľovať ďalšie kultúrne dedičstvá po našich predkoch.
Práve vďaka nim nadobúdame nové poznatky, ktoré môžu prispieť k poznaniu životov z minulosti.
Archeologické výskumy v strede Slovenska odkrývajú nielen stopy dávnych kultúr, ale aj nečakané nálezy, ktoré vrhajú nové svetlo na vývoj osídlenia v tomto regióne.
Bádanie prinieslo nové zistenia
Každá vrstva zeminy prináša so sebou náčrty príbehov, ktoré tisícročia čakali na svoje odhalenie. Tím archeológov zložený z odborníkov aj študentov preskúmaval územie, kde kedysi prebiehal rušný život.
Pozitívne k tomu prispieva aj letná škola archeológie, ktorú každoročne organizuje Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre a Univerzitou ELTE v Budapešti.
Uprostred augusta sa uskutočnil posledný deň terénnej časti tohtoročnej letnej školy, ktorá bola opäť mimoriadne úspešná.
Dudince, Gunda, kostol i Pustý hrad
Už na prelome júna a júla sa skúmalo v priestore takzvaných rímskych kúpeľov v Dudinciach. Výskum tu priniesol nové zistenia o osade z neskorej doby kamennej.
Práce na týchto miestach nielenže poskytujú vzrušujúce pohľady do minulosti, ale aj pripomínajú, aké dôležité je zachovávať a študovať naše historické korene, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť identity tohto kraja.
„Ďalšou skúmanou lokalitou bolo hradisko zo záveru doby bronzovej Gunda v Ostrej Lúke. Doskúmali sme rez pravekým kamenno-zemným opevnením a overili nálezovú situáciu na nádvorí hradiska,“ uviedol archeológ Ján Beljak.

Vysvetlil tiež, že časť študentov z Budapešti sa zúčastnila na výskume na hrade Čabraď a následne sa presunuli na mimoriadne zaujímavý plošný odkryv zaniknutého kostola Zjavenia Pána v Ostrej Lúke.