Sliačske letisko Tri Duby bolo pre svoju strategickú polohu zahrnuté do príprav povstania

Stalo sa súčasťou plánu ilegálneho Vojenského ústredia.

KL disponovala asi 60. školnými lietadlami. Medzi nimi dva staršie Bf 109E a dvojplošníky Avia B-534, na snímke jeden z nich.KL disponovala asi 60. školnými lietadlami. Medzi nimi dva staršie Bf 109E a dvojplošníky Avia B-534, na snímke jeden z nich. (Zdroj: Emil Šimončík)

SLIAČ. Sliačske letisko s historickým pomenovaním Tri Duby je spojené s udalosťami, ktoré sa odohrávali pred 80 rokmi.

Pre svoju strategickú polohu bolo zahrnuté do príprav Povstania a stalo sa súčasťou plánu ilegálneho Vojenského ústredia, ktoré viedol náčelník štátu Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici pplk. Ján Golian.

Letisko Tri Duby sa so svojím leteckým personálom stalo miestom nenahraditeľnej podpory vzdušných a pozemných bojov povstalcov, prijímania materiálnej pomoci, ale i mnohých historických dejov a drám.

SkryťVypnúť reklamu

Knihu, ktorá mapuje históriu a činnosť dnes už legendárneho povstaleckého letiska Tri Duby na Sliači, napísal Emil Šimončík, ktorý do nej zhromažďoval materiály dva roky. Kniha podľa jeho slov pred siedmimi rokmi vznikla z osobného vzťahu k letectvu a jeho histórii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležité letecké stredisko

„Sliačske letisko, kedysi nazývané len Tri Duby, je bytostne spojené s pamätnými povstaleckými udalosťami. Nebolo preto náhodou, že pri príležitosti 5. výročia SNP získalo čestné pomenovanie Letisko SNP,“ vysvetľuje Šimončík.

Letisko Tri Duby a blízke kasárne v Hájnikoch sa stali dôležitým leteckým strediskom československej armády.

„Po rozbití ČSR patrili k základným leteckým bodom slovenskej armády. Od augusta 1943 sa do Banskej Bystrice premiestnila Letecká škola slovenských vzdušných zbraní s letecko-prevádzkovou časťou na letisku Tri Duby.“

SkryťVypnúť reklamu

Jej súčasťou bola cvičná školná pomocná technická letka a Škola leteckého dorastu, čo sa ukázalo ako prínos v čase príprav a v priebehu ozbrojeného vystúpenia.

„Pôsobilo tu mnoho príslušníkov armády, letcov a civilných zamestnancov, ktorí ostali verní myšlienke spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorí neprijali fašistickú ideológiu. Antifašisti z týchto radov mali spojenie s ilegálnymi odbojovými skupinami najmä v Hájnikoch, Rybároch, Veľkej Lúke, Badíne a podieľali sa na odbojových akciách,“ hovorí autor knihy.

Všetci pozorne sledovali medzinárodnú situáciu i vnútorné politické udalosti. Dosah na ich zmýšľanie a nadväznú protifašistickú činnosť mali udalosti na frontoch, najmä úspechy Sovietskej armády pri Stalingrade, Kursku a jej postup na západ.

SkryťVypnúť reklamu

„V roku 1944 po vytvorení partizánskych skupín na strednom Slovensku dochádzalo k úzkej spolupráci s príslušníkmi jednotiek na Troch Duboch. Začali získavať na význame, dostali sa do plánu ozbrojeného vystúpenia, ktorý vypracovalo ilegálne Vojenské ústredie vedené pplk. J. Golianom. Tento plán usmerňovaný Slovenskou národnou radou počítal v Povstaní s ťažiskom v priestore miest B. Bystrica – Zvolen – Brezno," vysvetľuje.

Ilegálne Vojenské ústredie a ďalšie odbojové smery mali úzke prepojenie na letisko a kasárne v Hájnikoch.

Rýchly sled udalostí

„Po rozhlasovom prejave ministra národnej obrany slovenského štátu generála F. Čatloša, večer 29. augusta 1944, v ktorom oznámil príchod nemeckých jednotiek na Slovensko s cieľom likvidácie antifašistického a partizánskeho hnutia, v ktorom vyzval armádu ku kolaborácií, vydal veliteľ ilegálneho Vojenského ústredia pplk. J. Golian rozkaz na boj proti okupantom.“

Na tento rozkaz zareagovalo osadenstvo Troch Dubov rozvinutím intenzívnej bojovej činnosti. Šimončík tiež hovorí o tom, že SNP vypuklo ako dômyselne organizovaná ozbrojená akcia. Udalosti nasledovali v rýchlom slede.

„Rozhodujúcou silou ozbrojených zložiek bola 1. československá armáda na Slovensku vytvorená 30. augusta 1994. Na jej čele stálo Veliteľstvo 1. čsk armády so sídlom v Banskej Bystrici. Armádu tvorilo šesť taktických frontových skupín a letecké zbrane. Ozbrojené sily boli doplnené dvomi prepravenými jednotkami – 1. čs stíhacím leteckým plukom a 2. čs. paradesantnou brigádou.“

Pod veliteľstvo leteckých síl a leteckú skupinu v Banskej Bystrici patrili letecké zbrane, letisko Tri Duby, 1. čs. stíhací letecký pluk, letisko Zolná, zmiešaná skupina delostreleckého protilietadlového pluku, spojovacie a hlásne služby Zvolen a letisko Rohozná pri Brezne.

„Veliteľom leteckej skupiny pri Veliteteľstve 1. čs. armády na Slovensku bol mjr. Jozef Tóth. Tri Duby s veliteľom kpt. B. Kubicom sa prakticky od prvých hodín Povstania stali najdôležitejším leteckým bodom a zároveň najživším územím povstaleckého priestoru. Koordinovanou spoluprácou všetkých zložiek mohlo letisko Tri Duby plniť náročné úlohy na úseku bojovej činnosti, prijímania materiálnej a personálnej pomoci vzdušnou cestou a mnoho ďalších úloh,“ vysvetľuje Šimončík.

K najdôležitejším zložkám leteckých síl SNP patrila kombinovaná letka (KL), ktorej základ tvorila cvičná letka s leteckou technikou prevažne školného typu, a tiež letci, ktorí preleteli na Tri Duby z letísk obsadených okupačnými vojskami.

„Bola to jediná bojaschopná letecká jednotka sformovaná počas SNP na Slovensku. Jej veliteľom bol npor. M. Šinglovič. KL po vypuknutí SNP vykonávala najmä prieskumné a bojové obranné lety. Podieľala sa na zásobovaní odrezaných povstaleckých skupín a na zabezpečovaní pristávania sovietskych dopravných lietadiel. Ruch na letisku Tri Duby neunikol pozornosti nemeckého velenia. Zažilo niekoľko prepadov Luftwaffe. Už 31. augusta 1944 bol prvý väčší útok,“ hovorí autor.

Najväčší a najničivejší útok podniklo nemecké letectvo 10. septembra 1944, pri ktorom zahynulo niekoľko vojakov a civilistov. Bola poškodená pristávacia plocha, zničené letiskové zariadenie a niekoľko lietadiel. Na opravách sa zúčastnili obyvatelia obcí Hájnik, Rybár a okolia.

„Tri Duby sú svedectvom aj medzinárodnej antifašistickej solidarity. Letecký most sovietskeho diaľkového letectva na pomoc SNP v čase od 4. septembra do 26. októbra 1944 zabezpečoval štvorgardový Gomeľský bombardovací letecký zbor z priestorov Ľvov, Gorodok, Krosno, Jasonka, Iwanie. Išlo o jedinečnú akciu a pomoc antifašistom bojujúcim v hlbokom tyle nepriateľa.“

Priviezli zbrane, vojenský materiál, lieky aj potraviny

Sovietskym vzdušným mostom bolo prepravených okolo 700 ton materiálu rôzneho druhu a 1 700 príslušníkov 2. čs. paradesantnej brigády. Na spiatočnej ceste sovietske lietadlá odvážali zo sliačskej povstaleckej nemocnice do ZSSR na doliečenie ťažko ranených povstaleckých vojakov a partizánov.

„Na letisku Tri Duby pristáli 17. septembra aj lietadlá 1. čs. stíhacieho leteckého pluku pod velením kpt. F. Fajtla. Pluk sa sformoval v ZSSR. Neskôr sa pluk presunul na poľné letisko Zolná, čím sa výrazne zlepšil pomer leteckých síl povstalcov. Tri Duby boli svedkom i dvoch príletov a odletov lietadiel 15. leteckej armády USA. Z letiska v Bari v Taliansku odleteli 17. septembra 1944 dve ´lietajúce pevnosti´ B-17 v sprievode 41 stíhačiek P-51 Mustang a ešte v ten deň pristáli na Troch Duboch.“

Priviezli zbrane, vojenský materiál, lieky aj potraviny. Okrem toho prepravili členov americkej misie Úradu strategických služieb (OSS) pod velením Jamesa Holta Greena.

„Táto misia pôsobila pri Veliteľstve 1. čs. armády na Slovensku. Na spiatočnej ceste odviezli niekoľko spojeneckých vojakov, ktorí sa po zostrelení nad Slovenskom dostali na povstalecké územie, 7. októbra 1944 priletela druhá skupina spojeneckých lietadiel, ktorú tvorilo šesť štvormotorových lietadiel B-17 za sprievodu 32 stíhačiek P-51 Mustang. Mali rovnaké poslanie,“ hovorí Šimončík.

Letisko Tri Duby bolo a je spojené s príletom a odletom mnohých delegácií, významných vojenských a politických predstaviteľov a zahraničných misií. Činnosť povstaleckého letectva a význam letiska boli už vyzdvihované počas povstania.

„Na stránkach povstaleckých novín i vo vysielaní Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici sa bojová činnosť vysoko hodnotila. Tak bola hodnotená aj na pôde politických a vojenských orgánov a veliteľstiev. Koniec októbra 1944 priniesol posledné dejstvo povstaleckých bojov a nasledoval ústup do hôr. Nemecké jednotky obsadili letisko Tri Duby 26. októbra 1944.“

Časť pilotov ešte predtým odletela do Sovietskeho zväzu a časť odišla do hôr, kde pokračovala v partizánskom spôsobe boja až do oslobodenia.

Od polovice marca 1945 operovali z letiska Tri Duby letky sovietskej a rumunskej armády v prospech vzdialeného frontu. Takto skončila bojová kapitola povstaleckého letiska Tri Duby v rokoch druhej svetovej vojny.

Pamätníky ako pripomienka udalostí

K 20. výročiu SNP udelila Vláda ČSSR Sliaču Rad červenej hviezdy a pamätnú medailu SNP aj v súvislosti s vkladom letiska Tri Duby v boji proti fašizmu a za oslobodenie. Dnes pripomínajú tieto udalosti dva pamätníky.

„V parku pred civilnou letiskovou budovou sa nachádza pomník v tvare lichobežníka, obložený andezitovými doskami. V jeho prednej časti je pripevnená mosadzná doska s textom: Letisko Slovenského národného povstania Tri Duby 1944 – 1963. Tento pomník bol odhalený v roku 1963,“ vysvetľuje autor.

Pokračuje, že účasti československých letcov v SNP a pomoci sovietskeho letectva SNP, je venovaný pomník umiestnený v areáli liečebného domu Palace. Vytvorili ho architekt J. Chrobák a akademický sochár M. Ksandr.

„Na mramorovom plate je umiestnená kubisticky tvarovaná kovová kompozícia, znázorňujúca lietadlo. Do mramoru je vytesaný text: Vzlietli do výšin, vzopäli krídla biele – ubiť tmu, krivdu, smrť a zhmotniť ľudské ciele. Pamätník bol odhalený 28. augusta 1971.“

Svojou účasťou v SNP sú známi aj dvaja dôstojníci, letci kráľovského letectva juhoslovanskej armády Arsenie Boljevič, rodák z obce Gornja Gorica a Sáva Poljanec z Maribora. Do povstaleckých bojov sa zapojili po boku slovenských letcov ako príslušníci Kombinovanej letky.

„Ich cesta na Slovensko a na povstalecké letisko Tri Duby bola strastiplná, plná dramatických udalostí. Od roku 1941 boli ako mnohí zajatci transportovaní do rôznych zajateckých táborov v okupovanej Európe. Po úteku sa dostali na Slovensko, opäť padli do zajatia a spolu s francúzskymi vojenskými zajatcami boli umiestnení do zajateckého tábora v Humennom a nakoniec v Horných Obdokovciach pri Topoľčanoch,“ približuje sled udalostí autor knihy.

Po vyhlásení povstania sa im za pomoci miestnych antifašistov podarilo zo zajatia uniknúť a doputovať až na stredné Slovensko, práve na letisko. Bojovali u nás do 8. októbra 1944, kedy boli odvelení do ZSSR na preškolenie na stíhačky La 5 FN.

Výcvik ale neukončili, boli prevelení do Moskvy a zaradení k juhoslovanskej vojenskej misii.

„Z iniciatívy spolku Srbov na Slovensku a za účasti veľvyslanca Srbska na Slovensku E. Šani Denmarku a veliteľa VzS OS SR brigádneho generála Miroslava Korbu, bola na priečelí Veliteľstva Zmiešaného krídla LZ Sliač 28. októbra 2014 odhalená pamätná tabuľa týmto dvom letcom juhoslovanského kráľovského letectva, účastníkom protifašistického odboja na Slovensku.“

Aj účasť týchto dvoch letcov z Juhoslávie potvrdzuje, že v SNP sa prejavila medzinárodná solidarita so spoločným cieľom – poraziť fašizmus.

Podrobné historické fakty aj o vzniku letiska Tri Duby opisuje autor vo svojej 370-stranovej publikácii Tri Duby Emil Šimončík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 449
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 562
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 632
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 263
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 170
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 145
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 510
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 924
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 170
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 145
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 510
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 924
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu