ZVOLEN. Stretnúť sa, otvorene sa rozprávať, tolerovať sa, počúvať sa – to je hlavnou myšlienkou festivalu Ľudskosť, ktorý mal vlani vo Zvolene premiéru. Stojí za ním skupina ľudí, ktorí veria v ľudskosť v nás všetkých.
Tri dni ľudskosti môžete zažiť už druhýkrát 16. až 18. augusta, festivalu bude aj tentoraz patriť Park Ľ. Štúra.
Bude mixom vážnejších tém, rôzneho umenia a príjemného oddychu. A nebude vás to nič stáť, len trochu pochopenia pre druhých a snahy šíriť humanitu okolo seba.
Žiť pokope a pokojne
„Zámerom festivalu je pomôcť existujúcim komunitám a inšpirovať k vzniku možno ďalšie. Aby sa poznali a začali medzi sebou viacej spolupracovať,“ vysvetľuje za organizátorov z platmofrmy Ľudskosť Jaroslav Stehlík.
Viaceré komunity, ktoré vo Zvolene fungujú, dostali priestor na prezentáciu svojej činnosti už na prvom ročníku festivalu. Formu, akou to urobili, si zvolili sami, záviselo to od individuálnych schopností jednotlivých organizátorov.

„Žiť pokope pokojne a každý bude mať svoju využiteľnosť. Nie je to vždy o peniazoch, ale aj o tom, že tí ľudia dostanú šancu uplatniť sa, možnosť robiť to, čo ich baví. To je hlavné posolstvo festivalu,“ dodáva Stehlík.
„Tiež sa znova učiť byť slušný, ohľaduplný, solidárny, korektný, veľkorysý. Byť ľudský. Lebo sme ľudia. Sociálne siete dokazujú, ako sa vieme, a to aj v majorite, pourážať, jeden druhého znevažovať, odsudzovať,“ pripomína.
Diskusie budú na štyri rôzne témy. Zdôraznia potrebu kvalitného vzdelávania, dostupného bývania či zlepšenia podmienok pre zdravotne znevýhodnených ľudí.
„Prvá z nich bude na sociálnu tému. Budú sa na nej prezentovať aj znevýhodnení, ktorí nemajú život úplne najľahší. Na ďalšej sa budeme zaoberať možnosťami mestského rozvoja a hľadať, čo nás spája. Napríklad aj s Banskou Bystricou.“
Na jednej z diskusií zaznejú otázky v súvislosti so situáciou na zvolenskej Unionke. „Roky sa na to dívame a roky nič nerobíme. A situácia bude len horšia. Tí ľudia si sami nepomôžu, no nemôžeme sa na nich pozerať len ako na tých, ktorým majorita stále pomáha, pretože ich problém je aj náš problém,“ vysvetľuje.
„Ak deti nebudú chodiť do školy, nebudú neskôr ani pracovať, pretože si žiadnu prácu nezoženú. A budú sa živiť pokútnym spôsobom. Keď začnú kradnúť a lúpiť, lebo nebudú mať na základné živobytie, je to aj náš problém, a to sa môže reálne stať. Bude narastať kriminalita a ak sa nebudeme cítiť bezpečne na ulici, bude to dôsledok tohto,“ podotýka.
Hosťami moderátorky Zuzany Kovačič Hanzelovej bude na diskusii primátor Zvolena Vladimír Maňka a kultúrny antropológ Alexander Mušinka.
Na festivale budú tiež hľadať identitu nás Slovákov v diskusii s autorom knihy Postsedliaci Jurajom Buzalkom a etnologičkou a antropologičkou Alexandrou Bitušíkovou, podpredsedníčkou komisie pre rodovú rovnosť Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Kniha je veľmi reálnym a nemilosrdným obrazom nášho národa. Vecne a kriticky komentuje naše ilúzie o sebe i naše utkvelé predstavy o fungovaní sveta. Kľúčové udalosti slovenských dejín aj súčasného života glosuje s nadhľadom a oslobodzujúcim ostrovtipom.
Hudba, gastronómia, ekumenizácia
„Spoločne si užijeme koncerty a workshopy v sprievode lokálnych aj zahraničných umelcov,“ približuje festivalové dianie Maroš Chmelík z Centra komunitného organizovania (CKO).