KREMNICA. Čím vyššie bude množstvo spracovaného zeleného odpadu, o toľko menej sa vytvorí komunálny odpad, ktorý skončí na skládke. Takáto bola hlavná myšlienka pri tvorbe projektu novej kompostárne v Kremnici.
Jedna z najmodernejších prevádzok na Slovensku vyrástla na mieste bývalého kompostoviska neďaleko kremnickej železničnej stanice.
Mesto na jej vybudovanie získalo príspevok od ministerstva životného prostredia vo výške 2,73 milióna eur.
Zvyšných päť percent, ktoré boli potrebné na dofinancovanie projektu, putovalo z kasy samosprávy. Prípravy projektu siahajú až do roku 2020. S výstavbou sa začalo vlani a trvala približne osem mesiacov.
Najmodernejšie zariadenie uviedli do prevádzky
Slobodné kráľovské banské mesto bolo stáročia známe ťažbou zlata a striebra. Teraz sa preslávi výnimočnou technológiou separovania, ktorú na svete využíva okolo tridsiatky krajín, medzi nimi je napríklad Švédsko, Čína, Írsko, Uganda, Nový Zéland či Nórsko a Grécko.

Ako konštatoval primátor Martin Novodomec, hlavným cieľom je zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu z mesta Kremnica a okolitých obcí - Krahule, Kopernica, Nevoľné, Kremnické Bane, Kunešov, Dolná Ves, Lúčky, Bartošova Lehôtka, Horná Ves, s ktorými mesto už aj podpísalo dohodu o spolupráci pri zhodnocovaní tohto odpadu.
„Dosiahne sa tak efektívne a trvalo udržateľné riešenie nakladania s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom v súlade s aktuálnymi právnymi predpismi v oblasti odpadového hospodárstva a stanovenými cieľmi v rámci Programu odpadového hospodárstva Slovenskej republiky. Dôležitá je aj úspora nákladov za zneškodnenie odpadov skládkovaním, znižovanie množstva skládkovaných odpadov a následné zníženie zaťaženia životného prostredia,“ doplnil primátor.
V kompostárni sa bude spracovávať kuchynský odpad a tiež bioodpad z parkov, záhrad a verejných priestranstiev. Slúžiť bude približne pre osemtisíc obyvateľov.
Do užívania ju slávnostne uviedli koncom júla, no zatiaľ iba do skúšobnej prevádzky. Ostrý štart ju čaká o pár mesiacov, až po získaní všetkých potrebných certifikátov od veterinárnej či potravinovej správy.
Realizované budú dva spôsoby spracovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, a to formou zakládok, ktoré budú určené pre zeleň a odpad zo záhrad a parkov.
O druhý spôsob sa postará moderný veľkokapacitný kompostér BIG-Hanna, ktorý patrí k najmodernejším technológiám a je založený na aeróbnom bezzápachovom spôsobe zhodnotenia kuchynského odpadu.
Primátor vidí potenciál v šetrení mestských financií
Kompostáreň bude schopná spracovať až 1940 ton ročne. No odhady zatiaľ hovoria o spracovaní 660 ton ročne. Privezený kuchynský odpad najskôr prejde vizuálnou kontrolou už pri vysypaní nádob, aby sa do zariadenia nedostali napríklad plastové obaly, sklené obaly, kovy a podobne.