BANSKÁ BYSTRICA. V roku 2015 vyhlásil európsky parlament 2. august za Pamätný deň rómskeho holokaustu. V týchto dňoch si ho pripomína cela Európa. O život prišli starší ľudia, matky, otcovia, ktorí nechceli opustiť svoje rodiny, deti a siroty.
V noci z 2. na 3. augusta pred 80 rokmi ich o životy pripravili nacisti v najväčšom tábore Auschwitz-Birknau.
Tieto tragické momenty opísal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško na pietnom podujatí s názvom Na bisteras, v preklad Nezabúdame!, ktoré sa uskutočnilo v piatok, 2. augusta, v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica.
Nevraživosť nezmizla
V osudnú noc malo o život prísť takmer tritisíc Rómov, no neoficiálne informácie hovoria aj o vyššom čísle. „Zdá sa to byť dávno. Mnohí si povedia je to za nami, a to je ten nebezpečný omyl, táto udalosť zasahuje aj do súčasnosti,“ prečítal Daško vo svojom príhovore.

„Toto utrpenie sa síce udialo počas druhej svetovej vojny, no nevraživosť tu zostáva. Má nové formy, objavuje sa v slovníku ľudí, ktorí ľahkovážne narábajú so svojím vplyvom aj na sociálnych sieťach. Udalosti na celom svete nám ukazujú, ako rýchlo sa dá skĺznuť od slov, až k nevraživosti,“ povedal.
Uviedol tiež, že genocídu Rómov dlhé roky zanedbávali historici, politici i vedci a v bývalom režime sa o takýchto udalostiach nehovorilo.
Tisícky mŕtvych
„Na rozkaz Heinricha Himmlera po nich prišli nákladné autá, ktoré ich odviezli na dvor krematória číslo päť. Tu si väzni uvedomili, čo ich čaká, a pokúsili sa naposledy postaviť na odpor. Proti prevahe esesákov však hladom vysilení ľudia nemali šancu. Týmto táborom prešlo okolo 20-tisíc európskych Rómov a veľká väčšina z nich sa už domov nikdy nevrátila,“ opísal.
Má za to, aby sa v dnešnej dobe o historických faktoch hovorilo viac a zapísali viac do učebných osnov.