Leto je v plnom prúde a teplé počasie nás ešte neopúšťa. Mesiace venované oddychu a dovolenkám sú posledné roky na Slovensku sprevádzané horúčavami.
Náš organizmus na to nie je vždy pripravený, no zdá sa, že sa tomu nevyhneme ani v nasledujúcich rokoch a my sa budeme musieť klimatickým zmenám čoraz viac prispôsobovať.
Ochrana pred slnkom je veľmi dôležitá a dbať by sme mali na ňu všetci, už od útleho veku. V letných mesiacoch je skratka SPF skloňovaná na každom rohu (ochranný faktor proti slnečnému žiareniu – z anglického Sun Protection Factor, pozn. red.) no chrániť by sme sa mali aj v ostatných ročných obdobiach.
Vieme však ako sa správne starať o našu pokožku a predchádzať tak úpalom, kožným a zdravotným problémom? Ako pristupovať k starostlivosti o pokožku u detí?
Na naše otázky nám odpovedali primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice Agel Handlová MIRIAM KVOSTKOVÁ a DENISA DOSTÁLOVÁ z dermatologickej ambulancie Agel Clinic.
V článku sa tiež dočítate:
- Prečo je dôležité všímať si znamienka,
- ako sa starať o pokožku seba a detí,
- ako sledovať UV index,
- ako predísť kožným problémom.
V lete sa snažíme ovlažiť na kúpaliskách, pri mori, jazerách... Aká by mala byť povinná výbava pri cestovaní s dieťaťom? Ako predísť úpalom?
Miriam Kvostková: V rámci prevencie je okrem ochrany SPF a správneho oblečenia dôležitý aj pitný režim a pokrývka hlavy. Len tak sa dokážeme vyhnúť rôznym problémom, vrátane tých zdravotných. Proti úpalu treba bojovať čo najrýchlejšie a organizmus je potrebné schladiť.
Prvá pomoc je čo najrýchlejšie sa presunúť do chládku, ideálne do vnútra, kde je možnosť ľahnúť si a napiť sa studenej vody. Treba piť dostatočné množstvo tekutín, umyť sa chladnou vodou alebo studenými obkladmi.
Tie sa prikladajú na hlavu, krk a slabiny. Správna liečba by mala zaistiť zlepšenie do 30 – 40 minút. Ak je zle aj po dlhšej dobe, je nutné bezodkladne navštíviť lekára.

Viete spresniť, alebo opísať, ako sa zmenila starostlivosť o pokožku v priebehu 10 - 15 rokov? Stretávate sa so zmenou klímy aj s nejakými novými kožnými problémami? Prípadne novodobými ochoreniami spôsobenými zmenou klímy či horúcim počasím.
Denisa Dostálová: V dnešnej dobe sú pacienti, hlavne prostredníctvom internetu, dostatočne vzdelaní na to, aby pokožku pri pobyte na slnku dostatočne chránili a aby pri každej podozrivej zmene na svojej koži vyhľadali dermatológa alebo plastického chirurga.
Existujú dve základné skupiny kožných lézií. Do prvej patria nezhubné ložiská - napríklad pigmentové znamienka a škvrny, kožné výrastky farby kože, bradavice a podobne. V tej druhej sa vyskytujú zhubné druhy kožných nádorov, najčastejšie ide o bazocelulárne a spinocelulárne karcinómy a o jeden z najzhubnejších nádorov vôbec - malígny melanóm.
Bežnému laikovi stačí vedieť, že by si mal všimnúť hlavne zmeny na pigmentovaných znamienkach, a to náhle zväčšovanie, ostrovčekovité stmavnutie, nepravidelnosť pigmentácie alebo vznik hrbolčekov na povrchu.
Pri nepigmentovaných ložiskách, hlavne u starších ľudí, ide o zmeny v zmysle šupinkatenia, vzniku drobných vriedkov a krvácania na povrchu. Čím skôr príde pacient k lekárovi, tým jednoduchšie a efektívnejšie môžeme ložisko odstrániť.
Horúčavy na Slovensku dosahujú extrémne hodnoty. Z roka na rok je v našej republike suchšie a teplejšie. Ako prispôsobiť starostlivosť o detskú pokožku?
Denisa Dostálová: Detská koža je na UV žiarenie citlivejšia, nevytvára sa v nej dostatočne množstvo melanínu a imunitný systém ešte nie je kompletne vyvinutý, a keďže je koža orgán, ktorý si pamätá, najrizikovejšie je spálenie kože do 18 rokov.