Ubehol takmer mesiac od začiatku letných prázdnin a pomaly prehupnú do svojej druhej polovice. Sú to dva mesiace oddychu, zážitkov, nových skúseností a spoznávania.
Vytúžené týždne voľna však často sprevádzajú aj nebezpečné situácie, experimentovanie a často aj hazardovanie s vlastným životom.
Omamné látky, šantenie pri vode, letné brigády a kilometre vzdialené od domova. Lákadlami na skúšanie nových podnetov môže byť mnoho. Rodičia často o aktivitách svojich detí ani nevedia.
Ako teda deti pred nebezpečenstvom ochrániť? Zavrieť ich v izbe? Sledovať ich mobilné telefóny? Ako od nich zistiť viac?
O letných aktivitách detí a komunikácii s rodičmi sme sa porozprávali s klinickou psychologičkou Nemocnice Agel Zvolen SILVIOU MAMOŇOVOU LORENCOVIČOVOU.

V rozhovore sa tiež dočítate:
- ako komunikovať s dieťaťom,
- prečo je dôležitá prevencia,
- ako mu ísť príkladom,
- alebo prečo je dôležité hovoriť s ním o rizikách.
Ako by mali rodičia na svoje deti dohliadať, ak sú od nich vzdialené desiatky či stovky kilometrov?
Leto patrí oddychu a keďže rodičia sú často limitovaní počtom dní svojej dovolenky, deti trávia čas mimo ich prítomnosti.
Je namieste vedieť, kde presne sa dieťa bude nachádzať, s akými osobami, kto je styčná osoba, s ktorou môžu rodičia komunikovať, ktorú môžu osloviť. Ak je dieťa staršie, je dobré mať pravidlo, ako pravidelne bude s rodičmi v kontakte, v akom čase budú o sebe dávať vedieť.
Pred niekoľkými týždňami Slovenskom otriasla tragédia, 20-ročný muž skonal na letnom festivale. Je možné predísť takýmto udalostiam?
Každoročne, žiaľ, najmä leto je z hľadiska náhlych úmrtí mladých ľudí rizikové. Je to veľmi smutné a podobná tragédia sa dotkne aj ľudí, ktorí daného človeka nepoznali.
Bolo by vhodné, keby to naštartovalo v rodinách povedomie, že primárna prevencia pred rizikovým správaním detí začína vždy v rodine. Rodičia sú príkladom pre svoje deti, teda aj pri trávení voľného času, či už sú to aktivity v prírode, spoločné prechádzky, návšteva kultúrnych podujatí, šport.
Dôležitá je komunikácia v rodine, učiť deti, ako odolať tlaku rovesníckych skupín. Deti by mali mať istotu, že môžu kedykoľvek rodičov poprosiť o pomoc. Platí pravidlo: oceňujeme, keď sa dieťaťu darí, buďme oporou, ak je tomu inak.
Je vhodné vedieť, s kým sa deti stretávajú počas svojho voľného času, mať na nich, alebo ich rodičov kontakt, aby ich v prípade potreby bolo možné osloviť.

Mladí ľudia sú, najmä počas leta, odhodlaní experimentovať s omamnými látkami. Rodičia nechcú zasahovať do súkromia svojich detí, no chcú ich pred podobnými situáciami ochrániť. Kadiaľ vedie zlatá stredná cesta?
Opäť platí, primárna prevencia začína vždy v rodine. Od mala učme deti, ako efektívne tráviť čas – obmedzenie izolácie pri hrách na mobile či počítači, ktoré môže slúžiť ako štartér pre iné formy závislosti a hľadanie zdrojov uspokojenia. Trávme s nimi čas, komunikujme s nimi.
Pozor na nadužívanie alkoholu a iných látok v rodine, neponúkajme deti rôznymi nealko pivovými nápojmi, snažme sa neužívať lieky hneď pri prvom náznaku diskomfortu. Jednoducho, buďme príkladom a učme deti správnemu zaobchádzaniu so samým sebou.
Hľadanie zdrojov uspokojenia, radosti v aktivitách, ktoré sú telu aj duchu prospešné: pohybové aktivity, spoločenské hry, kultúrne podujatia a podobne.
Veďme s deťmi rozhovory o rizikách užitia alkoholu a iných omamných látok, netvárme sa, že keď o probléme nehovoríme, neexistuje. A opäť, učme ich, ako povedať nie a nabádajme ich, že sa môžu na rodičov s čímkoľvek obrátiť.
Introvertnejšie deti svoje voľno trávia skôr pri počítačoch, telefónoch a tabletoch. Je možné, aby ich rodičia doviedli k socializácii? Ako to urobiť?
Introvertné dieťa nie je problém, ktorý je potrebné riešiť. Každý človek to môže mať s potrebou socializácie inak. Rodičia by mali byť vnímaví na potreby svojich detí a ak dieťa nemá potešenie z podujatí, kde je veľa ľudí, je vhodné nájsť niečo, z čoho bude mať radosť – prechádzky, kino a podobne.

Stále platí, že rodičia sú príkladom pre svoje deti, ak vidia rodiča, ktorý častejšie hľadí na obrazovku ako na nich, ťažko uveria, keď im bude prikazované čosi iné.
Ako deti počas leta zamestnať alebo aký program im vymyslieť?
Rodičia sú často limitovaní svojimi dovolenkami a preto sa snažia deťom vymyslieť program, aby bolo o nich postarané, pobyt u rodiny, v táboroch, v denných táboroch.
Prázdniny sú čas na oddych, nemali by sme na to zabúdať, a teda aj ničnerobenie je dôležité a vytvára priestor na tvorivú činnosť, veď z nudy často vznikajú najlepšie nápady.
Zároveň nachádzajme balans v povinnostiach primeraných veku a spoločne strávenom čase, či už sú to kúpaliská, jazerá, výlety za kultúrnymi pamiatkami, turistika.
Kroky deviatakov alebo maturantov povedú po vytúženom voľne do nových škôl, kde ich bude čakať množstvo noviniek a iných podnetov. Dá sa predísť stresovým situáciám, ktoré ich prvé dni budú sprevádzať?
Nástup do novej školy sa viaže často aj s nárastom stresu. Veď si predstavme, ako sme sa cítili pri nástupe do nového zamestnania. Je dobré opäť spolu s deťmi komunikovať na túto tému.
Stres pomáha zmierniť reálna predstava, prejsť si s deťmi trasu, po ktorej budú chodiť alebo cestovať, prezrieť okolie, možnosť iných aktivít na pôde školy.
A opäť, povzbudzovať, empatizovať, byť oporou, to je to najviac, čo môžu rodičia deťom poskytnúť a čo ich bude sprevádzať aj naďalej.
