ZVOLEN. Štatistiky hovoria o tom, že na Slovensku sa ročne utopí okolo sto ľudí. Drvivá väčšina z nich o život prišla v letnom období.
Ani tohtoročné leto nie je výnimkou a voda si so sebou vzala už niekoľko obetí. Každoročne na celom svete na to upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a na Slovensku aj Slovenský Červený kríž.
Svoje aktivity smerujú na prevenciu pred utopením a upozorňujú na to, ako sa pri vode a v nej správať. Aj skúsení plavci už svoje sily precenili a z vody sa späť nevynorili. Slabé sú mnohokrát aj poznatky samotných plavčíkov.
Ako hovorí JURAJ SKRIP, viceprezident Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža (VZS SČK), prísne kritériá sú dnes pre získanie spôsobilosti pre odbornosť plavčíka skôr ojedinelé.

V našej republike pritom neexistuje zákon, ktorý priamo hovorí o normách a úrovniach pre plaveckú zručnosť plavčíkov. Kurzy môžu poskytovať rôzne organizácie, ktoré certifikáty vydajú aj menej zdatným plavcom.
Môže sa stať, že na bezpečnosť plávajúcich ľudí dohliada človek, ktorý nie je najlepším plavcom a oprávnenie získal v priebehu niekoľkých hodín.
VZS SČK je členom Medzinárodnej federácie vodných záchranárov a zakladá si na zodpovednom vzdelávaní. Dlhodobo apeluje na zákonodarcov, aby pristúpili k diskusii s odborníkmi a venovali pozornosť im i niektorým zákonom.
Práca vodného záchranára nie je jednoduchým povolaním. Predchádzajú mu štúdiá a kurzy, v ktorých nadobúdajú zručnosti a preverujú si ich aj na súťažiach pod taktovkou federácie.
My sme sa s viceprezidentom vodných záchranárov porozprávali aj o tom, ako o toto povolanie vzbudiť záujem a či obozretnosť ľudí pred vstupom do vody nie je miestami chabá.
Letná sezóna sa v plnom prúde rozbehla na kúpaliskách aj pri jazerách. Akú prevenciu odporúčate pred návštevou vody?
V prvom rade pri alebo na vodnej ploche buďte obozretní, opatrní. Zvlášť ak máte malé živé deti. Pred vstupom na kúpalisko alebo otvorenú vodu sa informujte, či má daný rezort k dispozícií vodných záchranárov.
Aj napriek tomu, že rezort má plavčíkov, stále je potrebné spoliehať sa na svoje zručnosti v plávaní a poskytovaní prvej pomoci.
Hron na začiatku kúpacej sezóny so sebou strhol už niekoľko ľudí. Dalo sa podľa vás predísť takýmto nešťastným udalostiam?
Podstatným sebaklamom je preceňovanie svojich schopností bez overenia svojich plaveckých zručností v tečúcej vode. Rieky, ako je Hron a iné vodné toky na Slovensku, sú nepredvídateľné a je potrebné byť viac ostražitý ako na kúpaliskách.
Rovnako dôležité a veľmi podceňované je ignorovanie nosenia záchrannej vesty na plavidlách (člnoch). Spravidla ľudia, ktorí vedia plávať, odmietajú ich kvôli slnku a opaľovaniu nosiť.
Preventívnymi prednáškami na základných školách sa snažíme varovať pred možnými nástrahami a jestvujúcimi hrozbami, ktoré sa môžu vyskytnúť na otvorených jazerách, rýchlych tečúcich riekach, ale aj kúpaliskách.

Často sa objavujú upozornenia, aby rodičia svoje deti nenechávali pri vode osamote. Aj tak počúvame o prípadoch, že hrajúce dieťa zachytila rieka či potok. Ako ešte upozorniť na nebezpečenstvo pri vode?
Rodič si musí uvedomiť, že zodpovedá sústavne za svoje dieťa nielen doma, ale zvlášť vo vodnom prostredí.