ZVOLEN. Banskobystrický samosprávny kraj otvoril už svoju siedmu ambulanciu, tentoraz vo Zvolene. Prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry môže od 1. júla spustiť pediatrickú ambulanciu na najväčšom zvolenskom sídlisku Západ.
Kraj do mesta priviedol pediatričku, ktorá pôsobila vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici, no pochádza z Bratislavy.
Aneta Ševčíková je mladá lekárka, ktorá sa rozhodla vymeniť prácu vo veľkej nemocnici za ambulanciu so sídlom v zdravotníckom zariadení U Hippokrata.

Predseda kraja Ondrej Lunter na slávnostnom otvorení novej ambulancie priblížil, že priamo v okrese Zvolen chýbal podľa údajov ministerstva zdravotníctva jeden pediater, aby bola vôbec naplnená minimálna sieť - teda to najmenšie minimum, ktoré rezort určuje.
„To nehovorím o tom, že v blízkych okresoch Banská Štiavnica a Krupina je situácia s pediatrami kriticky nedostatková a minimálna sieť je tu naplnená len na polovicu,“ doplnil banskobystrický župan.
Vo Zvolene obslúži 1 500 pacientov
Lekári sa sami osamostatniť nedokážu. Otvorenie ambulancie vo vlastnej réžii je finančne nákladné a stanovené podmienky im tiež nehrajú do karát.
„Doktori väčšinou potrebujú vstupný úver, čím sa vytvára neistota a to ich aj odrádza. V ambulantnom sektore ide o vypuklý problém. My pomáhame vytvoriť ten prechod a obsadzovať neobsadené pozície. Na Slovensku v súčasnosti chýba 230 pediatrov. Ich priemerný vek je 60 rokov a tento problém sa bude ešte prehlbovať,“ priblížil predseda.
Nová zvolenská ambulancia dokáže obslúžiť 1 500 pacientov. Zároveň je to aj cieľom ekonomickým, kedy dokáže byť ambulancia samostatne hospodáriacou jednotkou.
Takýto počet očakávajú do roka. „Snažíme sa situáciu naprávať aspoň po malých krokoch na území, kde máme vplyv. Nie je kompetenciou krajov starať sa o minimálnu sieť, to majú robiť zdravotné poisťovne a ministerstvo zdravotníctva, ktoré to nechalo dôjsť až do tejto situácie,“ vyjadril sa Lunter.
„Proces, kým im narastie počet kapitovaných (registrovaných pacientov, za ktorých lekár dostáva mesačnú paušálnu platbu od poisťovne, pozn. red.) pacientov, trvá do dvoch rokov. My, ako kraj, zakladáme ambulancie a vytvárame lekárom zázemie ekonomické aj administratívne,“ vysvetlil.
Finančné podmienky, ktoré kraj ambulantným lekárom ponúka, majú konkurovať lekárom, ktorí sú zamestnaní v nemocniciach.

Chce vidieť deti zdravo rásť
Chcela zažiť prácu pediatra aj z iného uhla a preto sa rozhodla krajskú ponuku prijať.
„Veľmi sa tejto zmene teším, pretože ako ambulantný pediater budem vidieť svojich pacientov už od novorodeneckého veku a budem ich vidieť rásť, vyvíjať sa a meniť. Veľkou výhodou je odbremenenie od administratívnej aj finančnej záťaže pre mladého lekára, ktorý sa rozhodne si otvoriť ambulanciu a týmto sa môže viac sústrediť na medicínsku časť svojej práce a tento projekt je veľmi prínosný, pretože zatraktívňuje ambulantnú prácu pre mladých pediatrov aj v nedostatkových regiónoch,“ povedala nová zvolenská doktorka.
Agendu pacientov si vybuduje sama. Od žiadneho iného lekára ju nepreberá, no verí, že to nebude trvať dlho a svojich pacientov spozná rýchlo.
Kraj bije na poplach
Župa na nedostatok lekárov poukazuje veľmi často, iba v banskobystrickom kraji ich chýba tridsať a situácia je azda najkritickejšia v okresoch Krupina, Rimavská Sobota, Detva, Revúca či Poltár.