ZVOLEN. Legendárna herečka, ktorá pred dvomi mesiacmi oslávila životné jubileum, je neprehliadnuteľnou osobnosťou mesta Zvolena aj širokého regiónu.
Stála pri zrode Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene a strávila v ňom dekády, za ktoré stvárnila vyše dvesto postáv. Na divadelné dosky po prvýkrát vstúpila ako šestnásťročná a odvtedy sa stali jej druhým domovom.
Cibrila každú svoju postavu
Ako sa uvádza v materiáloch, predložených na mestské zastupiteľstvo, pred desiatimi rokmi sa stala laureátkou Ceny mesta Zvolen a tento rok ju jej domovské divadlo nominovalo na udelenie spomienkovej dlaždice.
„Jej prínos je dlhodobý a nespochybniteľný. Do Zvolena sa presťahovala s rodinou, keď mala štyri roky a odvtedy je hrdou Zvolenčankou. Jej talent mohlo sledovať niekoľko generácií divákov v množstve rôznorodých postáv. Stvárňovala rozprávkovo nevinné typy dievčat aj postavy plnokrvného ženstva. Jej imidž sa plasticky menil a dokázala zachytiť aj zložitú psychológiu postáv v hrách moderných svetových dramatikov či noblesnosť v hrách historických,“ uviedol v návrhu Peter Kováč, riaditeľ DJGT.

K jej profilovým postavám patrila napríklad aj Daisy Werthanová, ktorú stvárnila v inscenácii Šofér slečny Daisy. Objavila sa aj vo filmoch i rozhlase. Je zároveň aj laureátkou Ceny Kvet kultúry a umenia, ktorú udeľuje Banskobystrický samosprávny kraj, Ceny Čestný Motýľ za celoživotný prínos pre zvolenské divadlo a ďalších ocenení zo spoločenského života.
„Jej najväčšou radosťou bol vždy potlesk divákov a plný dom. Z uvedených dôvodov ju divadlo s úctou a obdivom nominuje na udelenie spomienkovej dlaždice, ktorá plným právom doplní mená hereckých osobností, jej dlhoročných kolegov, zvečnených na spomienkových dlaždiciach,“ doplnil riaditeľ.
Poslanci na svojom stretnutí nomináciu Magdalény Matrtajovej na udelenie spomienkovej dlaždice jednoznačne odsúhlasilo.
Príbehom sa zaradil medzi významné osobnosti mesta
Na rovnaké stretnutie poslancov bol zaradený aj návrh na udelenie čestného občianstva in memoriam olympionikovi Janovi Koutnému.
Písomný návrh bol odoslaný Lesníckym a drevárskym múzeum vo Zvolene v spolupráci s doktorom Jánom Holkom z Bratislavy.
Jan Koutný bol rodákom z Vyškova a do Zvolena prišiel po vzniku Československa. „Tu si založil rodinu a s manželkou vychovával dve deti. Pracoval vo filiálke Národnej banky ako úradník. Naplno sa venoval športovým aktivitám na pôde miestnej TJ Sokol nielen ako jej funkcionár, ale aj ako cvičiteľ a samostatný pretekár v športovej gymnastike,“ napísali v návrhu.
Zaradil sa medzi významné osobnosti mesta Zvolen a športovými výkonmi dosiahol na absolútnu svetovú špičku. Zúčastnil sa olympiády v Paríži v roku 1924 a medailové úspechy družstva i jednotlivcov boli triumfom v celom Československu.
„Upozorniť treba aj na účasť Jana Koutného pri oslobodzovaní Slovenska od vojsk Maďarskej republiky rád v roku 1919 a rovnako po úteku zo Slovenska v marci 1939 na jeho zapojenie sa do protifašistického odboja na Morave a tiež na odchod do Francúzska, a prihlásenie sa do československej armády,“ opísali.
Významným spôsobom sa zaslúžil o športový rozvoj v meste a rovnako aj pri zachovaní slobody a demokracie na Slovensku.

Zvolen na olympijských hrách reprezentoval dvakrát a získal dve strieborné ocenenia. Obrovskú participáciu odvádzal s mladými Zvolenčanmi, keď im odovzdával svoje športové skúsenosti a vychovával niekoľko generácií.
„Medzi zbierkami historického fondu sa nachádzajú aj materiály z činnosti TJ Sokol vo Zvolene, fotografie Jana Koutného a jeho nasledovníkov. Myslíme si, že Jan Koutný si ocenenie mesta a zviditeľnenie svojich úspechov na jeho pôde zaslúži,“ doplnili z múzea.
Väčšinová časť poslancov rozhodla o tom, že hlasovanie o udelení čestného občianstva vykonajú v tajnom hlasovaní. Návrh napokon prešiel trinástimi hlasmi z devätnástich.