BANSKÁ BYSTRICA. Menštruačná chudoba je často tabu témou. Nehovorí sa o nej veľa, pritom štatistiky hovoria o vysokom percente žien, ktoré týmto problémom trpia nielen mesačne, ale i dlhoročne.
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa pred dvomi rokmi pustil do aktivít, ktorými proti menštruačnej chudobe bojuje.
V rámci Vyšehradskej štvorky je dokonca jedinou župou, ktorá nabrala odvahu takýto projekt spustiť.
Menštruačné pomôcky začal distribuovať do 59 škôl a školských inštitúcií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
V 54 prípadoch zaznamenali úspech a neboli nahlásené žiadne problémy, v ostatných prípadoch ide o školy s chlapčenským osadenstvom.

Úspešný projekt rozšíri do ďalších inštitúcií
Župa sa rozhodla, že svoje aktivity rozšíri aj do kultúrnych inštitúcií. Pomôcky rozpošle aj do divadiel či mládežníckych centier Space.
Celkovo tak poskytne tieto potreby v osemdesiatich inštitúciách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a tiež v budovách úradu.
Cieľom župy je bojovať proti menštruačnej chudobe a odtabuizovať tému ženskej menštruácie. Ženy často siahajú aspoň po alternatívnych "metódach" a namiesto vložiek či tapónov používajú noviny, vrecká aj handry.
„Náš kraj patrí k tým chudobnejším a po krátkom prieskume sme zistili, že problém menštruačnej chudoby sa u nás týka oveľa väčšieho počtu žien, ako by sme si v roku 2022 mohli myslieť. Je to problém pre až štvrtinu žien a dievčat, ktoré študujú na našich stredných školách. Tento problém spôsobuje úplne zbytočné traumy a častokrát aj vynechávanie vzdelávacieho procesu, pričom na jeho riešenie stačí naozaj málo,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.
Doplnil, že si príklad zobrali zo Škótka, ktoré má zavedenú politiku dostupných a zadarmo prístupných pomôcok na všetkých dámskych toaletách na všetkých školách už dlhodobo.

„V našich 59 stredných školách študuje približne 5 500 dievčat a náklad na poskytnutie menštruačných potrieb je niekde na úrovni 12-tisíc eur ročne. Nepotvrdili sa scenáre, že tieto potreby budú vo veľkom miznúť, prípadne že z nich bude nadbytočný odpad,“ doplnil predseda.
Čo sa týka rozšírenia služby, župa si vybrala centrá Space preto, že ich klientmi sú mladí, často aj zo znevýhodneného prostredia. V kultúrnych inštitúciách je zas veľký pohyb ľudí a väčšinu ich zamestnancov tvoria ženy.
Ďalšie náklady na rozšírenie dostupnosti ženských pomôcok budú predstavovať sumu 6-tisíc eur, no z kasy župy nepôjde ani cent. Zafinancovať to budú môcť vďaka daru súkromnej spoločnosti.