ZVOLEN. Život seniorov je v spoločnosti posúvaný do úzadia. Ich problémy a spoločenské postavenie nie sú považované za dôležité a v sociálnych otázkach sú často až na chvoste poskytovaných riešení.
Seniori budú na Slovensku pomaly tvoriť pätinu obyvateľov. Ich skupina prevyšuje už viac ako 1,4 milióna, no v hodnotení dĺžky života dožitého v zdraví sú Slováci na posledných priečkach medzi európskymi krajinami.
Populácia na Slovensku za posledných dvadsať rokov výrazne zostarla, no pritom na ich problémy sa prihliada najmenej.
Tým sa rozhodla venovať a dávať do povedomia aj Ľubica Gálisová, ktorá je prezidentkou Fóra pre pomoc starším. V Prievidzi ho založila pred 24 rokmi a problémom starších sa denne venuje po celom Slovensku.
Problémy seniorov nie sú iba kvapkou v mori
Považuje za dôležité, aby boli starší ľudia šťastnejší, problémy boli riešené, napĺňali sa potreby a prihliadalo sa na nich aj pri úpravách zákonov.
„Bolo potrebné, aby organizácie, ktoré sa zaoberajú staršími ľuďmi, spolupracovali a mali sieť, kde sa riešia problémy starších ľudí. Je dôležité, aby sme spolu o nich hovorili,“ priblížila Gálisová na celoslovenskej konferencii geriatrických sestier vo Zvolene.

Občianske združenie sa od začiatku zaoberá ochranou práv starších a monitorovaním ich potrieb.
„Riešime to ďalej cez kompetentné inštitúcie, aby sme mohli dávať aj určité návrhy zákonov na zlepšenie ich života.“
Svoje znalosti často využíva aj na národných či medzinárodných projektoch v problematike starnutia. Združenie pracuje na prieskumoch zo života starších a tvorbe ankiet, ktoré pomáhajú v zbere informácií zo všetkých regiónov Slovenska.
„Naša práca nie je iba o zdravotníctve. Starší ľudia sa často nevedia dovolať pomoci, nevedia si nájsť ochranu svojich práv, svojho postavenia, nielen nájsť potrebné informácie, ale aj riešenie problémov, ktoré majú,“ vysvetlila prezidentka.
Podanie pomocnej ruky spočíva aj v krízovej službe senior linka, na ktorú sa môžu obrátiť s akoukoľvek otázkou.
„Často sa zaoberáme zneužívaním starších, týraním, násilím na nich. Sú to vážne problémy a nevedia, ako si majú pomôcť. Problematika je naozaj širokého spektra a my ich chceme počúvať, chceme im pomôcť a hľadáme riešenia.“
Fórum tvorí viac ako 800 členov a členských organizácií. Začlenilo sa do siete organizácií východnej a strednej Európy zaoberajúcej sa problematikou starších (ECEN) či európskej platformy seniorov v Bruseli (AGE).
„Každá skupina občanov má svojho ombudsmana, ale najväčšia skupina na Slovensku nemá žiadneho. Ochrana práv starších nie je vôbec dostatočná a to treba zmeniť, rovnako aj chartu na ochranu starších, dedičský zákon, atď. Ak nebudeme ticho a budeme o tom veľa hovoriť, budeme dávať konštruktívne návrhy, myslím si, že spoločnosť sa zobudí,“ vyjadrila sa prezidentka fóra.
Slovensku chýba medzigeneračná spolupráca
Dnešnému, uponáhľanému a rýchlo meniacemu sa svetu staršie generácie v mnohých smeroch už nerozumejú. Virtuálny svet je pre nich „španielska dedina“ a preto je medzigeneračná spolupráca mimoriadne dôležitá. Tá sa ale na Slovensku vytráca.