BRATISLAVA. Viac než 170 detí základných škôl z rozmanitých sociálnych skupín z Bratislavy, Lozorna, Detvy, Veľkého Krtíša a Zvolena sa spojilo so Slovenským komorným koncertom a hosťami, aby spoločne oslávili rozmanitosť.
Vyslúžili si standing ovation od viac než 600 divákov v hľadisku Slovenskej filharmónie.
Tohtoročný výročný koncert v Slovenskej filharmónii bol zavŕšením desiateho školského roka fungovania programu Superar na Slovensku.

Priniesť na jedno pódium 170 detí z nevýberového zboru z piatich rôznych lokalít, aby s profesionálnymi hudobníkmi priniesli divákom prostredníctvom hudby dôležité myšlienky, trvalo takmer rok.
Ako povedala Martina Novotová, PR manažérka Superar Slovakia, organizácia pristupuje k výberu repertoára veľmi citlivo. Ilustruje cezeň polostvo, ktoré deti sprevádza celý školský rok.
Piesne sa učia nielen spievať, ale aj pochopiť ich význam
Deti spievali v 7 rôznych jazykoch a 5 nárečiach, piesne venovali komunitám národnostných menšín zastúpených na Slovensku aj medzi spievajúcimi deťmi a predstavili cez ne rôznorodosť regiónov, z ktorých pochádzajú.
Predviedli ich v autentickej podobe v lokálnych nárečiach, spolu so sprievodom typických nástrojov pre jednotlivé oblasti.
„Lokálna identita je dôležitou súčasťou formovania identity detí, aj dospelých. Zo zdravého lokalpatriotizmu vzniká úcta a rešpekt k rozmanitosti a prirodzený vzťah k inklúzii, ktoré sú základnými piliérmi pre globálne uvedomelé občianstvo. Piesne zo svojich regiónov sme vyberali veľmi dôkladne,“ uviedla Eva Šušková, umelecká vedúca Superar.
Diváci si vypočuli aj známe piesne, pôvodný taliansky protest-song Bella ciao, Never Ending Story, ktorá divákov povzbudila snívať, ostať verný svojim ideálom, snom, túžbam, hodnotám a One love od Boba Marleyho, ktorá s mierne upraveným textom odkazuje na otázniky, ktoré si dnešná mladá generácia kladie.
Vrcholom večera bola európsku hymna, Beethovenová Óda na radosť, ktorou symbolicky všetci spoločne oslávili jednotu v rozmanitosti.
„Ten obrovský potlesk patril viac ako 170 deťom. Medzi nimi boli aj tie, ktoré zažívajú generačnú chudobu a žijú v náročných podmienkach. Niektoré z nich osobne poznám a viem, aké silné príbehy sa za nimi skrývajú,“ napísal po koncerte odborník na vzdelávanie Juraj Hipš.