DOBRÁ NIVA. Olympijské festivaly detí a mládeže Slovenska sú multišportovými, kultúrnymi i výchovnými podujatiami.
Kľúčovým zmyslom organizovania takýchto podujatí je podľa „otca“ Žiackej olympiády Mikroregiónu Pliešovská kotlina Štefana Sýkoru, poukázať na význam športu pre život a vývoj detí.
Podujatie vzniklo na jar 2007 na Medzinárodný deň detí, kedy pre deti z mikroregiónu po prvýkrát pripravili olympijské súťaženie v Základnej škole s materskou školou Juraja Slávika Neresnického Dobrá Niva.
O rok neskôr prebrala štafetu hostiteľa Základná škola s materskou školou Pliešovce, a tak je tomu dodnes. Obe základné školy si navzájom vypomáhajú a v organizácii sa striedajú.
Reprezentujú obce i školy
Olympijský oheň sa koncom mája opäť rozhorel v Dobrej Nive. Na 15. ročníku už tradične hosťovali súťažné tímy z Pliešoviec, Dobrej Nivy, Sásy, Podzámčoku, Babinej, Bzovskej Lehôtky a Brezín.

Každý žiak reprezentuje svoju obec v atletických disciplínach a v kolektívnych športoch svoju školu. S hrdosťou a nadšením si oblečú svoje obecné reprezentačné tričká a pýšia sa svojim rodiskom.
Ako aj skutočná olympiáda, aj žiacka má svoj úvodný ceremoniál, ktorý si každý rok vyžaduje množstvo príprav, síl a zotrvania.
„Chcem vyjadriť veľkú radosť z toho, že sa v tejto tradícii pokračuje a práve v dnešnej dobe, keď sa pohybovým aktivitám nevenuje taká pozornosť. Vyhrávajú počítate, mobily, televízia, tak som rada, že deti z nášho mikroregiónu súťažia s nadšením. Tieto zručnosti, ktoré tu získavajú, tak sa stávajú aj ich životným štýlom, a to je veľmi dôležité,“ povedala bývalá riaditeľka školy v Dobrej Nive Mária Slosiariková.
Do športového zápolenia sa každoročne zapojí viac ako 200 žiakov. Sily si merajú v behu na krátku a dlhú trať, skokoch do diaľky, hodoch kriketovou loptičkou alebo granátom a striedajú ich s loptovými hrami.
Súťaž v kolektívnych športoch spočíva v zápasoch medzi školami vo florballe, minifutbale, vybíjanej a volejbale.
Bojujú medzi sebou v troch vekových kategóriách zo všetkých ročníkov – prípravka, v ktorej sú zaradení súťažiaci z prvého až štvrtého ročníka, mladší žiaci, v ktorých sú zaradení piataci a šiestaci a nakoniec starší žiaci, kde sú siedmaci až deviataci.