ŽIAR NAD HRONOM. Zo študentského projektu Huga Repáňa, ktorý uzrel svetlo sveta pred piatimi rokmi, sa stala úspešná technologická firma.
Sen mladého muža sa premenil na inovatívnu spoločnosť, ktorá je jedinečnou na celom svete.
Podobnú recyklačnú linku, akou sa môže pýšiť rodák zo Žiaru nad Hronom, doposiaľ nenájdete nikde inde na svete.
Zakladateľ recyklačného projektu EcoButt 24-ročný Hugo Repáň, ešte ako študent vymyslel spôsob, ako recyklovať použité tabakové náplne a cigaretové ohorky a dostať ich zo zeme do asfaltovej cesty, aby neznečisťovali životné prostredie.
Zodpovedné environmentálne správanie je základ
Chodil ešte na strednú školu, keď sa dočítal o spôsobe spracovania použitých náplní a zvyškov cigariet. Začal ďalej skúmať spôsoby, ako by mohol dosiahnuť svoj cieľ.
„Okolo zvolenskej železničnej stanice som zbieral ohorky z cigariet a vzal som ich do spoločnosti Strabag vo Zvolene. Stretol som sa tam s riaditeľom regionálnej pobočky, ktorý ma neodmietol,“ povedal Hugo s tým, že v laboratóriu mu pomohli urobiť prvú analýzu, či by vôbec bolo možné cigaretové ohorky pridať do asfaltovej zmesi.
„Všetko sa to dialo v garáži. Postupne sme začali naberať aj nejakých klientov. Teraz tu stojíme pred úplne novou recyklačnou prevádzkou, ktorú firma Reneso založila a v nej sa nachádza automatizovaná recyklačná linka na recykláciu cigaretových ohorkov. Sme momentálne v procese podávania patentovanej prihlášky. Je úžasné, že sa to deje,“ opísal zakladateľ.
Plnohodnotná náhrada celulózy
Cieľom techniky je, aby ohorky absolvovali celú trasu automatizačnej linky, kde sa podrvia a stlačia, aby výsledný produkt zodpovedal tomu, ktorý sa bežne používa v asfaltových zmesiach.
Vlákna z cigariet sa tak stanú plnohodnotnou náhradou celulózy, ktorá sa bežne využíva.
Linku v najbližších týždňoch čaká spracovanie štrnástich ton tabakových náplní, ktoré boli zozbierané na celom Slovensku.
„Štartujeme novú prevádzku a apelujeme aj na mestá a obce, aby nás oslovili na spoluprácu a vieme spoločne budovať takéto environmentálne cesty. Hneď, ako vyrobíme prvý takzvaný prvý bickbag, čiže 500 kilogramov granulátu, odovzdáme ho spoločnosti, ktorá ho zapracuje do asfaltovej zmesi. Naším cieľom je nahrádzať bežnú celulózu a sme otvorení na rôzne kolaborácie,“ doplnil Repáň.
Základom pre dobrý rozvoj bola podpora. Tú dostal aj od primátora mesta Petra Antala a spoločne nápadu vdýchli život.
Neodhadzujte ohorky na zem, recyklujte
„Mnohí tomu neverili, že sa to dá. Huga poznám odmalička a prišiel za mnou s takýmto nápadom. Hovoril mi, že niekto to už skúšal, ale nikomu sa to nepodarilo dotiahnuť do konca. Som rád, že táto spoločnosť vznikla práve v našom meste. Pomohol som mu sprostredkovať spoločnosť, s ktorou začal vyrábať koše na ohorky a z toho vznikla firma EcoButt. Celý proces vyvrcholil tým, že sme v Žiari nad Hronom ako prví na svete zaliali povrch cesty asfaltom do nášho parku, ktorá obsahuje 150 kilogramov, čiže 10 miliónov kusov ohorkov,“ doplnil primátor.
Nešetril ani slovami chváli a vďaky. Tiež prisľúbil ďalšiu pomoc mesta minimálne nákupom špeciálnych košov na zber ohorkov.
O Hugovu technológiu sa začali zaujímať aj za hranicami nášho malého Slovenska. Spolupracovať s ním chcú spoločnosti z Českej republiky, kde by mohla časom vzniknúť sesterská pobočka, no obdiv a zvedavosť vzbudil aj v zahraničných spoločnostiach.
EcoButt sa mení na Reneso
Budovať technológie, celú infraštruktúru a nové obchodné meno mohol aj vďaka spolupráci so značkou Philip Morris, ktorú veľmi predstavovať netreba. Spoločnosti sa páčil Hugov zápal a odvaha, ktorá dokazovala, že sa to skutočne dá.
„Kým sme nezačali spolupracovať so spoločnosťou Philip Morris, vyzbierali sme asi 100 kilogramov ohorkov. A odkedy spolu robíme, je to jeden a pol tony. Mení sa značka aj prístup. Tým, že takýto stroj na svete neexistuje, nebolo to také jednoduché a stálo nás to veľa úsilia. Som veľmi vďačný svojim kolegom, že to spoločne dávame. Veľmi pekne ďakujem spoločnosti Philip Morris, ktorá nám pomohla zafinancovať túto linku. Bol to pre mňa obrovský záväzok,“ opísal Hugo.
Práve spomínaná spoločnosť začala vyzývať užívateľov zariadení pre nahrievaný tabak, aby použité náplne vrátili do predajní v špeciálnych recyklačných vreckách. Od svojich zákazníkov mesačne vyzbiera viac ako jednu tonu.
„Udržateľnosť je pre nás veľmi dôležitá a snažíme sa ju zakomponovať do všetkých našich aktivít. Začali sme zbierať tabakové náplne od našich spotrebiteľov, čo malo väčší úspech, ako sme čakali. Je to svetový unikát a EcoButt to vôbec nemal ľahké, takže sa z toho veľmi teším,“ okomentovala Lucia Blahová, manažérka pre udržateľnosť Philip Morris Slovensko.
Zároveň sa snažia vyzývať aj fajčiarov klasických cigariet, aby ohorky neskončili na zemi, ale odhodili ich do zberných košov. Filtre sú následne zmiešavané presným pomerom s tabakovými náplňami.
„Prvý vyrobený granulát by sa mal spracovať na výrobe asfaltovej zmesi na východnom Slovensku, momentálne tam realizujeme opravy ciest prvej triedy. Veľa závisí od toho, aké investície bude štát pripravovať, ale plány sú veľké. Má sa investovať aj do diaľnic, takže všade sa bude dať využiť. Tá posledná finálna cesta, po ktorej sa pohybujú vozidlá, sa práve vyrába za pomoci tejto prímesi,“ priblížil Pavel Müller, riaditeľ regionálnej pobočky spoločnosti Strabag s.r.o. vo Zvolene.
Doplnil aj želanie, aby sa čo najviac granulátu z firmy Reneso, dostalo do asfaltových povrchov už v najbližších mesiacoch.
Novú prevádzku s hrdosťou pokrstili a symbolicky uviedli do úplne novej etapy života práve Peter Antal, Lucia Blahová, a aj známi podporovatelia ekologických riešení, Reneso cesty a influenceri – Simona Salátová, Natália Pažická a Radoslav Hoppej.
Krstní otcovia a krstné mamy svetovo jedinečnej recyklačnej linky Huga Repáňa odovzdali prvú dávku recyklovaného granulátu z novej prevádzky zástupcom spoločnosti Strabag ako symbol pre výstavbu ekologickejších asfaltových ciest a podporu klimatickej neutrality.